Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Ivo Enenkl: Správa majetku se přes aplikace dělat nedá

Před deseti lety se mohlo zdát, že otevření pobočky privátní banky na Ostravsku nemá moc šancí na úspěch. J&T Banka však potenciálu zdejšího regionu věřila a po Brně zde otevřela svou další pobočku. A zájem o její služby byl a je značný. „Na Ostravsku se píše mnoho zajímavých podnikatelských příběhů a my jsme rádi, že můžeme být u toho. Věřím, že stejně úspěšně půjdeme s našimi klienty i dále,“ říká Ivo Enenkl, ředitel regionální pobočky J&T Banky v Ostravě.

Přečtěte si také

Evropu sužují vysoké ceny energií a inflační tlaky

Centrální bankéři se rozhodli zvrátit nepříznivý inflační vývoj, ať to stojí, co to stojí, dalo by se říct. Po delším váhání jsou ochotni obětovat i hospodářský růst. Bude to však stačit? Nálada na trzích proto není už nějakou dobu příznivá, ale důvod k panice zatím analytici nevidí.

Přečtěte si také

Schválí ministři EU regulaci trhu s energiemi?

Tento týden bude Evropu ovlivňovat výsledek jednání ministrů EU ohledně potenciální regulace trhu s energiemi. Vedle toho by se týden měl obejít bez výraznějších impulzů, což může trh nadále upínat k posledním krokům a projevům centrálních bankéřů ohledně nutnosti restriktivní měnové politiky. Takový výhled vytváří tlak na riziková aktiva.

Přečtěte si také

Začaly Prague Art Week i Vnitřní krajiny v galerii Magnus Art

Všechny zprávy o umění přehlušila zpráva o úmrtí nejdéle vládnoucí britské panovnice královny Alžběty II. Podívejme se při té příležitosti na její rozsáhlé umělecké sbírky. Kromě toho vás tento týden pozvu na novou výstavu v galerii Magnus Art i k nahlédnutí do právě vznikajících Calderových zahrad. Na závěr nechybí výběr zajímavých výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Konec prázdninového flirtu

Optimismus, který se rozšířil na finančních trzích od poloviny července, se ukázal být jen prázdninovým flirtem. Zásadním tématem zůstává inflace a s ní spojený výhled úrokových sazeb. Pokles cen některých komodit a první o něco nižší inflační čísla v USA trhy vyhodnotily jako bod obratu v politice centrálních bank. Po zvýšení úroků, které už je naplánované na podzimní měsíce, mělo dojít ke stabilitě sazeb a už během prvního pololetí 2023 k poměrně čilému návratu úroků na nižší úrovně.

Přečtěte si také

Kdo vydělá na energetické krizi?

Energetický sektor dlouhodobě prochází zásadními změnami. Současná situace postupnou transformaci urychluje, nicméně krátkodobé ztráty koncových zákazníků jsou prozatím nevyčíslitelné a riziko hlubší ekonomické recese enormní. Není proto divu, že státy hledají subjekty, které na této situaci vydělávají, a přemýšlí, jak tyto zisky přerozdělit. Pozornost se stáčí k výrobcům elektřiny z konvenčních zdrojů, jejichž zisky jsou tak v ohrožení a vlastnická struktura u polostátních firem s otazníkem. Naopak společnosti ze sektoru „čisté energie“ si mohou výrazně polepšit.

Přečtěte si také

Kdo se nenaučí vydělávat, i když spí, bude pracovat až do smrti

Snaha porazit inflaci, která touto dobou rezonuje finančními médii, tak trochu připomíná hon na čarodějnice. Stejně jako neexistují čarodějnice, neexistují ani zázračné investice, které zaručí dvouciferný výnos převyšující současnou míru inflace. Alespoň ne bez velkého rizika a určitě ne v krátkodobém horizontu. Najdou se sice zdánlivě zajímavé nabídky, ale mnohdy spíš připomínají loterii nebo ruletu.

Přečtěte si také

Nejdražší britský portrét a dražba sbírky spoluzakladatele Microsoftu

Je tu září a s ním nová umělecká sezóna a plné kalendáře těch, kteří se o umění zajímají. Tento týden si například můžete zapsat mezinárodní výměnný projekt českých galeristů SUMO Prague nebo listopadovou aukci sbírky Paula Allena, která má všechny předpoklady pokořit pár rekordů. V pravidelné dávce novinek taky nemůže chybět jeden #metoo skandál v řadách světových obchodníků s uměním ani další střípek z výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

ECB se asi zvyšování sazeb nevyhne

V pondělí je v USA svátek (Labor Day), což ovlivní likviditu na trzích ze začátku týdne. Jinak se budou investoři v průběhu týdne soustředit na čtvrteční zasedání ECB, které by mělo potvrdit aktuální jestřábí nastavení. Trh očekává další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

Přečtěte si také

Kunsthistorie podle Xboxu a umění v poušti

Tento týden potěším především uměnímilovné majitele Xboxu. Ten totiž představil novou videohru inspirovanou iluminovanými rukopisy, která je prošpikována kunsthistorickými referencemi. Pokud si budete potřebovat naopak odpočinout od všech elektronických zařízení, nabízím výlet do nevadské pouště za jednou z nejmonumentálnějších land-artových intervencí vůbec. Na závěr opět přináším jeden ze střípků letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát o tom, jak Češi vnímají umění v souvislosti s ochranou proti inflaci.

Přečtěte si také

Vystoupení Powella v Jackson Hole může vyvolat prodejní tlak

Přelom srpna a září ještě pokračuje v prázdninovém tempu. Investoři budou rozebírat vystoupení jednotlivých centrálních bankéřů na sympóziu v Jackson Hole, ale zároveň se již připravovat na pravidelná zasedání centrálních bank, kde nás čeká například již 8. 9. zasedání ECB.

Přečtěte si také

Sázky spekulantů na další růst cen ropy klesají

Nejistota ohledně dalšího vývoje cen ropy přetrvává, nicméně přísun ekonomických dat v posledních týdnech neopodstatňuje její další dramatický růst. To je jeden z hlavních důvodů, proč sázky finančních spekulantů na růst cen, vyjádřeno hodnotou čistých pozic v derivátech na ropu (CFTC NYMEX Oil Managed Money Net), klesají už od května a jsou nejnižší od dubna 2020.

Přečtěte si také

Stát by měl následovat měnovou politiku s vlastní restrikcí

Dlouhodobě vysoká inflace není výhra pro nikoho. Data z hospodářských dějin ukazují, že připustit dvoucifernou inflaci znamená snížit si ekonomický růst. Zároveň platí, že když se vysoká inflace zabuduje do očekávání firem a zaměstnanců, snížit ji pak bolí více. Učebnicovou ukázkou je začátek 80. let, kdy musely centrální banky západního světa vyhnat úrokové míry k 20 procentům, aby inflaci trvající dekádu konečně zlomily vaz. Cenou za to byla hluboká recese. Proto je nejméně bolestivé potlačit inflaci již na začátku.

Přečtěte si také

Klouzající Sýkora a vyphotoshopovaný lup

V Lounech se bude znovu opravovat teprve tři roky stará rekonstrukce dlažby Zdeňka Sýkory, v Londýně zrušila Saatchi Gallery výstavu současného ukrajinského umění a v San Franciscu se zřejmě objevily kradené kambodžské sochy, přestože se to Architectural Digest snažil ve photoshopu zamaskovat. Co dalšího by vám z uměleckého světa nemělo tento týden uniknout?

Přečtěte si také

Zvyšování sazeb rozevřelo názorové nůžky

Pozornost investorů se vedle dobíhající výsledkové sezony zaměřila především na zasedání FOMC. Zápis z jeho posledního zasedání totiž potvrdil, že Fed plánuje další zvyšování sazeb.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna doznívá, pozornost je upřena na zvyšování sazeb

Pozornost investorů se nyní zcela soustředí na rychlost zvyšování sazeb v USA v souvislosti s vývojem inflace. Tento týden tuto debatu doplní zápis z červencového zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu.

Přečtěte si také

Ambiciózní rekonstrukce zahrad Boboli a zabavený Picasso

Italové měli náročný týden: oznámili ambiciózní plán na rekonstrukci florentských zahrad Boboli a mezitím stihli jednomu nešťastníkovi zabavit 150 uměleckých děl včetně těch od Amedea Modiglianiho a Pabla Picassa. V našich vodách to trochu zašumělo na severu – v Liberci rezignoval na svou funkci ředitele Oblastní galerie Pavel Hlubuček. Na závěr opět přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Kam kráčíš, koruno?

V prosinci jsme zde publikovali náš výhled na vývoj české měny vůči euru. Na úrovni 25,40 jsme tehdy byli optimisté a dali jsme nahlédnout pod pokličku našich portfolií. K myšlence se dnes vracíme s tím, že dnes při již silnější koruně na kurzu 24,40 pozici pomalu opouštíme.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna snad udrží vyrovnané obchodování

Druhý srpnový týden by se měl nést ve znamení relativní absence významnějších impulzů. Nečekají nás žádná zasedání centrálních bank ani jiné významnější události. Investoři budou sledovat výsledkovou sezónu, která by měla dobíhat již v relativně klidném tempu.

Přečtěte si také

Komu patří autorství a co Češi nejčastěji sbírají?

V uplynulých dnech proběhl v New Yorku Christie’s Art+Tech Summit, v Paříži bude muset být zrušen první ročník veletrhu Design Miami a francouzský soud vydal důležité rozhodnutí především pro konceptuální umělce. U nás mezitím výtvarník Richard Loskot kandiduje na primátora Ústí nad Labem. A na závěr opět přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také