Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Obnovená sláva alpského městečka láká

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Která místa jsou letos trendy? Vyzkoušejte švýcarský resort Andermatt v samotném nitru Alp, který prošel nákladnou rekonstrukcí.

Přečtěte si také

Magnus magazín tentokrát o jídle

Téma v pořadí již jednadvacátého čísla magazínu Magnus se týká každého z nás. Je jím jídlo. Jídlo, které nás baví, utváří naši společnost i naši identitu. Má čarovnou moc aktivovat veškeré naše smysly: zrak, čich, chuť, hmat, a dokonce i sluch.

Přečtěte si také

Michal Richtr v galerii Magnus Art vystavuje vlastní sbírku

Snaha přiblížit každému návštěvníkovi kouzlo sběratelství je jedním z cílů mladé pražské galerie Magnus Art. Od jejího otevření se tu objevily části stejnojmenné sbírky Magnus Art, kterou tři dekády budovala J&T Banka a v níž jsou díla držitelů prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého od jejího vzniku.

Přečtěte si také

Vinařstvím roku 2021 je Reisten

Nejlepším vinařstvím loňského roku vyhlásila odborná porota vinařství Reisten z Pavlova. Vinařství, které leží v samém srdci Pálavy, zároveň zvítězilo v kategorii středních vinařství s roční produkcí do 250 000 litrů. „Tři roky jsme pracovali na tom, abychom se zařadili po bok nejlepších vinařství v této zemi. Jsme rádi a zároveň trochu překvapeni, že se nám to povedlo tak rychle,“ říká Vlastimil Nešetřil z J&T Wine Holding, který vinařství vlastní.

Přečtěte si také

J&T Ventures investoval do dalších startupů

Hned dvě úspěšné akvizice ohlásil na sklonku minulého roku fond J&T Ventures. Oba české technologické startupy – Stratox Cloud Native a Behavio – využijí získané finance na rozvoj řešení a vstup na americký trh.

Přečtěte si také

Aleš Vávra: Doba růstu akcií už skončila

Akciové trhy v posledních týdnech klesají. Důvodem není jenom utahování měnové politiky, ale i proměna typu investorů na trhu. Nováčci už vykrváceli a trh opouštějí. Zatímco většině investorů dělají poklesy akcií starosti, Aleš Vávra na tom vydělává. Je totiž „shortař“.

Přečtěte si také

Výhled na únor je stále obezřetný

Situaci na trhu nyní nelze nazývat optimistickou. Vliv změny v monetární politice je stále výrazně přítomný, vrásky investorům dělá i situace na Ukrajině. Alespoň že pandemie covidu-19 má zmírňující se tendenci.

Přečtěte si také

Úroková bonanza pokračuje

Obchodování na finančních trzích dominují v posledních několika týdnech a měsících centrální banky. Centrální banky ve středoevropském regionu v boji s rekordní inflací prudce zvyšují úrokové sazby, americký Fed se k tomu v nejbližší době chystá a finanční trhy reagují. Jen evropská ECB tak trochu přešlapuje na místě a tváří se, že se jí rostoucí cenová hladina netýká, zatlačena do kouta kvůli problematickým členům na periferii eurozóny.

Přečtěte si také

Výstřelek znuděného hlídače a nový podcast na téma art crime

Minulý týden přinesl hned dvě nové laureátky uměleckých ocenění – české Ceny kritiky za mladou malbu a slovenské Ceny Oskára Čepana. Vznikl také nový podcast o jednom z nejslavnějších skandálů spojených s paděláním uměleckých děl a umělecká dvojice Christo & Jeanne-Claude se zřejmě dočká posmrtné realizace svého největšího díla.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu: O dalším vývoji napoví středa

Po dalším nárůstu inflace v USA analytici očekávají, že toto téma zůstane pro trhy stěžejním i v tomto týdnu. Spekulace o výrazném zrychlení utahování měnové politiky v USA může dále podpořit zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu.

Přečtěte si také

Očekává se zvýšená volatilita trhu

Tento týden budou analytici sledovat hlavně výsledkovou sezónu, neboť se očekává, že bude přinášet celkově zvýšenou volatilitu. Do hry může opětovně více vstupovat i geopolitika, která rovněž zvyšuje volatilitu trhu. „Jinak bychom se měli obejít bez výraznějších faktorů,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Tajemství Damiena Hirsta a nová výstava v galerii Magnus Art

Britský umělec Damien Hirst oficiálně přiznal, že jeden z jeho nejúspěšnějších prodejů se ve skutečnosti vůbec nekonal. Pro nás v J&T byl ale minulý týden především ve znamení otevření nové výstavy v galerii Magnus Art. Až do června tu je k vidění výstava Radost, vášeň, posedlost!, která představuje první ze série soukromých sbírek umění. Kromě toho jsme se také dozvěděli jména designérů nominovaných na ceny Czech Grand Design a zjistili, kde bude následující čtvrt století k vidění Slovanská epopej.

Přečtěte si také

Je na čase vyhlížet snížení sazeb?

ČNB bojuje od srpna proti inflaci zejména zvyšováním základní úrokové sazby z 0,25 % na 3,75 %. Tento proces je už (místy bolestivé) mainstreamové téma. Ale finanční trhy jsou místo, kde se obchoduje s budoucností. Co vědí všichni, to je bezcenné.

Přečtěte si také

Nový pařížský veletrh a Botticelli za 45 milionů dolarů

Vody uměleckého světa by se tento týden daly popsat jako neklidné. Art Basel ohlásil nový pařížský veletrh a vyfoukl tak lokaci tradičnímu FIACu. Louvre protestuje proti nedávno zveřejněnému videu prezidentské kandidátky Marine Le Penové a umělkyně Cindy Shermanová se potýká s aktivitou svého falešného manažera. Co dalšího by vám nemělo uniknout?

Přečtěte si také

Investoři začínají přehodnocovat své plány

Začátek února bude patřit čtvrtečnímu zasedání ECB, výsledkové sezóně a geopolitice. Oproti Fedu by ECB měla zachovat velmi měnově uvolněné vyznění svého komentáře. Lagardeová již dříve uvedla, že měnová politika ECB zůstane delší dobu uvolněná vzhledem k současným podmínkám.

Přečtěte si také

Fond J&T Ventures vstoupil do startupu Stratox Cloud Native

Technologická firma Stratox Cloud Native je v Česku zatím téměř neznámá. Přitom tyto experty na cloud analytici z výzkumné společnosti Gartner řadí ve svém oboru po bok technologických gigantů, jako jsou Microsoft nebo IBM. Fond J&T Ventures si je vědom tohoto potenciálu a do startupu vložil vyšší desítky milionů korun, aby mu pomohl k expanzi do Spojených států.

Přečtěte si také

Akcie 2022 – vybírejte z menu à la carte!

Po euforickém roku 2021 vstoupily akcie do dalšího roku poměrně nervózně. Nad investory stojí obava z rychlého růstu sazeb americkou centrální bankou a také postupné, ale rychlejší než očekávané utlumení QE. Tato dvojkombinace vyvolává obavu korekce na rizikovějších aktivech, právě jako jsou akcie.

Přečtěte si také

Rembrandt z daňového ráje a umění příliš podporující party atmosféru

Tento týden přináším netradičně výhradně zahraniční novinky. V Itálii se chystala dražba století, do které se nikdo nepřihlásil. V Mexiku končící Citibanamex oznámila, co bude s její významnou sbírkou umění. Lockdownové večírky v Downing Street rozčílily i umělkyni Tracey Eminovou a v Nizozemí se nakupuje Rembrandt z daňového ráje.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu způsobuje na trhu nervozitu

Tento týden budou analytici úzce sledovat středeční zasedání FOMC, tj. měnového výboru americké centrální banky Fed. Očekávají, že by se trh mohl dozvědět větší detaily o připravované monetární restrikci. Vedle plánovaného ukončení nákupů aktiv budou sledovat i výhled na sazby a především plán na snižování bilance Fedu.

Přečtěte si také

Sběratel Michal Richtr: Vkus nemusí být vrozený. Je třeba naučit se dívat

Díla Jaroslava Róny, Krištofa Kintery, Josefa Bolfa, Zdeňka Sýkory a dalších mistrů současného umění má ve své sbírce úspěšný podnikatel Michal Richtr. Po letech budování Richtr souhlasil s tím, že představí svou sbírku veřejnosti a od února do června budou návštěvníci galerie Magnus Art v pražském sídle J&T Banky obdivovat to nejlepší ze současného umění.

Přečtěte si také