Navigace
Top články

Zhodnocení uměleckého díla nepřijde ze dne na den

Hned na začátku by si měl investor uvědomit, že umění není předvídatelné ve smyslu zhodnocení. Na otázku „za kolik to za pět let prodám“ neexistuje odpověď, říká Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky.

Přečtěte si také

Inflace drtí hodnotu vašeho majetku. Je třeba se obrnit, radí odborníci

Situace, kterou ekonomičtí odborníci nepamatují. Kvůli pandemii a dramatickému zadlužování států pumpují centrální banky do ekonomik celého světa obří množství peněz a drží úrokové sazby extrémně nízko. V důsledku toho se nevyplácí investovat do konzervativních nástrojů, jako jsou dluhopisy, a mít peníze lidově řečeno ve štrozoku se lidem krutě nevyplácí. Skrytá inflace totiž snižuje hodnotu peněz daleko rychleji než standardně popisovaná inflace. Jak se v nové situaci zorientovat a jak na ní neprodělat a naopak třeba i vydělat, radili experti J&T Banky na konferenci Jak vyzrát na inflaci.

Přečtěte si také

Vendula Chalánková: Jsem ráda, že nemusím své dílo prodávat sama. Raději daruji

Stala se skokankou nejnovějšího vydání žebříčku současných umělců J&T Banka Art Index. Její tvorba je plná humoru a setkáte se v ní s postavičkami, které zažívají životní vítězství, ale ponejvíce prohry.

Přečtěte si také

Mnoho důvodů pro změnu systému

Každé čtvrté dítě v ústavní péči je mladší 6 let. Ze 100 dětí, které musely opustit původní rodiny, jich v ústavech vyrůstá 36. Právě pro tyto děti může mít absence vztahu s rodičem nebo alespoň s náhradním rodičem fatální důsledky. „Proto se snažíme změnit systém, aby i tyto děti mohly vyrůstat v rodinách,“ říká Marie Oktábcová, ředitelka Nadace J&T.

Přečtěte si také

Banální otázka na výši inflace

A jaká byla u nás vloni vlastně inflace? Na první pohled to může být banální otázka. Pomineme posun významu, ke kterému došlo za posledních padesát let, tedy že pod pojmem inflace se v současnosti nemyslí růst množství peněz, ale růst cen v ekonomice. Ovšem i tak stále někdy zůstává rozdíl mezi tím, co si laická i odborná veřejnost pod pojmem inflace představuje, a tím, co jednotlivý ukazatel přesně měří.

Přečtěte si také

Inflace se blíží. Obrňte se investicí do akciových fondů

Obáváte se, že vaše peníze v budoucnu ztratí na hodnotě? Plíživá inflace, která se k nám v době pandemie covidu-19 vkradla, tuto hrozbu bohužel uspíšila. Příležitostí, jak se na inflaci připravit a své peníze ochránit, může být investice do akcií. A nemusí jít hned o obchodování na burze. Stačí vybrat si podílový fond, který má akcie ve svém portfoliu. Nejen pro ty, kteří s investicí do akcií začínají, nabízí J&T Banka hned dva takové fondy: J&T Rentier a J&T Dividend.

Přečtěte si také

ČEZ bojuje o návrat na výsluní na pražské burze

Přes převažující pozitivní zprávy už skoro třetím rokem bojuje ČEZ znovu o své zasloužené místo jedné z nejatraktivnějších a nejlikvidnějších akcií na pražské burze. O tuto výsostnou pozici ze začátku minulé dekády přišla tato společnost hlavně kvůli setrvalému poklesu cen elektřiny mezi roky 2011 a 2017, doprovázenému a zvýrazněnému strategickými chybami vedení společnosti v zahraničí, ale i na domácím trhu.

Přečtěte si také

Zopakuje duben vcelku úspěšný březen?

Po velmi silném březnu v případě růstu akciových indexů všechny zajímá, zda může i duben přinést další růstový potenciál. Šance tu je. K udržení současných relativně vysokých valuací by mohla přispět solidní výsledková sezona společně s klidným průběhem na dluhopisových trzích a děním kolem pandemie.

Přečtěte si také

Noví hráči na online trhu s uměním

Trh s uměním se v loňském roce přesunul zejména na online platformy. Přes internet se najednou začaly uskutečňovat i ty nejvýznamnější prodeje a rozvoj veškeré s tím související infrastruktury významně akceleroval. Turbulentní vývoj a zdánlivý úspěch nově využívaných forem prodeje umění dokonce loni přilákaly i úplně nové hráče na trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 15. týden: První své výsledky zveřejní banky

V tomto týdnu bude v zámoří zahájena výsledková sezóna za první kvartál 2021. Jako tradičně první přijdou na řadu velké banky. Celkově jsou analytici relativně mírně pozitivní, což může přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Kromě výsledkové sezóny budou nadále platné další faktory jako dluhopisový trh či dění kolem pandemie.

Přečtěte si také

Casino na řeckých bankách pokračuje

Volatilita na akciích řeckých finančních institucí, podporovaná řadou korporátních akcí v minulosti, přilákala za posledních pár let řadu retailových spekulantů, kteří si jen museli zvyknout na občasné „ředění“ akciového kapitálu ve snaze udržet bankovní kapitálové ukazatele na rozumné úrovni. Akcie čtyř hlavních řeckých bank se většinou pohybovaly v podobné trajektorii. Nicméně Piraeus Financial Holdings, která se mezi dalšími třemi bankami vyznačovala nejvyšší volatilitou díky své nízké kvalitě úvěrového portfolia, se od začátku roku výrazně odchýlila od sektorového trendu v očekávání nové korporátní akce.

Přečtěte si také

Budou i centrální bankéři sledovat ceny nemovitostí?

Ceny bytů a domů v České republice byly na konci loňského roku meziročně vyšší o 9 %. U novostaveb byl nárůst cen dokonce 11 %. Hluboký ekonomický propad a všemožné restrikce kvůli nákaze covidem-19 měly nakonec nulový dopad na vývoj cen nemovitostí. Celkový růst cen nemovitostí zůstal na podobné úrovni jako za předchozí roky. Za posledních 6 let ceny nemovitostí vzrostly o 64 %, tomu odpovídá průměrné tempo růstu 8,5 % ročně.

Přečtěte si také

Propad návštěvnosti muzeí o 77 % a nové jméno Musée d’Orsay

Report návštěvnosti světových muzeí kvantifikoval to, co jsme všichni tušili: v průměru se návštěvnost těchto institucí během loňského roku snížila o 77 %, což se samozřejmě projevuje i na rozpočtech. Co vás možná překvapí o trochu víc, je oznámení z pařížského Musée s’Orsay. Jako výraz úcty k nedávno zesnulému bývalému prezidentovi Giscardu d’Estaingovi mění instituce svůj název.

Přečtěte si také

Výhled na 14. týden: Výsledky snad podrží vysoké úrovně rizikových aktiv

Pro domácí trh stejně jako pro většinu Evropy bude tento týden opětovně zkrácený o sváteční pondělí. Trhy v USA však zůstaly otevřeny.

Přečtěte si také

Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open: jeden z nejvýše hodnocených turnajů Světové série se vrátí ve finále olympijské kvalifikace

Fanoušci plážového volejbalu slavili v roce 2018 zlato českého páru Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, o rok později dosáhli Ondřej Perušič a David Schweiner na historický stříbrný výsledek. Potřetí se světová beachvolejbalová špička v Ostravě střetne od 2. do 6. června 2021. Turnaj pod vítkovickou vysokou pecí bude posledním čtyřhvězdičkovým podnikem Světové série před uzavřením kvalifikace pro olympijské Tokio a zároveň jednou z pouhých pěti zastávek nejvyšší úrovně v roce 2021.

Přečtěte si také

Výhled na 13. týden: Akciový trh by se mohl obejít bez výraznějších impulzů

Tento obchodní týden bude zkrácený o páteční Velikonoce. Evropa prošla změnou času a tím srovnala krok s USA, které měnily hodiny o dva týdny dříve. Investoři budou pokračovat ve sledování tradičních témat, jako jsou dluhopisový trh, vývoj pandemie a ekonomický vývoj.

Přečtěte si také

V Sotheby’s se vydražil Kupka za 230 milionů i tenisky Nike

Nejzásadnější novinkou minulého týdne je jednoznačně aukce Františka Kupky v londýnské pobočce Sotheby’s. Rekord, který předčil ten předchozí hned o více než dvojnásobek, opravdu stojí za vaši pozornost.

Přečtěte si také

FinTech společnosti mohou nabídnout nadstandardní zhodnocení

FinTech společnosti aplikují nové technologie do tradičního finančního prostředí. Přináší tím tolik žádané a nutné inovace do relativně rigidního prostředí finančních služeb. Efektivita a především rychlost přináší značný potenciál, který lze využít i investičně.

Přečtěte si také

Nový ročník Art Indexu, start jarní aukční sezóny a japonský tisk za rekordní cenu

Tyto dny jsou pro nás v J&T především ve znamení J&T Banka Art Indexu. Spolu s tradiční ročenkou trhu s uměním, kterou vydává každoročně ART+, byl totiž zveřejněn i letošní žebříček stovky nejviditelnějších umělců na české scéně. Oproti předchozím ročníkům se v něm letos objevilo pár významných změn, a tak ho vřele doporučuju k prozkoumání.

Přečtěte si také

Výhled na 12. týden: Inflace zvyšuje prodejní tlak na státní dluhopisy

Tento týden se bude pozornost nadále upínat k vývoji na dluhopisových trzích. Vzhledem k rostoucím inflačním tlakům a technickým faktorům jako ukončení rozvolnění SLR pravidel pro US banky se nedá vyloučit prodejní tlak v rámci státních dluhopisů. Růst výnosů může pak negativně ovlivňovat ceny rizikových aktiv včetně akcií.

Přečtěte si také