Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Investoři jsou nadále obezřetní

Pro nadcházející týden se sledovaná témata nezmění. Investoři budou dle průběžných makrodat odhadovat budoucí ekonomický vývoj a tomu odpovídající rozhodování měnové politiky napříč glóbem. Končící výsledková sezóna za první kvartál bude ovlivňovat především dotčené společnosti, ale celkové přinejmenším obezřetné vyznění již nezmění.

Přečtěte si také

Státní dluhopisy začínají být opět investičně relevantní

Klasická investiční poučka hovoří o tom, že úspory se mají vhodně rozkládat mezi výnosové a stabilizační typy investic. Typickou výnosovou složkou jsou akcie, klasickou stabilizační částí portfolia bývaly konzervativní dluhopisy. Použití minulého času u dluhopisů není náhodné. Po letech nulových (a někde i záporných) úrokových sazeb vystoupaly ceny státních a konzervativnějších podnikových dluhopisů do takových výšin, že již nenabízely do budoucna téměř žádné další zhodnocení.

Přečtěte si také

Petr Nikl: Některé obrazy neprodám nikdy

V ateliéru Petra Nikla v Nerudově ulici najdete spoustu jeho vlastních obrazů. A také třeba legendární nafukovací zvířata od jeho maminky Libuše. Pozornost návštěvníka upoutá portrét Petra s manželkou Pavlou.

Přečtěte si také

Jiří Příhoda obrátil Galerii Rudolfinum naruby

Obří věž od podlahy ke stropu s točitým schodištěm, ještě větší koráb, jehož podpalubí je vlastně půda činžovního domu, písečná bouře a mořská vlna… Do podobných prostor se dostanou návštěvníci výstavy VOID, kterou v Galerii Rudolfinum připravila jedna z výrazných osobností tuzemské umělecké scény a držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1997 Jiří Příhoda. J&T Banka je partnerem této mimořádné expozice.

Přečtěte si také

Goodwood: nejzajímavější motoristický festival planety

Asi na světě není žádný vášnivý automobilový fanoušek, který by neznal věhlasný Goodwood Festival of Speed, jenž se letos koná od 24. do 27. června. Panství West Sussex se každoročně promění v meku legend motorsportu, celebrit a současných top pilotů závodních aut. J&T Concierge vás zve na vzrušující autosalon, který stojí za to vidět.

Přečtěte si také

Legislativa kolem svěřenských fondů čeká na dokončení

S příchodem svěřenských fondů v roce 2014 se zvýšil zájem i o nadace a nadační fondy pro účely správy a držení rodinného majetku. Ještě téhož roku vyvstalo v této problematice mnoho dotazů, které ukazovaly na oblasti, jež nebyly daňovou legislativou dostatečně upraveny. Na její finalizaci se stále pracuje.

Přečtěte si také

Dražila se mince císaře a jeho generála

V pátek 22. dubna uspořádala společnost Macho & Chlapovič v Praze svoji již 28. numismatickou aukci, na které byla dražena řada významných mincí od antiky až po novověk. Těžištěm aukce bylo období 17. století, první československé republika a Slovenský štát. Pozornost se soustředila zejména na dražbu desetidukátu Ferdinanda II. a Albrechta z Valdštejna.

Přečtěte si také

Inflace a Fed klíčem k trhům

Americké akcie mají za sebou opravdu ošklivý měsíc. Technologické akcie byly pod výprodejem, za který by se nemusel stydět ani slevový letáček v Lidlu nebo Kauflandu. Až jsem se bál, že dojde na slevu dvě akcie za cenu jedné.

Přečtěte si také

Igor Kováč: Ekonomika se dost možná nachází ve zlomovém bodě

Ekonomika vstoupila do nelehkých časů. Po zásahu koronavirové pandemie, která nejenom narušila její růst, ale také ukázala na zranitelnost dodavatelských systémů, se nacházíme v době vysoké inflace, drahých surovin a bohužel i válečného konfliktu na Ukrajině, který vše ještě více umocňuje. I přesto se J&T Bance podařilo uzavřít loňský rok s pozitivními čísly a skvělé výsledky zopakovat i v prvním kvartálu letošního roku. Jak se bance daří, co plánuje a jak nahlíží na aktuální situaci, jsme probírali s Igorem Kováčem, finančním ředitelem a členem představenstva J&T Banky.

Přečtěte si také

Investoři budou pokračovat v redukci rizikových aktiv

Faktory, které nás provázely v posledních týdnech, budou hrát prim i v nadcházejících dnech. Tedy vývoj výnosů a reflexe na makroekonomické prostředí, resp. očekávání reakce měnové politiky, dění na Ukrajině a doznívající výsledková sezóna. „Nadále jsme obezřetní a očekáváme, že investoři budou pokračovat v redukci rizikových aktiv,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Zkáza, odmítání a padající rekordy

Probíhající válka přináší dennodenně zničující informace i v uměleckém světě. Slyšíme o krádežích, nenávratných škodách i reakcích institucí na Ukrajině i na celém světě. Někde ale plyne život jakoby nic, minulý týden to tak vypadalo třeba na newyorkských aukcích, kde podle předpovědi padaly rekordy.

Přečtěte si také

Negativní vývoj důvodem pro ústup z akciových pozic

Výsledková sezóna ve světě pomalu doznívá, konec ukrajinského konfliktu, a tedy i nejistot na trzích, je zatím v nedohlednu a vyšší úrokové sazby tlačí na výnosy státních dluhopisů. Tak by se dalo v krátkosti shrnout aktuální dění.

Přečtěte si také

Riziková aktiva ohrožují pokračující boje a výnos dluhopisů

Ve druhém květnovém týdnu bude svět nadále sledovat dění na Ukrajině, kde se trh zaměřuje na možné kroky ruské strany spojené se svátkem Dne vítězství v pondělí 9. 5. Zintenzivnění bojů či jiné podobné kroky by byly negativním faktorem pro riziková aktiva. Sledovat se bude i vývoj na výnosech státních dluhopisů. Pokračující růst je rovněž negativním faktorem pro riziková aktiva.

Přečtěte si také

Naše paní Meda a třešnička na dortu v podobě Marilyn

Minulý týden český umělecký svět nejvíce zasáhla zpráva o úmrtí nejznámější české mecenášky Medy Mládkové ve věku požehnaných 102 let. V našem přehledu se podíváme také na současnou aukční sezónu a do útrob Veletržního paláce, kterému už doslova teče do bot.

Přečtěte si také

Jiří Příhoda v Rudolfinu a závan umění v prázdném československém pavilonu

Benátské bienále je v plném proudu a během uplynulých dní přibylo pár novinek: oficiálně byla udělena ocenění Zlatých lvů a do československého pavilonu se alespoň symbolicky a na chvilku vrátilo umění, byť ne zásluhou našich národních galerií. V Praze jsme mezitím v Galerii Rudolfinum zahájili monumentální výstavu Jiřího Příhody, jejímž je J&T Banka partnerem. A kdesi ve virtuálním světě se ukradla NFT v hodnotě 3 milionů dolarů.

Přečtěte si také

Prodejní tlak na akcie trvá

Na začátku května se investoři budou zajímat o středeční zasedání FOMC, kde by se měly zvednout sazby o 50 bazických bodů a celkově by mělo zasedání vyznít jestřábím tónem především s ohledem na plán snižování bilance Fedu. „Růst základních úrokových sazeb bude dále tlačit na zvyšování výnosů, což má negativní efekt na hodnotu například rizikových aktiv,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Chorvatsko ožívá a láká investory

Cestovní ruch se pomalu vrací na předcovidové hodnoty, velký nárůst turistů očekává i mezi Čechy nejoblíbenější zahraniční destinace – Chorvatsko. Tato země je značně závislá na příjmech z cestovního ruchu, který se na tvorbě HDP podílí více než 20 %, a tak je jejím strategickým zájmem rozšiřovat a zvyšovat kvalitu turistických služeb. Příležitost podílet se rozvoji turistického ruchu mohou i individuální investoři.

Přečtěte si také

O dalším vývoji napoví výsledková sezóna

I konec dubna bude patřit konfliktu na Ukrajině, vývoji výnosů a výsledkové sezóně. Nadále rostoucí výnosy ovlivňují nepříznivě hodnotu aktiv. Tento růst může být kompenzován vyšším růstem zisků firem, což se zatím ne až tak výrazně projevuje v probíhající výsledkové sezóně za první kvartál. Právě zveřejňovaná čísla společností budou jedním z hlavních faktorů dalšího vývoje dotčených akciových titulů.

Přečtěte si také

Benátské bienále bez československého pavilonu, ale s českou účastí

Tento týden nemůže být ve světě umění řeč o ničem jiném než o benátském bienále, jehož 59. ročník byl ve čtvrtek slavnostně zahájen. Ani já se tedy tentokrát nebudu věnovat ničemu jinému než benátským novinkám, zajímavým výstavám a československé ostudě, kterou zachraňuje jeden mimořádný český výtvarník.

Přečtěte si také

Indikátory nervozity trhu

Finanční trh je komplexní místo, kde jedna třída aktiv ovlivňuje druhou. A mnohdy je to dluhopisový trh, který vysílá signály pro akciové investory s předstihem.

Přečtěte si také