Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Srpen snad nepřinese žádná velká překvapení

Srpen se obejde bez hospodářské politiky a o to více se investoři zaměří na průběžná makroekonomická data a na pokračující výsledkovou sezónu. I když i ta bude víceméně ve zbytku srpna již jen doznívat, tedy pokud hovoříme o velkých nadnárodních společnostech na US trhu. Avšak pokud bude i zbytek zveřejnění probíhat v relativně pozitivním vyznění, tak by se mohl udržet zájem o riziková aktiva, jako tomu bylo v červenci.

Přečtěte si také

Damien Hirst pálí malby a aktivisté se lepí k Botticellimu

Ani poslední červencový týden jsme se ve světě umění nenudili. Ultimátum, které dal Damien Hirst majitelům svých maleb, vypršelo, a tak se museli rozhodnout, zda si nechají fyzickou malbu, nebo její digitální NFT podobu. Ve Florencii se k jednomu z nejslavnějších děl dějin umění přilepili aktivisté a v Pardubicích se pomalu dokončuje rekonstrukce Gočárových Automatických mlýnů na galerii. Na závěr přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Udrží výsledková sezóna podporu u rizikových aktiv?

Na začátku srpna budou trhy sledovat pokračování výsledkové sezóny. Její dosavadní vyznění je pro trhy spíše podpůrným faktorem a další vyznění bude utvářet investorský sentiment. Vedle výsledkové sezóny bude se začátkem měsíce zveřejněno mnoho makroekonomických dat, která pomohou trhu dotvářet si obrázek o stavu ekonomiky a o možných budoucích krocích měnové politiky.

Přečtěte si také

Konec levné práce a velký stát jako začátek vysoké inflace

Suchá makroekonomická analýza nám ve více směrech ukazuje, že současná vysoká inflace v ČR nespadla z čistého nebe. Jeden pohled, a u inflace zásadní, je rozbor z pohledu měnové politiky. Tedy s luxusem zpětného zrcátka, když víme, jak vše dopadlo, můžeme hodnotit, kdy měla být měnová politika České národní banky přísnější. Ale makroekonomická analýza nabízí i jiné úhly pohledu, které nám posvítí na kořeny inflace a ukážou, z jakých příčin měla být měnová politika přísnější.

Přečtěte si také

Akcie jako na houpačce. Na které si vsadit a kterým se raději vyhnout?

Akcie po celém světě zakončily první pololetí ve velkých ztrátách, teď v průběhu první poloviny července zatím dochází ke korekci propadu a investoři si uvědomují, že některé akcie jsou již relativně zajímavě naceněny. Proto se na výprodejové slevy vrhli a posunuli tak ceny trochu zpět.

Přečtěte si také

J&T Banka Art Report je venku

Pro nás v J&T byl minulý týden význačný především jednou věcí: zveřejnili jsme J&T Banka Art Report, první ucelenou studie o tom, jak vypadá český trh s uměním, kdo ho sbírá, jak a proč. Report vznikl ve spolupráci s portálem Art+ a zaplnil tak dlouho zející díru v informovanosti. A abychom tu informovanost rozvíjeli i nadále, zařadila jsem do přehledu další čtyři novinky od nás i ze světa.

Přečtěte si také

Zasedání Fedu znervózňuje trh

Tento týden se trh zaměří na středeční zasedání FOMC a pokračující výsledkovou sezónu. Trh očekává od Fedu zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a pokračování v jestřábí rétorice. „Výraznější zvýšení sazeb, kterému jsme byli svědky na posledním zasedání, by bylo bez uklidňujícího komentáře Powella bráno trhem nepříznivě,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Léto na jižní Moravě

Jižní Morava je region, který za poslední roky vzkvétá jako málokterý jiný u nás. Nikdy nebylo tak trendy jezdit v létě právě sem. Stále větší turistický zájem jde ruku v ruce se zkvalitňováním místních služeb zejména v gastronomii a hotelnictví. Ten, kdo stále tvrdí, že za vínem a kvalitou se musí přes hranice, měl by se zamyslet, jestli není čas na změnu názoru. Inspirací vám mohou být tipy J&T Concierge.

Přečtěte si také

Objevte vnitřní krajiny umělců a sběratelů v galerii Magnus Art

Galerie Magnus Art v sídle J&T Banky pokračuje v představování unikátních děl ze soukromých sbírek milovníků umění. Po mimořádně úspěšné expozici Radost, vášeň, posedlost! ze sbírky Michala Richtra, kterou můžete navštívit až do 6. srpna, se tu v září objeví další díla současných českých tvůrců. Tentokrát půjde o průřez unikátní sbírky ekonoma Pavla Brože.

Přečtěte si také

J&T Banka Art Report nahlédl pod pokličku sběratelství

J&T Banka oslovila ve spolupráci se serverem Artplus.cz sběratele a vlastníky umění, prodejce, odborníky, ale také lidi, které umění jen zajímá, a zjišťovala, jak se chová česká sběratelská komunita a co si o trhu s uměním myslí experti a prodejci umění. Vznikl tak v Česku unikátní Art Report, jenž tematicky doplnil pravidelně zveřejňovaný Art Index, který J&T Banka připravuje jako pomůcku pro investory.

Přečtěte si také

Memento mori motivuje k předávání majetku

Žiji zdravě, chovám se zodpovědně, a proto se mě smrt netýká. To bylo ještě donedávna krédo mnoha movitých lidí, kteří si svou konečnost nepřipouštěli. Během pandemie se však blízkost smrti dotkla mnoha Čechů. „Za uvědoměním si vlastní konečnosti ale stojí i nečekaná smrt podnikatele Petra Kellnera a válka na Ukrajině. Řada majitelů firem tak začala řešit, jak zajistit předávání majetku dalším generacím,“ říká Ondřej Popelka, správce majetku z J&T Family Office.

Přečtěte si také

Poráží inflaci a umožňuje lidem investovat s J&T a česko-slovenskými byznysmeny. Fond J&T Arch Investments oslavil narozeniny

Kdybych to měl říci v jedné větě, tak Arch Investments je pozvánka pro všechny investovat spolu s J&T. Tak zahájil oslavu prvního výročí obchodování na pražské burze jeden z jeho duchovních otců a investiční ředitel J&T Adam Tomis. „Myšlenka tohoto fondu je jednoduchá. Chceme jím otevřít svět J&T všem investorům a právě jeho prostřednictvím plánujeme do budoucna činit všechny velké investice skupiny,“ dodal Tomis. Arch Investments se tak postupně stává hlavní investiční platformou skupiny a také klíčovým produktem pro správu dlouhodobého investičního majetku klientů J&T. Nutno podotknout, že na takový produkt investoři slyší.

Přečtěte si také

Ukradený banán, mrtvé mouchy a spor v Galerii Rudolfinum

Německé muzeum muselo z expozice stáhnout kontroverzní dílo britského výtvarníka Damiena Hirsta, italský umělec Maurizio Cattelan se bude soudit o autorství svého slavného banánu přilepeného lepicí páskou ke zdi a Vladimír 518 prošel pěšky celou D1 z Prahy až do Brna. Minulý týden nebyl chudý na šťavnaté titulky. Co dalšího se událo ve světě umění?

Přečtěte si také

ECB zahájí zvyšování sazeb. Otázkou je o kolik

Tento týden se trh zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a na výsledkovou sezónu za druhý kvartál. ECB by měla zahájit cyklus zvyšování sazeb v boji proti inflačním tlakům.

Přečtěte si také

Podnikové dluhopisy zlevnily více než akcie

Dnešní dobu lze investičně charakterizovat jako „čekání na to, až aktiva dostatečně zlevní“. Finanční trhy už akceptovaly myšlenku, že centrální banky, aby ztlumily inflaci, budou muset zpomalit ekonomický růst. Možná to bude jen zpomalení, spíše však na nějakou dobu reálné zastavení či recese. Finanční aktiva jako akcie, reality či podnikové dluhopisy pochopitelně na očekávání recese reagují negativně a jejich ceny jsou pod tlakem. Investoři nyní přemýšlejí, jestli už jsou poklesy dostatečné a atraktivní. Pojďme si udělat jednoduchá srovnání.

Přečtěte si také

Červenec bude znovu o hospodářské politice

Máme za sebou polovinu roku 2022 a situace na finančních trzích není jednoduchá. Vysoká inflace, snahy centrálních bank o její zkrocení, válka na Ukrajině poblíž našeho regionu či obava investorů z nástupu recese v jednotlivých zemích a oblastech… Co přinese červenec?

Přečtěte si také

Falešný Chagall a přijímačky na AVU ve Varech

Poslední týden byl samozřejmě v centru pozornosti karlovarský filmový festival, a tak i já přináším jednu tematickou novinku. Na festivalová plátna se totiž letos dostaly přijímačky na pražskou AVU. Kromě toho ale přináším zprávy čistě nekviffovské. O falešném Chagallovi, krásně promlouvající architektuře od studia BIG i o krádeži umění v Paříži.

Přečtěte si také

Trh bude nadále nervózní z inflačních dat

Tento týden by se měl obejít bez výraznějších tržních impulzů. Trh bude vyhodnocovat průběžná makroekonomická data v čele se spotřebitelskou (CPI) a průmyslovou (PPI) inflací za červen v USA. Tyto výsledky mohou opětovně zahýbat očekáváním na příští zasedání Fedu (27. 7.).

Přečtěte si také

Pokles cen pšenice přináší investiční příležitost

Výprodeje na trhu rizikových aktiv se nevyhnuly ani komoditám včetně těch zemědělských. Cena pšenice obchodovaná v USA na Chicago Board of Trade se letos sice zhodnotila o více než 30 %, nicméně od svých letošních maxim klesla téměř o třetinu k hodnotě 9 USD za bušl. Dostala se tak na nejnižší úrovně od 24. února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.

Přečtěte si také

Nedělejme z devizových rezerv blanické rytíře

Ve svém prvním krátkém proslovu jako nově jmenovaný guvernér ČNB zmiňoval Aleš Michl, že většinu inflace považuje za nákladovou, resp. dovezenou. S takovou inflací úrokové sazby bojují jen obtížně. Jenže ČNB může pracovat i s jiným nástrojem, který by zde byl účinnější. Máme výhodu vlastní měny a přes její kurz nakupujeme ono zmíněné dovezené zboží.

Přečtěte si také