Top články

Křehká síla skla: nový rekord za plastiku

Akce Křehká síla skla, která byla poctou generaci slavných českých sklářů, skončila 15. října dražbou reprezentativního výběru 58 děl vrcholné sklářské tvorby. Nejvyšší a na českém trhu rekordní ceny dosáhla plastika Prostor II.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 47. týden

Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců Fedu a ECB. Draghi z ECB dále podpořil myšlenku rozšíření monetárního uvolnění v EU na dalším zasedání, které se bude konat 3. prosince. Současně zástupci Fedu, včetně Yellenové, nadále podpořili jestřábí pohled na vývoj měnové politiky v USA. Další zasedání Fedu se bude konat 16.12. Makroekonomická data za uplynulý týden v USA můžeme hodnotit jako mírně horší než očekávání. Nicméně minulý týden nebyl příliš hutný na makroekonomická zveřejnění. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo pokles o 0,7 % t/t.

Přečtěte si také

Výsledková sezona je v plném proudu

Na trhu opětovně pokračovala vysoká volatilita, mírný výprodej ze září vystřídal v říjnu růstový skok. Hlavními tématy byly opětovně centrální banky a výsledková sezona.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 46. týden

Relativně poklidný týden byl charakterizován čekáním na páteční data o americké měsíční zaměstnanosti. Americké indexy se vyšplhaly blízko svým historickým maximům již v první polovině týdne a zde setrvaly až do pátečního obchodování. Páteční lepší data z trhu práce přinesla na trh mírné vzrušení, ale výraznější ústup z pozic se nekonal. Šéfka Fedu Yellenová svým středečním vystoupením před americkými zákonodárci dále potvrdila jestřábí vyznění nedávného zasedání americké centrální banky, na což reagoval pozitivně především dolar a naopak dále se propadlo zlato. Výsledková sezóna pokračovala relativně solidními čísly (viz. Facebook, Time Warner, Allergan či Ralph Lauren) a lehce narovnala celkový pohled na dosavadní průběh. Domácí index PX zakončil týden na 988 bodech, což znamenalo růst o 0,5 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 45. týden

Hlavními událostmi uplynulého týdne byly zasedání Fedu a výsledková sezóna. Fed byl pro trh překvapivě jestřábí, když připustil možnost prosincového zvyšování sazeb. Zároveň ze svého komentáře vypustil text o negativním vlivu globálního ekonomického zpomalení na ekonomiku USA. Trh očekával spíše potvrzení zářiového holubičího vyznění, což se však nestalo. Výsledková sezóna je rovněž jako na houpačce. Velmi dobré výsledky v jednom dni střídají relativně slabá čísla ve dni následujícím. Celkově si však prozatím výsledková sezóna vede relativně dobře, kdy na čistém zisku překvapilo 75 %, ale na tržbách naopak 55 % firem zklamalo. Doposud reportovalo 70% společností z indexu S&P 500. Domácí index PX zakončil týden na 983 bodech, což znamenalo pokles o 0,3 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 44. týden

Uplynulý týden byl o relativním překvapení z dílny ECB, o pátečním snížení úrokových sazeb ze strany Číny (PBOC) a o výsledkové sezóně za 3Q15 nejen v USA. Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo změnu sazeb ani aktuálního programu QE, ale komentář pana Draghiho byl výrazně více holubičí než trh čekal. Šéf ECB naznačil, že banka může využít další nástroje pro uvolněnější měnovou politiku. Současně uvedl, že již prosincové zasedání bude rozhodovat o navýšení uvolnění. Někteří členové ECB dle zápisu požadovali další uvolnění již na aktuálně proběhnuvším zasedání. Výrazně holubičí vyznění zasedání bylo vzpruhou pro evropské akcie a naopak dostalo pod tlak euro. V pátek pak další dílek do skládačky měnových uvolnění přidala Čína, která netradičně před víkendem snížila svoji základní úrokovou sazbu. Výsledková sezóna pokračovala relativně solidním sledem výsledků a rovněž pomohla k pozitivnímu vyznění týdne. Domácí index PX zakončil týden na 986 bodech, což znamenalo růst o 1,6 % t/t.

Přečtěte si také

Dvě výstavy k Ceně Jindřicha Chalupeckého

V Praze a v Brně na konci září otevřely dveře dvě výstavy spojené s Cenou Jindřicha Chalupeckého. Pražská bilancuje pětadvacet let trvání prestižního ocenění, brněnská představuje její letošní finalisty.

Přečtěte si také

Megaskandál VW poslal Evropu do kolen

V pátek jsem se procházel výstavištěm ve Frankfurtu a dojmy z autosalonu mi kazil pohled na vývoj evropských trhů, zvláště německý DAX poměrně prudce oslaboval. To jsem však ještě netušil, co mě čeká… Přes víkend se objevily zprávy o porušení emisních limitů u vozů VW s motory diesel v USA a skandál brzy nabral obřích rozměrů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 43. týden

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a průběžných makroekonomických datech. Výsledky bank byly pro trh relativně zklamáním vůči odhadům a rovněž výhledy především na obchodní divize nebyly zrovna optimistické. Ani některé technologie nebyly zrovna pozitivním překvapením především se svými výhledy (např. Micron). Makroekonomická data především v USA jsme vnímali jako slabá. Domácí index PX zakončil týden na 970 bodech, což znamenalo pokles o 1,1 % t/t.

Přečtěte si také

J&T Banka nabízí dluhopisy EPH Financing CZ

Dluhopisy v nabídce banky obsahují investiční nápady skupiny J&T nebo jejích tradičních partnerů. Banka stojí často u jejich vzniku a sleduje je dlouhodobě. Právě takové jsou i aktuálně nabízené dluhopisy EPH Financing CZ.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 42. týden

Uplynulý týden byl o zápisu z posledního zasedání Fedu a o začátku výsledkové sezóny za 3Q15 v USA. Čtvrteční zveřejnění zápisu ze zářiového zasedání Fedu jen potvrdilo relativně holubičí vyznění a relativní závislost na externím ekonomickém vývoji. Začátek výsledkové sezóny v USA prezentovaný společností Alcoa nebyl zrovna nejlepší při zveřejnění horších než očekávaných čísel. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo růst o 1,8 % t/t.

Přečtěte si také

Střídání strachu a naděje

Září nebylo pro finanční trhy příznivé. Docházelo k odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik, dalšímu pádu komodit a v druhé polovině měsíce na veřejnost pronikl skandál automobilky VW. I výhled pro říjen zůstává spíše defenzivní.

Přečtěte si také

Sklo jako investice? Nepropásněte svou příležitost

Ceny za díla českých malířů dosahují na světových aukcích už velmi slušných hodnot. Dočká se podobného růstu i sklo? „Jsem přesvědčen, že po malířství přijdou na řadu další obory, ve kterých Češi dosáhli skvělých výsledků, jako je fotografie, meziválečný design nebo právě české sklo,“ říká kurátor výstavy Miroslav Zika. Myšlenka uspořádat výstavu Křehká síla skla se zrodila v J&T Bance. Jejím cílem je klientům, ale nejenom jim, zprostředkovat možnost získat v pravou chvíli kvalitní české umění. „Zaměřili jsme se na sklo, protože věříme, že se mezi Čechy v brzké době znovu objeví jeho krása a unikátnost. Domníváme se, že sklo je u nás na začátku nové éry, což se postupně odrazí v jeho pořizovací ceně, která je nyní na velmi přijatelné úrovni,“ vysvětluje záměr privátní bankéřka J&T Banky Petra Sobotková.

Přečtěte si také

Čína zahýbala světovými trhy, kolem Řecka je klid

Horší makroekonomické ukazatele Číny a snaha tamní vlády nejdříve o restrikci obchodování a dále o devalvaci juanu poslala čínský akciový index do medvědího trendu. Dění kolem Číny pravděpodobně i odsune zvýšení sazeb v USA, k němuž už měl FED nakročeno.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 41. týden

Obchodování v týdnu na přelomu září a října provázely velké výkyvy na obě strany. Prodejní tlak přinášela špatná data z Číny a svou roli mohlo hrát také pozicování investorů na konci měsíce a čtvrtletí. Na druhou stranu některá makrodata, jako rekordní spotřebitelská důvěra v USA či prodeje aut v USA, zase dodávaly akciím optimismus. Tento rozkolísaný vývoj nakonec v pátek zlomily horší data z amerického trhu práce, které akcie poslaly do ztrát. Slabší tvorba pracovních míst i absence růstu mezd razantně redukují očekávání, že Fedu bude letos či na začátku příštího roku zvyšovat sazby. Tato změna očekávání se odrazila v oslabení dolaru na 2týdenní minimum 1,13 USD/EUR.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 40. týden

Akciové trhy v uplynulém týdnu ztrácely, když od výraznějších propadů je zachránila pozitivní nálada v průběhu pátečního obchodování. Víkendové volby v Řecku nepřinesly výraznější překvapení a po vítězství Syrizy a potvrzení Tsiprase ve funkci premiéra se ve vztahu k mezinárodním věřitelům nic zásadního nemění. Z makroekonomických dat stojí za zmínku Index nákupních manažerů v Číně, který se dostal na nejnižší úroveň od března 2009 (47 bodu oproti oček. 47,5) a 2. revize HDP v USA, podle které americká ekonomika ve 2Q rostla rychleji, než trh očekával (3,9 % anualizovaně oproti oček. 3,7 %).

Přečtěte si také

K investování nyní stačí jen pár kliknutí

Na začátku září J&T Banka spustila novou elektronickou platformu pro obchodování na kapitálových trzích. Investiční účet klientům umožní investování do vybraných podílových fondů přímo z běžného účtu v J&T Bance. Investovat je tak nyní možné pohodlně prostřednictvím ePortálu.

Přečtěte si také

Objevte křehkou sílu skla

České sklo bylo ve světě vždycky pojmem, doma k němu ale pořád cestu hledáme. Výjimečnost toho materiálu představí ve společném projektu aukční dům Dorotheum, společnosti Moser, Lasvit a J&T Banka. Na výstavu naváže 15. října aukce, která bude zajímavou příležitostí pro české investory.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 39. týden

Uplynulý týden byl o zasedání amerického Fedu a sledování vývoje v Číně. Netradičně čtvrteční rozhodnutí a tisková konference Fedu nepřinesla zvýšení sazeb, což byl náš základní scénář. Nicméně Fed přišel se snížením výhledu na vývoj ekonomiky v dalších obdobích.

Přečtěte si také