Navigace
Top články

Vratislav Svoboda: Technologizace světa přinese větší nejistoty. Ale také příležitosti zbohatnout

Pandemie nového typu koronaviru zavřela velkou část ekonomiky, zasáhla zemědělství, průmysl i služby, řada lidí přišla o práci, firmy „zavíraly krám“. To se logicky odrazilo na finančních trzích, které po deseti letech dynamického růstu prožily loni na jaře nevídaný otřes. „Domníval jsem se, a stejně tak moji kolegové, že to nakonec odezní jako vždy v minulosti. Na čem ale nepanovala shoda, bylo kdy. Jak dlouho to bude trvat, než dojde k zotavení?“ popisuje oprávněnou paniku investorů ředitel privátního bankovnictví J&T Banky Vratislav Svoboda. Jak se tehdy vypořádával s komplikovanou situací na trzích a co radil klientům?

Přečtěte si také

Umění sbírat umění

Začíná to nenápadně. Stojíte před uměleckým dílem a najednou cítíte zvláštní pocit, že byste tento konkrétní kousek chtěli vlastnit. Zjistíte, že vás objekt niterně oslovuje a že chcete, aby dodával duši i vašemu domovu. Mnohdy to trvá, než se skutečně odhodláte si dané dílo pořídit. Přitom začnete objevovat, jak daný umělec přemýšlí, kde tvoří, čím se inspiruje. Postupně si uvědomíte, jak funguje svět umění, a zatoužíte stát se sběratelem. Art specialistky Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková vám poradí, jak na to.

Přečtěte si také

Eva Koťátková: Obsese kresbou, detaily a tím, co v nás vyvolávají různé instituce

Jak se cítí lidé za mřížemi léčebny? Jak vnímáme svět obutí v pohodlí domácích bačkor? Jaké by to bylo vrátit se zpátky do školy? A jak se nahlíží až za obzor fantazie? Evu Koťátkovou fascinují různá prostředí, která formují naše vědomí. Cenu Jindřicha Chalupeckého získala už ve 25 letech.

Přečtěte si také

Fotbal a akcie II.

V březnovém sloupku jsem se věnoval primárně akciím svého oblíbeného fotbalového klubu Borussia Dortmund, nicméně na akciových trzích je kotována celá řada světoznámých klubů. Jak jsem již minule zmínil, uvědomělý investor by měl v rámci rozhodování o výběru správné fotbalové akcie kromě svých osobních preferencí posoudit také finanční výkonnost a stabilitu či prostředí, v němž se daný klub pohybuje. To platí především pro dlouhodobého investora. Pro odvážnější nabízejí fotbalové akcie také alternativní možnost k sázkovým kancelářím, jak spekulovat na výsledky daného klubu.

Přečtěte si také

Do Dolních Vítkovic se vrací J&T Banka Ostrava Beach Open

Už 2. června v Dolních Vítkovicích odstartuje třetí ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. S napětím očekávaná přehlídka světového plážového volejbalu v České republice slibuje napínavou podívanou – závodníci budou usilovat o poslední body pro start na olympiádě. J&T Banka bude jako generální partner samozřejmě u toho.

Přečtěte si také

Pozitivní náladu podpoří oživování ekonomiky

V druhém květnovém týdnu se investoři opět zaměří na výsledkovou sezónu a vzhledem k absenci jiných výrazných faktorů se může větší pozornost věnovat pandemické situaci. „Nadále očekáváme, že firemní sektor, respektive jeho výsledky, budou stále pozitivním faktorem pro riziková aktiva,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Netradiční umění: lekníny v galerii a výstava v Černobylu

Švýcarská galerie zaplavená leknínovým rybníčkem, zrekonstruovaný architektonický skvost v Berlíně, největší akvizice v dějinách českých krajských galerií a 40 uměleckých děl instalovaných v uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny (samozřejmě ilegálně). Co vám budu povídat, na poli umění se toho opět událo docela dost.

Přečtěte si také

Rekordní tenisky, sousedský spor Tate Modern a brutální daň pro Samsung family

Tento týden přináším novinky výhradně ze zahraniční umělecké scény. Co tak zajímavého se ve světě stalo? Tak třeba dědicové bývalého šéfa Samsungu konečně zveřejnili, co bude s více než 20 tisíci zděděnými uměleckými díly. Padl také nový rekord za tenisky, londýnská National Gallery objevila ve svých sbírkách vzácného Poussina a Tate Modern se kvůli svým voyeurským návštěvníkům soudí se svými sousedy.

Přečtěte si také

Rockaway Blockchain otevřený podílový fond = investice do digitálních aktiv

Rockaway Blockchain Fund, největší evropský investiční fond zaměřený na investice do blockchainu a digitálních aktiv s cílovou hodnotou 100 milionů dolarů, zakládá otevřený podílový fond, který umožní investovat do světa finančních služeb budoucnosti ještě většímu okruhu investorů. Od dubna letošního roku je možné do fondu nově investovat i prostřednictvím J&T Banky.

Přečtěte si také

J&T BANKA uzavřela rok 2020 s bilanční sumou ve výši 175,04 miliardy korun

J&T BANKA uzavřela, dle auditovaných konsolidovaných výsledků, loňský rok s bilanční sumou ve výši 175,04 miliardy korun (+ 15,4 %). Mimořádně náročný rok, který byl provázen nepřehlednou makroekonomickou situací v souvislosti s pandemií COVID-19 a celospolečenskou obavou o budoucí ekonomický vývoj, banka uzavřela ziskem 1,67 miliard korun. Vlastní kapitál banky ke konci roku přesáhl 22,54 miliard korun (+ 5 %).

Přečtěte si také

Fond J&T INVESTMENTS vstupuje na pražskou burzu

J&T INVESTMENTS SICAV, fond kvalifikovaných investorů založený finanční skupinou J&T, uvádí na trh Burzy cenných papírů Praha investiční akcie svého podfondu J&T INVESTMENTS. Se dvěma emisemi v českých korunách a eurech se začne obchodovat od pondělí 10. května 2021.

Přečtěte si také

Michelangelův David z 3D tiskárny a návrat falešného Cranacha

Znepokojivých zpráv bylo v uplynulých dnech už dost. Dala jsem si proto obzvlášť záležet, aby novinky ze světa umění nezanechaly žádné šrámy na duších svých čtenářů. Tento týden proto nabízím překrásný design těch nejtalentovanějších českých designérů, věrnou kopii Michelangelova Davida z 3D tiskárny, úsměvnou historku o nepochopených uměleckých dílech a jednoho úspěšně navráceného falešného Cranacha.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna probíhá nad očekáváním

Na programu tohoto týdne bude pokračování výsledkové sezóny za první kvartál 2021, která bude mít na programu jeden z nejrušnějších týdnů, co se počtu zveřejňujících společností týče. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na středeční zasedání FOMC, které by však mělo potvrdit ochotu podporovat ekonomiku, dokud to bude dle názoru Fedu potřeba. Toto ujištění by mělo dále podpořit riziková aktiva stejně tak jako výsledková sezóna, která prozatím probíhá opětovně nad očekáváním

Přečtěte si také

Energo-Pro navyšuje úspěšnou emisi dluhopisů

Zelená energie je ve světě aktuálně velkým trendem, který je doprovázen i zvýšeným zájmem o investice do udržitelných zdrojů energie. Skupina Energo-Pro se právě v tomto oboru pohybuje – zaměřuje se zejména na výrobu energie z vodních elektráren a distribuci elektrické energie. Energo-Pro Green Finance, která je součástí holdingové společnosti DK Holding Investments, zastřešující aktivity skupiny Energo-Pro, se rozhodla navýšit objem své emise z října 2020, dluhopisů EN-PRO GF 6,50/23, o dalších 530 mil. Kč. Pokyny k nákupu dluhopisu přijímá J&T Banka do 6. května.

Přečtěte si také

Jak je to s tou rotací

S narůstající proočkovaností světové populace proti onemocnění covid-19 a pokračujícími gigantickými stimulačními balíčky se stále častěji mluví o znovunastartování globálního růstu a s ním nutně spojenou inflací. V důsledku očekávaného růstu cenové hladiny pak mezi investory rezonuje rotace od tzv. růstových akcií k akciím hodnotovým.

Přečtěte si také

Jakých dluhopisů se držet v době rostoucí inflace

Inflaci, kterou domácnosti a podniky v budoucnu očekávají, lze zjišťovat buď statistickým dotazováním, nebo lze odečítat očekávání profesionálních investorů z cen finančních aktiv. Nejčastěji se jedná o rozdíl ve výnosech státních dluhopisů s nominálním výnosem a tzv. protiinflačních dluhopisů, které nesou výnos reálný (tj. nad budoucí inflaci). Ke hlubokému propadu v očekávané inflaci došlo během šoku z rozšíření koronaviru z Číny do Evropy na jaře 2020. Od té doby především vlivem levných peněz a masivních rozpočtových schodků inflační očekávání setrvale rostou.

Přečtěte si také

Můžou jít akcie ještě nahoru?

I v měsíci dubnu pokračuje nárůst akciových trhů, jsme těsně za půlkou měsíce a indexy si připisují růsty mezi jedním a pěti procenty. Zastavil se růst výnosů amerických vládních dluhopisů, oslabil dolar, přichází výsledková sezóna za první kvartál… Můžeme jet ještě dál nahoru?

Přečtěte si také

Do tržiště s peer-to-business půjčkami Nafirmy.cz vstoupila J&T BANKA

Internetová platforma na zprostředkování půjček mezi lidmi a malými a středními podniky Nafirmy.cz, kterou začátkem března spustil company builder Creative Dock, získala od banky nejen peníze na rozvoj, ale také finance na krytí půjček, které Nafirmy.cz zprostředkovávají.

Přečtěte si také

Výhled na 16. týden: Poptávka po PC vylepší výsledky Avastu

Na programu tohoto týdne bude výsledková sezóna, která se přesune do technologického sektoru. Ve čtvrtek pak strhne pozornost zasedání ECB, které by však mělo přinést jen ujištění v pokračování současné velmi uvolněné měnové politiky a možná potvrzení toho, že politika funguje a pomohla udržet výnosy od pokračujícího růstu.

Přečtěte si také

Kauza da Vinci, nové Fabergého vejce a nový rekord Toyen

Po dovolenkové pauze vás nemohu ochudit o další várku zpráv ze světa umění. Tentokrát se mimo jiné podíváme na aféru kolem nově objeveného díla Leonarda da Vinci, na českou malířku Toyen na výstavě i v aukci, ale i na speciální Fabergého vejce inspirované seriálovým hitem Game of Thrones.

Přečtěte si také