Dění na světovém trhu
Přelom dubna a května byl pro většinu evropských trhů včetně domácí burzy opětovně zkrácený o čtvrteční svátek. Zámořské a Londýnská burza však fungovaly bez omezení. Ve středu dění byla výsledková sezóna, která prožila nejaktivnější týden se jmény jako Apple, Amazon, Microsoft, Meta či Pfizer. Celkově lze říci, že samotná čísla opětovně nebyla špatná, ale výhledy ne vždy investory potěšily, protože mnohdy byly velmi obezřetné vzhledem k současné nejistotě spjaté s novou celní politikou USA. Vývoj kolem zmíněné celní politiky byl během týdne relativně klidný až na čtvrteční noc, kdy se objevily zprávy, že by Čína mohla uvažovat o možnosti zahájit jednání o nové obchodní spolupráci s USA. Tato informace přinesla optimismus na akciové trhy. Z pohledu geopolitiky se sledovalo podepsání nové dohody mezi USA a Ukrajinou o nerostech. Avšak studenou sprchu v tomto tématu přinesla čtvrteční prohlášení zástupců USA J.D. Vance (americký viceprezident) a M. Rubia (ministr zahraničí), kteří uvedli, že ruská válka proti Ukrajině neskončí někdy brzy. Tyto komentáře se propsaly do pozitivního vývoje akcií v segmentu obrany a zbrojařství. Naděje na možné zahájení jednání o clech mezi USA a Čínou a relativně solidní zprávy z firemních výsledků znamenaly kladný sentiment vůči rizikovým aktivům. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden růstem o 2,6 % t/t. Evropa se pak prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 posunula výše o 3,1 % t/t. Domácí index PX i kvůli obchodování některých titulů bez nároku na dividendu nenásledoval pozitivní náladu a ustoupil o 1,1 % t/t na 2059,9 bodu.
Společnosti na BCPP
Erste oznámila za 1Q25 čistý zisk 743 mil. EUR (-5 % r/r), v souladu odhady. Bez výraznějších překvapení je pak i samotná struktura výsledků. Management potvrdil výhled pro tento rok na všech úrovních s výjimkou výnosů z poplatků, kde očekává meziroční růst vyšší než 5 % (doposud okolo 5 %). Generální ředitel Peter Bosek dále uvedl, že pokud banka do konce roku nenajde vhodnou příležitost k akvizici, výrazně od roku 2026 zvýší distribuci nadbytečného kapitálu akcionářům. Pro investory je v současné době stěžejním tématem probíhající jednání o případné akvizici Santander Bank Polska – SBP (49% podíl). Santander Bank Polska je třetí největší polskou banku podle celkových aktiv. Majoritním akcionářem je španělská skupina Banco Santander, která drží 62,2 % akcií, zbývající akcie jsou volně obchodované na burze ve Varšavě. Současná tržní kapitalizace SBP je přibližně 14,5 mld. EUR, zmíněný 49% podíl by tak měl podle současné tržní ceny akcií hodnotu 7,1 mld. EUR. Titul zakončil týden na 1475 Kč (-5,7 % t/t).
Komerční banka reportovala za 1Q25 čistý zisk 4,2 (+49 % r/r) vs. oček. 3,7 mld. Kč. Za výrazným pozitivním překvapením je rozpouštění opravných položek v souvislosti s úspěšným vyřešením jednoho velkého korporátního případu. Na provozní úrovni výsledky zaostaly za odhady. Management překvapivě snížil výhled pro tento rok, kde očekává růst úvěrů i vkladů středním jednociferným tempem (doposud vklady středním až vyšším jednociferným tempem). Rizikové náklady by měly stále zůstat výrazně pod úrovní 20–30 b.b., kterou management považuje za normalizovanou napříč ekonomickým cyklem (beze změny). Titul zakončil týden na 1060 Kč (-4,6 % t/t).
Vláda schválila způsob financování dostavby dvou bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Součástí řešení je odkup 80% podílu ve společnosti EDU II, která projekt zajišťuje. Stát ČEZu za tento podíl zaplatí 3,6 mld. Kč. Zbývajících 20 % si ponechá ČEZ. K podpisu smlouvy o dostavbě s vítězem tenderu, korejskou společností KHNP, by mělo dojít 7. května. Převzetí většinového podílu v EDU II vládou vnímáme pozitivně. Podle vlády by to mělo přispět ke snazšímu schválení modelu financování ze strany Evropské komise, zároveň pro ČEZ odpadají rizika spojená s náklady na projekt a případným výrazným nárůstem zadlužení společnosti. Titul zakončil páteční seanci na 1196 Kč (+5,7 % t/t).
Philip Morris ČR (PM ČR) za FY2024 zveřejnil kons. tržby 21,60 mld. Kč (+5,0 % r/r) v souladu s odhady. Za růstem byl hlavně cenový efekt. Avšak větší, než očekávané nákladové tlaky stlačily růst provozního zisku na 3,4 % r/r, resp. na 4,0 vs. oček. 4,4 mld. Kč. Kvůli nižšímu provozu pak management navrhuje vyplatit hrubou dividendu stejnou jako vloni 1220 Kč/akcii (6,9% hrubý div. výnos), což zaostalo za očekáváním 1360 Kč/akcii. Titul zakončil týden na 17760 Kč (+1,3 % t/t).
Největší ztráty z akcií na pražské burze zaznamenala, kromě Monety (-6,2 % t/t na 136,4 Kč), která se obchodovala bez nároku na hrubou dividendu 10 Kč/akcii, Erste Group (-5,7 % t/t na 1475 Kč). Banka zveřejnila sled neutrálních čísel za 1Q25 i výhledu. Avšak investoři znervózněli ze zpráv kolem možné akvizice 49 % polské banky Santander BP (SBP). Jednalo by se o velkou akvizici, protože SBP je třetí největší bankou v Polsku s tržní kapitalizací 14,5 mld. EUR. Taková akvizice by limitovala dividendy a odkup vlastních akcií Erste a představovala vedle příležitosti i značná rizika pro budoucí vývoj. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na domácím parketu byl ČEZ (+5,7 % t/t na 1196 Kč). ČEZ se dohodl s vládou na financování nových jaderných bloků v Dukovanech, které snímá z titulu riziko výrazného zadlužení s rozporuplným výsledkem. Zajímavé je, že technicky k největšímu skoku v ceně akcie došlo až v pozdním pátečním obchodování.
Výhled na příští týden
V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří dále na téma vyjednávání obchodních partnerů s USA o novém obchodním modelu. Sledovat se bude hlavně vývoj s Čínou. Vedle toho se bude sledovat zasedání Fedu a výsledková sezóna. Středeční Fed sazby nebude měnit, ale sledovat se bude komentář centrálních bankéřů, kteří zřejmě budou pokračovat v opatrnosti a obezřetném výhledu s ohledem na aktuální změny v celní politice USA. Fed bude stát před nelehkou otázkou kvůli pravděpodobnému ekonomickému útlumu a potenciálně zvýšeným inflačním tlakům. V základním scénáři očekáváme ponechání stávající neutrální rétoriky s odkazem na další vývoj. Výsledková sezóna bude pokračovat rušným týdnem a sledovat se budou společnosti jako Rheinmetall, Hensoldt, Enel, EDP a další. Avšak na tu jednu z nejdůležitějších firem NVIDII si budou muset investoři počkat až do 28. 5. Celkově očekáváme, že bude pokračovat volatilní týden s ohledem na zprávy kolem celní politiky USA, nervozitu bude vnášet i středeční Fed a výsledky by měly pokračovat s lepšími čísly, ale nejasným výhledem. Jen připomínáme, že i příští týden bude pro domácí trh zkrácený o čtvrteční svátek.
Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. V pondělí zveřejní čísla za 1Q25 Primoco. Zde se dá očekávat opětovně relativně slabý kvartál jako tomu bylo v 4Q24 vzhledem k absenci oznámení nových kontraktů. Ve čtvrtek pak představí výsledky za 1Q25 CTP NV. Investoři se zaměří na obsazenost a výhled, resp. jestli se nějak firmy dotkne nová celní politika USA.
Ve středu (7. 5.) ČNB pravděpodobně znovu sníží sazby o 25 b.b. Avšak je vhodné podotknout, že očekávání jsou zhruba vyrovnaná, zda ke snížení dojde či nikoliv. Současně očekáváme, že rétorika guvernéra Michla zůstane obezřetná vzhledem k budoucímu vývoji a ponechá si všechny možnosti dalšího pohybu v platnosti.
Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM služeb za duben (oček. 50,2 po 50,8 bodu m/m) a středeční rozhodnutí FOMC (změna sazeb se neočekává). V Německu se zaměříme na středeční podnikové objednávky za březen (oček. 1,0 po 0,0 % m/m) a čtvrteční průmyslovou produkci za březen (oček. +1,0 po -1,3 % m/m). V Číně se zaměříme na data ze zahraničního obchodu, kdy by měla výrazně poklesnout míra růstu exportů a naopak více se prohloubit míra poklesu importů.