Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Tento týden absence větších tržních impulzů

Třetí listopadový týden se investoři zaměří na doznívající výsledkovou sezónu za třetí kvartál a budou rozebírat průběžná makroekonomická data, resp. jejich interpretaci směrem k předpovědím na výhled měnové politiky.

Přečtěte si také

Rekord vedle rekordu a tip na výstavu

Aukční dům Christie’s má důvod k radosti. Podařila se mu totiž výjimečná dražba – sbírka umění spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena se vydražila za neuvěřitelnou 1,5 miliardy dolarů. Rekord hlásí i studie UBS a ArtBaselu: letos se historicky nejvíc importovalo a exportovalo umění. Kromě rekordů ale přináším i tip na NFT výstavu v pražském Lobkowiczkém paláci, procházku po nedalekém parku s nově instalovanými sochami Krištofa Kintery nebo další data z letošního J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Za poklesem České republiky ve třetím čtvrtletí stojí domácí poptávka

Česká ekonomika měřena optikou HDP zaznamenala pokles. Podle předběžného odhadu mezikvartálně klesla o 0,4 % (v polovině roku jsme naopak zaznamenali nárůst o 0,5 % q/q). Tento výsledek odpovídá jak našemu očekávání (- 0,6 % mezičtvrtletně; + 1,4 % meziročně), tak prognóze trhu dle společnosti Bloomberg (-0,6 % q/q; +1,4 % r/r).

Přečtěte si také

V hledáčku budou makroekonomická data

Tento týden by se měl obejít bez výraznějších tržních faktorů. Sledovat se tedy bude postupně odeznívající výsledková sezóna, která by již však neměla přinést výraznější překvapení, a vývoj na dluhopisových trzích, který bude odrážet poslední zasedání centrálních bank. V hledáčku budou opětovně makroekonomická data – v USA budou zveřejněna ta inflační, která mají aktuálně silný vliv na spekulace o možném budoucím vývoji měnové politiky.

Přečtěte si také

Amazon a Meta jsou zpět na 100 dolarech

Obzvláště chmurný poslední říjnový týden zažily technologické společnosti, když své výsledky hospodaření na prahu recese zveřejňovalo hned několik technologických gigantů. Výjimkou se stal pouze Apple, který překonal očekávání analytiků na čistém zisku i tržbách a za poslední říjnový týden si připsal více než 4 %.

Přečtěte si také

Možná nepravý Vermeer a určitě falešný Basquiat

První listopadový týden je za námi a i během těch nejkratších dnů v roce se odehrálo plno uměleckých novinek. Tak třeba v Rijksmuseu se chystá velká výstava Johannese Vermeera, která zahrne i jedno kontroverzní dílo. Jen o pár kilometrů dál, v nizozemském Haagu, byli odsouzeni environmentální aktivisté, o kterých bylo v poslední době tolik slyšet. A rakouský umělec pobouřil svět přiznáním, že je skutečným autorem originálního rámu, který označoval (a prodal) jako dílo Jeana-Michala Basquiata. Na závěr připojuji zprávu o českém vzdělávání v oblasti umění, jak ho vidí a hodnotí respondenti J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Do francouzského Bordeaux (nejen) za skvělým vínem

Nastává období dlouhých a chladných večerů, které si mnozí z nás zpříjemňují sklenkou dobrého vína. J&T Concierge přináší cestovatelské a zážitkové tipy z francouzského Bordeaux, kam se musí alespoň jednou za život vypravit každý milovník převážně červených odrůd.

Přečtěte si také

Na trh se vrátí ostražitost a možné vybírání zisků

V tomto týdnu se investoři zaměří na středeční FED a výsledkovou sezónu za třetí kvartál, která bude pokračovat v rámci všech sektorů. Investoři se soustředí také na středeční FOMC, které by mělo zvýšit sazby o 75 bazických bodů a doručit opětovně jestřábí komentář. Potvrzení současné strategie Fedu by mohlo na trh vrátit ostražitost a možné vybírání zisků z posledních dvou týdnů.

Přečtěte si také

Pouze 10 dnů může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu na finančních trzích

Při aktuální volatilitě na finančních trzích asi každému investorovi prolétla hlavou alespoň jednou myšlenka, zda by nebylo lepší své portfolio prodat a získanou hotovost uložit na spořicí účet. Časování trhu je ale obtížná disciplína, a pokud propásneme pár správných okamžiků, zůstaneme nejspíše s podprůměrnými výnosy.

Přečtěte si také

Sýkorův rekord a Mondrian vzhůru nohama

Minulý týden zaznamenal český aukční trh nový rekord, postarala se o něj liniová malba Zdeňka Sýkory. Nabídka nadcházejících aukcí ale naznačuje, že by rekord mohl být velmi záhy znovu pokořen. Co dalšího se odehrálo ve světě umění? Zemřel jeden z nejvýznamnějších světových malířů Pierre Soulages, v německé galerii visí vzhůru nohama obraz Pieta Mondriana a šíří se spekulace o nákupu Gagosian Gallery skupinou LVMH. Na závěr se podíváme na to, co si podle J&T Banka Art Reportu myslí Češi o roli galeristů na uměleckém trhu.

Přečtěte si také

Trh sleduje čínské signály o směřování země

V tomto týdnu se investoři zaměří na čtvrteční zasedání ECB, výsledkovou sezónu za třetí kvartál a dokončení výročního sjezdu komunistické strany v Číně. Už je jasné, že na 20. sjezdu komunistické strany Číny byl potřetí zvolen do čela země stávající prezident a generální tajemník strany. „Nicméně trh bude sledovat, zda dojde ještě k nějakým signálům, které by mohly naznačovat budoucí směřování země,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Komodity – stále efektivní nástroj diverzifikace portfolia

Ropa, plyn, ale i zemědělské komodity i přes nedávnou korekci nadále prokazují, že mohou fungovat jako prostředek efektivní diverzifikace portfolia a zajištění proti geopolitickému riziku.

Přečtěte si také

České umění v Aténách, Benátkách i v Motole

Minulý týden bylo o českém současném umění docela slyšet. Do Benátek se vrátil performer Vojtěch Fröhlich, aby podle svých slov „provětral“ zavřený československý pavilon a k nelibosti karabiniérů pustil dovnitř okolojdoucí návštěvníky bienále. David Krňanský vytvořil monumentální mural ve svých téměř domovských Aténách a motolskou nemocnici nově zdobí multimediální instalace Jakuba Nepraše. Na závěr přidávám výsledky J&T Banka Art Reportu o tom, co čeští prodejci výtvarného umění soudí o investičních fondech specializovaných na umění.

Přečtěte si také

Tommaso Pezzato: Letos čekám skvělý ročník

Vína z Bordeaux jsou pojem již desítky let. I proto možná v posledních letech trochu ztrácejí lesk v konkurenci dravých vinařství z Burgundska či Itálie. Je tomu ale skutečně tak?

Přečtěte si také

Daniel Pitín: Řady českých sběratelů se rozrůstají. A to je skvělé

Patří k nejvyhledávanějším tuzemským umělcům, jeho díla jsou v celé řadě prestižních sbírek. Daniel Pitín tak má spousty práce, aby se udržel v povědomí na prestižních trzích, jako je ten americký nebo rakouský. „V Americe je například velmi běžné, že galerie umělce vyhodí a najde nové. Ze středoevropské perspektivy to je hodně nečekané a o to těžší je se tam udržet,“ popisuje Pitín.

Přečtěte si také

Jiří Příhoda: U nejlepšího domu má být nejlepší umění

Jeho chrliče můžete nově vidět, pokud navštívíte pražské sídlo J&T Banky. Jiří Příhoda je instaloval krátce poté, co skončila jeho mimořádná výstava VOID v pražské Galerii Rudolfinum.

Přečtěte si také

Movití mění svůj pohled na předávání majetku

Co motivuje zakladatele firem k předávání majetku? Nejvíce strach, jak špatně to může dopadnout, když se v předání neudělá pořádek nebo se zcela zanedbá. Tato obava se přitom u nich objevila až po pandemii covidu-19, ještě před dvěma lety byla jejich prioritou snaha dlouhodobě zajistit potomky. Ukázal to unikátní průzkum J&T Family Office Report.

Přečtěte si také

Objem aktiv fondu J&T ARCH INVESTMENTS přesáhl miliardu eur

Psychologickou hranici jedné miliardy eur fond překonal ke konci druhého čtvrtletí. Za posledních dvanáct měsíců dosáhlo zhodnocení investičních akcií 9,4 % v případě korunové třídy, resp. 7,2 % v případě třídy eurové. Do kvartální výkonnosti se však poprvé výrazněji promítly důsledky vysokých cen a nejistoty panující na trhu s energiemi.

Přečtěte si také

Bitva o inflaci je prohraná. Jde však vyhrát celou válku

V září dosáhla inflace v Česku hodnoty 18 procent. Co za ní stojí a měl by stát pomáhat s dopady vysokých cen energií? I nad tím se zamýšlí Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Přečtěte si také

J&T Money úspěšně investuje už 10 let

Fond J&T Money v září oslavil své desáté narozeniny. V polovině srpna se přitom dostal na absolutní historické cenové maximum a i výhled ve střednědobém horizontu je velmi pozitivní. Investoři se tak mohou těšit na výnos vyšší, než na jaký byli dlouhodobě zvyklí. „J&T Money po právu patří ke špičce na tuzemském trhu,“ říká jeho portfolio manažer Martin Kujal.

Přečtěte si také