Navigace
Top články

Amatéři loví žraloky na Wall Street. A úspěšně.

V jedné filmové scéně číšník v prvotřídní restauraci vykřikuje: „Nová doba! Host vyhazuje vrchního!“ Wall Street v posledních týdnech zažívá něco podobného. Nezkušení, amatérští investoři s nízkým kapitálem se vydali na lov žraloků, jako jsou hedgeové fondy disponující „palebnou silou“ v miliardách dolarů. Největším paradoxem je, že lov je velmi úspěšný. Řada do nedávna neohrožených lovců se teď dokonce bojí, že příště si amatéři přijdou i pro ně.

Přečtěte si také

Investoři upsali za 300 milionů korun nové dluhopisy Trigemy

Nové čtyřleté dluhopisy developerské společnosti Trigema investoři v první polovině ledna upsali v celkovém objemu 300 milionů korun. Účelem jejich emise je financování developerských aktivit společnosti. Emisi s datem 27. ledna 2021 a splatností v roce 2025 připravila J&T IB and Capital Markets. Manažerem emise je J&T Banka.

Přečtěte si také

Výhled na 4. týden: Trh může znervóznit chování Fedu

Tento týden bude trh upínat svou pozornost na středeční zasedání FOMC, pokračující výsledkovou sezónu a další průběh pandemie. Fed by neměl pro trhy přinést výrazně nové informace. Očekává se pouze ujištění o rizicích kolem covidu-19 a potřebné pomoci trhu prostřednictvím uvolněné měnové politiky.

Přečtěte si také

S novým prezidentem do Bílého domu přichází i nové umění

Minulý týden byl pevně spjat se světovou politikou. Samozřejmě nemluvím o našich českých poslaneckých flákancích, ale o inauguraci nového amerického prezidenta. Ptáte se, jak to souvisí se světem umění? Bílý dům nemá holé zdi a to, co na nich visí, může ovlivňovat i úřadující prezident. Kromě toho mě zaujal i rekordní prodej sběratelských Pokémon kartiček, aktivity florentské galerie Uffizi na sociálních sítích nebo nové umělecké partnerství automobilky Hyundai.

Přečtěte si také

Tesla: zatratit nebo sdílet nadšení?

Akcie Tesly se pohybují okolo 850 dolarů na kus, tedy nedaleko od svých maximálních hodnot. Vzhledem k nárůstu za poslední rok (více než osminásobek) jsou akcie Tesly předmětem velkých diskusí a rozpětí názorů je od zatracujících po nadále nadšené.

Přečtěte si také

Nečekaně rekordní přebytky v roce 2020

Rok 2020 bývá u ekonomických statistik spojen převážné s rekordy na negativní straně, tedy extrémními propady ekonomiky a ohromnými deficity rozpočtu, zatímco případné rekordní nárůsty se týkají jen počtu nezaměstnaných. Ovšem velkou výjimkou jsou statistiky vztahu české ekonomiky ke zbytku světa. Česká ekonomika za rok 2020 nečekaně zaznamená rekordní přebytek obchodní bilance a také rekordní přebytek celého běžného účtu a finančního účtu v rámci platební bilance. Což zní paradoxně ve světle výrazného propadu mezinárodního obchodu a ekonomik našich hlavních obchodních partnerů.

Přečtěte si také

Proroci zkázy dobré výsledky nemívají

Za minulou dekádu vzrostl akciový trh USA o 257 %, včetně dividend. Ztrátu zaznamenal pouze v roce 2018. O tomto růstu se mluvilo jako o nejvíce nenáviděném býčím (růstovém) trendu v historii. Analytici se shodovali, že trh je drahý, minimálně ne levný, v podstatě celou dekádu. Ale trh neposlouchal. Měl za sebou téměř neustále masivní podporu centrálních bank, které přišly i s novými nástroji, jak dodávat trhu likviditu. Někdo mluvil, nepřesně, o tištění peněz. V tom bodě jsme znovu a tyto peníze si musí někam najít cestu. V objemu bilionů USD a EUR už nejsou účty, kde by je institucím a investorům přijaly. A tak si hledají, mimo jiné, cestu k akciím.

Přečtěte si také

Nový americký prezident, trhy rostou!

Akciové trhy nabraly na začátku roku opět směr sever, ale minulý týden nadšení trochu ochladlo. Přece jen mají akcie za sebou poměrně strmou jízdu nahoru, navíc se blížila inaugurace nového amerického prezidenta a Washington připomínal nedobytnou pevnost – nervozita byla znát, aby se náhodou něco nestalo… K tomu se začaly šířit informace o nových mutacích koronaviru (především zmiňovaná britská), kde hrozí rychlejší šíření. To vše trochu trhy znervóznilo, ale uklidňující zprávy přišly, když se ukázalo, že i na nejnovější mutace vakcíny zabírají.

Přečtěte si také

Opožděné Finále Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020: Aktivismus i příběhy (z) jiných světů

Pandemie choroby covid-19 nabourala plány pořadatelů i účastníků 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCH). Finálová výstava, na níž svá díla představuje pětice umělců či uměleckých skupin, se veřejnosti tradičně odhaluje v září, loni to však nakonec bylo později. Navíc ve velmi omezených podmínkách a s jednou účastnicí navíc, protože účast Almy Lily Raynerové byla ve 30. ročníku odložena ze zdravotních důvodů.

Přečtěte si také

Magnus Magazín: Tentokrát o spánku a snění

Spánek v lidském životě zabírá třetinu veškerého času a zásadně ovlivňuje celkové zdraví člověka. Jaký vliv má jeho kvalita na fungování organismu? Co se děje s naším tělem, když špatně spíme? Proč skoro každý z nás někdy zápasí s nočními můrami? Na tyto a další otázky odpovídá již devatenácté číslo magazínu Magnus.

Přečtěte si také

J&T OPPORTUNITY je tu pro investory už 20 let

Akciový fond J&T OPPORTUNITY oslavil dvacáté narozeniny. Loňský rok uchopil jako příležitost a za posledních 12 měsíců vykázal výnos 12,35 %. „Důležité je při propadech nepanikařit,“ říká portfolio manažer fondu Michal Semotan.

Přečtěte si také

Fondy J&T zvládly bouřlivý rok 2020 na trzích úspěšně

Navzdory dramatickým propadům především v jarním období koronakrize a vysoké volatilitě všech aktiv zakončily fondy J&T minulý rok velmi úspěšně. Fondy J&T BOND a J&T MONEY zaměřené na korporátní dluhopisy patřily opět k nejlepším na trhu. Přináležitost ke špičce ve své kategorii potvrdily i fondy J&T Flexibilní a J&T High Yield.

Přečtěte si také

Příležitost zaujmout pozice s výhledem ekonomického zlepšení

V lednu budou analytici sledovat, jak úspěšné bude očkování proti covidu-19, respektive jeho přijetí mezi populací. Příkladem svým přístupem a organizací je Izrael, který během dvou týdnů proočkoval 10 % populace.

Přečtěte si také

Komplikace v umění: má je Cate Blanchettová i dopravci s uměním

Novinky na tento týden jsou sice ryze zahraniční, zato tematicky velmi rozmanité. Herečka Cate Blanchettová buduje výstavní prostor pro svou vlastní sbírku a naráží na nečekané komplikace, dopravci s uměním naopak narážejí na komplikace očekávané (brexitové). A co by to bylo za týden, kdybychom nezmínili covid? Ten tentokrát zhatil inauguraci dlouho očekávaného výstavního prostoru v Paříži.

Přečtěte si také

Výhled na 3. týden: Inaugurace snad zmírní aktuální zjitřenou náladu v USA

V tomto týdnu budou investoři vzhlížet k inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena, ke čtvrtečnímu zasedání ECB a výsledkové sezóně za čtvrtý kvartál.

Přečtěte si také

Svět se mění. Stihneme reagovat?

Hluboký propad celosvětového hospodářství zásadně mění podnikání napříč mnoha sektory. Zatímco některá nová odvětví a nápady se rozjíždějí, ta dosud tradiční jsou pandemií zasažena. Budou ještě firmy potřebovat kanceláře? Osloví podnikatele sociální sektor či zpracování odpadů? A co má vlastně vliv na tvorbu bohatství? Výsledky průzkumu Wealth Report exkluzivně okomentovali odborníci J&T Banky.

Přečtěte si také

Crestyl vydává dluhopisy za 2,2 miliardy na financování projektu Savarin v centru Prahy

Developerská a investiční skupina Crestyl, respektive její dceřiná společnost Savarin p.l.c., vydává tento týden pětileté bezkupónové dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 2,2 miliardy Kč s možností navýšení na 3,3 miliardy korun. Účelem emise je financování projektu Savarin, který vzniká pod taktovkou ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka a jeho studia v sousedství pražského Václavského náměstí a ulice Na Příkopě. Ve víceúčelovém komplexu se mimo jiné počítá i s prostory pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Emisi připravila a nabízí J&T Banka a dluhopisy jsou rovněž obchodovány na regulovaném trhu pražské Burzy cenných papírů.

Přečtěte si také

Fond J&T INVESTMENTS úspěšně pokračuje v investicích

Nový fond J&T INVESTMENTS je určen investorům, kteří hledají příležitost pro růst hodnoty svého majetku a zároveň z něho očekávají pravidelný příjem. Od svého vzniku již realizoval úspěšné investice do dluhopisů, logistických areálů či maloobchodu na Slovensku.

Přečtěte si také

Rohlik.cz plánuje druhou emisi dluhopisů

Po úspěšném uvedení první dluhopisové emise na trh v roce 2019, kdy investoři rozebrali cenné papíry této čistě e-commerce společnosti v celkovém objemu téměř 1,2 miliardy korun, chystá společnost Rohlik.cz Finance a.s. opět ve spolupráci s J&T novou emisi.

Přečtěte si také

Výhled na 2. týden: Klid naruší ostražitost vůči výsledkové sezóně v USA

Tento týden bude trh sledovat další vývoj pandemie a zároveň průběh očkování. Na konci týdne zahájí výsledková sezóna za čtvrtý kvartál 2020 v USA. Na pořadu dne budou především finanční tituly (BlackRock, JP Morgan, Citigroup či Wells Fargo). „Od výsledkové sezóny, která byla ovlivněna opatřeními spojenými s druhou vlnou pandemie, očekáváme spíše neutrální vyznění,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také