Navigace
Top články

Provoněná díla zaujala návštěvníky výstavy současného umění

Čtyři dny jako oslava současného umění. To přinesl druhý ročník akce nazvané J&T Banka Art Index Pop-up, která se počátkem září konala v jednom domě číslo 11 na pražském Újezdě. Jeho šest bytů se pro tuto akci proměnilo na výstavní prostory, v nichž se představilo osm desítek děl od 44 umělců včetně superhvězd, jakými jsou Krištof Kintera, Anna Hulačová, Lubomír Typlt či Ivan Pinkava.

Přečtěte si také

Překvapení na kurtu. Vítězkou J&T Banka Ostrava Open se stala Anett Kontaveitová

Tenisový turnaj v Ostravě v neděli vyhrála nenasazená Estonka Anett Kontaveitová, která tak během měsíce získala na okruhu WTA už druhý titul. Ve finále porazila před zaplněnými tribunami dvanáctou hráčku světového žebříčku Mariu Sakkariovou z Řecka 6:2, 7:5.

Přečtěte si také

Inflaci má v rukou hospodářská politika

„Inflace je způsobena tím, že příliš mnoho peněz honí příliš málo zboží,“ prohlásil kdysi Milton Friedman. Jednoduše tak vystihl to, co nám radí selský rozum: peníze ztrácejí kupní sílu buď tehdy, když se množí, a tím každá jejich jednotka ztrácí na hodnotě, anebo tehdy, když ubývá objem výrobků, které si za ně můžeme koupit.

Přečtěte si také

Pale Fire Financing sází na e-commerce a technologie. Nyní vydává dluhopisy

Meziroční růst maloobchodních tržeb realizovaných prostřednictvím internetu dosáhl v České republice 28 %, a to i přesto, že celkové maloobchodní tržby klesly v roce 2020 o 1 %. Oblast e-commerce je tak pro investory jednoznačně zajímavá stejně jako perspektivní technologické tituly. Pale Fire Capital SE právě do těchto sektorů již několik let investuje a nyní se rozhodl prostřednictvím společnosti Pale Fire Financing vydat pětileté dluhopisy, které umožní participaci na úspěchu i drobnějším investorům.

Přečtěte si také

Italové zabavili 500 falešných Baconů a Paříž se soudila o hřbitovní náhrobek

Svět umění se tento týden opravdu nenudil, jak bývá ostatně na podzim zvykem. V Abú Dhabí se stále buduje nová pobočka Guggenheimu, která by se měla oproti původním plánům otevřít až za pět let. Paříž vyhrála soudní spor o dílo sochaře Brancusiho na jednom z náhrobků na hřbitově v Montparnassu a italská policie mezitím zabavila neuvěřitelných 500 děl, která jsou zřejmě padělky malíře Francise Bacona.

Přečtěte si také

Jak na předávání majetku. Pandemie nám připomněla naši (ne)smrtelnost

Nedávná pandemická situace přiměla majitele firem a jejich rodiny, aby se intenzivněji zabývali tím, jak si do budoucna uspořádají majetkové a vztahové poměry. „Úspěšní podnikatelé vědí, že majetek představuje určitý závazek, a chtějí se o něj odpovědně postarat,“ říká Gabriela Lachoutová, předsedkyně představenstva J&T Family Office.

Přečtěte si také

Odvážněji než dříve při spoření na stáří

Klasická poučka říká, že mladší investoři si riziko mohou dovolit a mají tedy vlastnit především akcie a další výnosnější investice. Postupem času, s blížícím se důchodovým věkem, pak vlastníci aktiv logicky rotují do dluhopisů, obecněji aktiv s fixním výnosem, které jim především zajistí ochranu dříve akumulovaných úspor. Zatímco na tomto principu asi není co měnit, stojí za úvahu znovu promýšlet jeho obsah. Některé výchozí parametry se totiž postupně mění.

Přečtěte si také

Budova J&T zvítězila v soutěži Interiér roku

V úterý 21. září proběhlo v pražském Centru současného umění DOX, tedy až půl roku po rozhodnutí mezinárodní poroty, vyhlášení soutěže Interiér roku. Důvodem zdržení byla přísná protipandemická opatření. Ve velmi silně obsazené kategorii SOMFY, kam spadají kanceláře, huby a coworkingová centra, zvítězilo sídlo finanční skupiny J&T v pražském Karlíně.

Přečtěte si také

Renesanční štít se vrací do Česka, sbírka za 13 miliard v aukci a ukradený záchod

Minulý týden zaplavila světová artová média jedna velmi potěšující zpráva: nacisty konfiskovaný renesanční štít ze sbírek Muzea umění ve Philadelphii bude restituován zpět do České republiky. Jedna z nejzajímavějších sbírek světového moderního a současného umění zamířila do aukce, v Paříži téměř dokončilo dojemné posmrtné dílo umělecké dvojice Christo & Jeanne-Claude a kromě toho bylo oznámeno nové působiště bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Přečtěte si také

Dojde už ke změně vývoje měnové politiky v USA?

V tomto týdnu bude úzce sledované především středeční zasedání amerického FOMC, které pravděpodobně sazby ponechá na současných úrovních 0,00–0,25 %. Sledovat se budou komentáře, které by mohly jakkoliv naznačit další vývoj měnové politiky.

Přečtěte si také

Dokonalá bouře na komoditním trhu

Téma inflace rezonuje v posledních dnech a týdnech v mediích s železnou pravidelností. Stejně tak jsou dopodrobna rozebírány příčiny růstu cenové hladiny, kterou jsme v eurozóně neviděli posledních 10 let.

Přečtěte si také

Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích

Po krátké pauze se s radostí vracím s novinkami ze světa umění. Ty dnešní nemůžu začít jinak než naším J&T Banka Art Index Pop-upem. Kromě této přehlídky současného umění se ale během posledních týdnů dělo v kultuře plno dalších věcí, od personálních změn v českých institucích přes podvody s Banksyho NFT až po umění na lékařský předpis.

Přečtěte si také

J&T INVESTMENTS po roce fungování zhodnotil majetek investorům o 10,18 %

Fond kvalifikovaných investorů J&T INVESTMENTS uzavřel druhý kvartál letošního roku s aktivy ve výši 7,36 miliardy korun. Za posledních dvanáct měsíců se pak hodnota vlastního kapitálu připadajícího na jednu investiční akcii zvýšila o 10,18 % v případě korunové akcie, respektive 9,98 % v případě té eurové.

Přečtěte si také

Investoři větří příležitost. Apple představí novinky

Tento týden bude na finančních trzích spíše chudý na informace. V plánu nejsou významné politické události, zasedání centrálních bank ani hospodářské výsledky významných společností.

Přečtěte si také

Investoři s obavami sledují vývoj pandemie

Podle očekávání může být v září čím dál větší důraz kladen na další vývoj pandemie, kde mutace delta nabírá na síle a v některých lokacích opětovně začíná plnit nemocniční lůžka. Úzce sledován je vývoj v Izraeli, který je premiantem v očkování a mnohdy je brán jako precedent pro vývoj v dalších zemích. V zájmu pozornosti jsou také německé volby a zasedání centrálních bank.

Přečtěte si také

Hurikán Ida žene ceny energií vzhůru nejen v USA

Investoři si už zvykli, že hurikánová sezóna v USA bývá spojena s dočasnými výpadky dodávek na ropném trhu. Aktuální škody způsobené hurikánem Ida v Mexickém zálivu výrazně zhoršily už tak napjatou situaci na trhu energetických surovin nejen v USA. V zasažené oblasti jihovýchodu USA dosáhly výpadky u ropy a plynu více než 90 % produkčních kapacit.

Přečtěte si také

Zasedání ECB: Bude Lagardeová vše řešit obezřetně?

V pondělí budou zavřeny trhy v USA z důvodu státního svátku. To přinese nižší obchodní aktivitu ve zbytku světa. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání ECB, kde by se mohlo začít diskutovat o budoucnosti současné uvolněné měnové politiky vzhledem k poslednímu vývoji inflace.

Přečtěte si také

Rok 2021 akciím přeje. Zatím

Srpen byl dalším měsícem, v němž akciové trhy připisují solidní plus. Přes obavy z inflace, propadu a regulace čínských technologických akcií Fed nakonec zvolil mírnější rétoriku a akciové indexy upevnily své rekordní hodnoty.

Přečtěte si také

ART INDEX POP UP láká návštěvníky na to nejlepší, co aktuálně vzniká v ateliérech současných českých umělců a umělkyň

J&T BANKA Art Index Pop Up 2021 představí umělecká díla více než 40 nejvýraznějších současných českých umělců v prostorách činžovního domu na pražském Újezdě. Pouze po dobu 4 dní mohou návštěvníci shlédnout výběr toho nejlepšího, co aktuálně vzniká v ateliérech například Krištofa Kintery, Daniela Pitína, Kateřiny Šedé, Josefa Bolfa či Evy Koťátkové.

Přečtěte si také

J&T Banka Ostrava Open bude letos i s diváky

Tenisový turnaj kategorie WTA 500 se po roce opět vrací do Ostravy. Lákadlem pro diváky bude silná česká ekipa. Přihlášku na J&T Banka Ostrava Open 2021, který se uskuteční ve dnech 20. až 26. září, poslaly Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková, Petra Kvitová i Karolína Muchová. J&T Banka je opět hlavním partnerem tohoto prestižního turnaje.

Přečtěte si také