Navigace
Top články

Výsledková sezóna může opět pozitivně překvapit

Tento týden bude v zámoří zkrácený o pondělní svátek. Domácí trh bude zavřený v pondělí a úterý rovněž z důvodu státních svátků. Začátek prázdnin tak bude poznamenán nižší aktivitou.

Přečtěte si také

Další kolo financování pro Rohlík Group pozitivní pro cenu J&T INVESTMENTS

Společnost Rohlík Group získala v novém kole financování od investorů 100 mil. EUR (cca 2,5 mld. Kč). Na navýšení kapitálu se nejvíce podílel americko-britský fond Index Ventures, dalšími investory jsou Quadrille Capital, J&T Banka (resp. J&T Investments), Enern a R2G. Nové prostředky jsou určeny k urychlení technologické inovace, k mezinárodní expanzi a k náboru nových zaměstnanců. Společnost v současnosti působí v České republice, Maďarsku a Rakousku, v brzké době má vstoupit na německý trh a nyní oznámila záměr pokračovat letos expanzí do Rumunska, Itálie, Francie a Španělska. Cílem skupiny je stát se „předním evropským hráčem“ v segmentu rozvozu potravin.

Přečtěte si také

Trhy postrádají výrazné impulzy

Tento týden bude poměrně chudý na politické události a na zasedání centrálních bank ve světě. V uplynulém týdnu došlo k výraznému uklidnění na akciových trzích, kdy se investoři překlenuli přes předchozí náznaky o budoucím utahování měnové politiky v USA.

Přečtěte si také

Umělá inteligence maluje Rembrandta a AirBnb nabízí noc u Gaudího

I minulý týden se odehrálo hned několik věcí, které stojí za vaši pozornost. Oslo se chystá na velkolepé otevření nové obrovské galerie, v Amsterdamu umělá inteligence dokončuje slavnou malbu Rembrandta van Rijn a v Barceloně budete moct přes AirBnb strávit jednu noc v ikonické stavbě Antonia Gaudího.

Přečtěte si také

Korekce cen průmyslových kovů jako příležitost k nákupu

Průmyslové kovy, jako jsou měď, cín nebo hliník, patřily loni i v letošním roce k nejvýnosnějším komoditám. Zvýšená poptávka po kovech, které se využívají v elektrotechnickém, spotřebním nebo automobilovém průmyslu, vytlačila jejich ceny na nejvyšší úrovně za několik posledních let.

Přečtěte si také

Štěpán Ašer: Důvěra klientů je v bankovnictví všechno

Pandemie změnila chování klientů, firem i způsobu práce. Teprve se postupně začne ukazovat, jaké obchodní modely mají šanci opravdu přežít a zda přijde oživení. Svůj pohled na současnou ekonomiku, růst inflace a investiční příležitosti představuje generální ředitel J&T Banky Štěpán Ašer.

Přečtěte si také

Kolik stojí riziko, kolik nesou dluhopisy, kolik akcie a fondy

Dluhopisy různých firem s sebou nesou různé riziko. Ratingové agentury investorům pomáhají alespoň s hrubým rozdělením rizikovosti a přiřazují firmám stupně od premiantů AAA přes BBB, dolů na B, potom výrazně divočejší CCC a níže. Pod C už je jenom D – default, bankrot.

Přečtěte si také

Nový projekt Kateřiny Šedé, nález mini Pompejí a kód WWW v aukci

Během minulého týdne Kateřina Šedá po dvou letech náročných příprav dokončila projekt Herzlich Willkommen v rakouském domově seniorů, veronští archeologové našli něco, co označují za mini Pompeje, Interpol hlásí první úspěchy se svou novou aplikací a Sotheby’s bude dražit původní kód WWW. A abych nezapomněla, taky si můžete koupit Kovařovicovu vilu.

Přečtěte si také

Dividendové akcie pomůžou udržet hodnotu majetku

Kdo preferuje dlouholetou investici se stabilními příjmy, měl by se podívat, co nabízejí cenné papíry společností, jež pravidelně vyplácejí dividendy. Zatímco u jiných akcií sázejí investoři na kontinuální růst hodnoty firmy, u těchto aktiv sice nejspíš během pár dní pohádkově nezbohatnou, ale v horizontu pěti deseti let své peníze zhodnotí velmi dobře.

Přečtěte si také

Zvedne ČNB ve čtvrtek úrokové sazby?

Tento týden bude relativně bez významnějších událostí, a tak investoři budou dále rozebírat současné makroekonomické prostředí, resp. možnou budoucí odezvu měnové politiky na ni.

Přečtěte si také

Řeka příležitostí

Tento týden se na rumunské burze začala obchodovat nová zajímavá emise – společnost Transport Trade Services (TTS) –, která provozuje lodní přepravu zboží po Dunaji od horního toku v Německu až k Černému moři v Rumunsku, ale především v Rumunsku na jeho dolním toku a na kanálu u Constanty. Na lodní přepravě po Dunaji se podílí cca ze 30 %, v přístavu Constanta má podíl na odbaveném zboží cca 20 %, a je tak pravděpodobně největším subjektem v tomto oboru v Rumunsku.

Přečtěte si také

Privátní plavba a moře možností

Představte si, že jste ubytováni ve svém oblíbeném luxusním hotelu, který jednoduše cestuje s vámi. Plavíte se na otevřeném moři, dostanete se na jinak nepřístupné pláže a pozorujete romantické západy slunce od prostřeného jídelního stolu. Bublinky šampaňského vás šimrají na nose a nic vám neschází. Na lodi zvednete kotvy, kdykoliv se vám bude chtít, a poplujete elegantně vstříc novým dobrodružstvím.

Přečtěte si také

Přinese zasedání Fedu nervozitu na trhu?

V tomto týdnu se investoři zaměří především na středeční zasedání Fedu a na technické páteční převážení hned několika indexů. Zasedání FOMC by nemělo aktuálně předvést žádnou změnu v nastavení uvolněné měnové politiky.

Přečtěte si také

Nová pobočka Centre Pompidou a nejdražší známka světa, která nebyla nejdražší

Dnešní novinky ze světa umění zaplavily zprávy o architektuře významných kulturních institucí od nové americké pobočky Centre Pompidou přes (ne zas tak novou) pobočku Louvru v Abú Dhabí až po naši plánovanou budovu filharmonie v Praze. Kromě toho v Roudnici nad Labem vznikla ve veřejném prostoru netradiční plastika, které můžete jednoduše zavolat, a taky se prodala nejdražší známka světa, která ale nepokořila rekord.

Přečtěte si také

Karel Štědrý kouzelně propojuje Kupku s Tetris

Letos poprvé vstoupil do prestižního žebříčku J&T Banka Art Index. Dostal se na příčku s magickým číslem 100 a je velkým příslibem pro další roky. Dílo Karla Štědrého srší nápady, originalitou, ale zároveň se nebojí inspirovat velikány minulého století, především abstraktního umění.

Přečtěte si také

NFT na trhu s uměním

Diskuse o budoucnosti NFT zaplavily nejen svět umění. Akceleroval je březnový prodej digitálního díla umělce, který tvoří pod přezdívkou Beeple, za více než 69,3 milionu dolarů. Tím se zařadil mezi nejdražší současné umělce na světě. Od té doby se digitální tokeny staly atraktivní pro mnoho dalších velkých jmen současného umění, aukční síně je zařadily do své dražební nabídky a do světa kryptoumění se pouští i významné galerijní instituce.

Přečtěte si také

Americká inflace může oslabit růst akciových trhů

V posledních týdnech padají v zámoří víceleté rekordy v inflaci. V dubnu rostly v USA spotřebitelské ceny meziročním tempem 4,2 %, což je nejprudší růst od roku 2008. Nezdá se, že by vysoká dubnová inflace byla jen mimořádným výkyvem, jelikož ceny v amerických obchodech rostou i na meziměsíční bázi opakovaně a rychle již od začátku roku. Ceny výrobců, tedy ceny, které si mezi sebou účtují americké firmy, v dubnu přidaly dokonce 6,2 %.

Přečtěte si také

Zasedání centrálních bank můžou přinést zvýšenou volatilitu

V červnu se trh zaměří více na hospodářskou politiku, respektive přesněji na zasedání centrálních bank. Stále platí scénář, podle kterého by postupný návrat do standardního prostředí měl nastat od druhého pololetí roku.

Přečtěte si také

Téma roku: Kam směřuje inflace?

Mnohé směřuje k tomu, že hlavním tématem letošního roku nebude nějaké moderní téma jako zelené finance (ESG apod.), návrat k normálu po covidu či boom kryptoměn, ale stará známá inflace. Zatím jen nezodpovězenou otázka zůstává, zda jde o krátkodobou epizodu, nebo začátek delšího příběhu.

Přečtěte si také

Alena Tkáčová: Svět se mění. Je třeba dívat se na majetek z dlouhodobé perspektivy

Devadesátá léta a éra čtyřprocentních úrokových sazeb na vkladech jsou pryč. Svět se mění a s ním i ekonomiky jednotlivých zemí. A to nejen kvůli pandemii covidu-19. Rychle roste objem peněz v ekonomice, stoupá inflace a prim začínají hrát nová odvětví. Česku v příštích letech hrozí znehodnocování peněz a vyšší zdanění příjmů i majetku. „Aby banky ochránily majetek svých klientů, musí na dané změny reagovat a reagovat včas by měli i investoři samotní,“ upozorňuje Alena Tkáčová, obchodní ředitelka J&T Banky.

Přečtěte si také