Startupy zaměstnávají dvakrát více lidí než celý finanční sektor

3-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Startupy zaměstnávají dvakrát více lidí než celý finanční sektor
TrendyEkonomikaJ&T Ventures

V roce 2023 ve startupech pracovalo přibližně 160 tisíc lidí, což je téměř dvojnásobek pracovníků oproti celému finančnímu sektoru včetně bank a pojišťoven. I to vyplývá z druhého ročníku pravidelného reportu Smart Market Report 2025, za kterým stojí kariérní portál StartupJobs ve spolupráci s J&T Bankou a soutěží Nápad roku.


„Český startupový trh je významný, i když si to mnoho lidí neuvědomuje. Dává práci statisícům lidí, generuje nadprůměrné příjmy a má přímý dopad na veřejné rozpočty. Smart Market Report pomáhá tento dopad kvantifikovat a zasadit do kontextu celé ekonomiky,“ říká Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.

Startupové firmy v roce 2023 vyplatily na mzdách přibližně 130 miliard korun, což představuje více než 5 % všech mezd v české ekonomice. Startupy se podílely přibližně 6 % na odvodech na sociální a zdravotní pojištění a zaměstnanci startupů mohli tvořit až 9 % výběru daně z příjmů fyzických osob.

„Podle našich odhadů se startupy podílejí zhruba pěti procenty na HDP České republiky. Jejich význam tak překračuje to, jak jsou vnímány veřejností – už dávno nejde jen o technologické garážové firmy,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.


Význam startupů v české ekonomice

Příjem, na který 90 % lidí nedosáhne

Mzdy ve startupech převyšují tuzemský průměr o 23 tisíc korun a medián o téměř 30 tisíc. Průměrná měsíční odměna v tomto segmentu činí bezmála 66 tisíc korun, zatímco celorepubliková hodnota se pohybuje kolem 43 tisíc. Na takovou úroveň výdělku v Česku nedosáhne devět z deseti zaměstnanců.

„Celková zaměstnanost ve startupech vzrostla za posledních pět let o více než dvě pětiny, zatímco v celé české ekonomice za stejné období ubylo 50 tisíc pracujících. Růst zaměstnanosti v segmentu startupů tak jednoznačně kontrastuje s vývojem na trhu práce jako celku,“ dodává Mikschik.

Počet českých startupů roste

Mezi lety 2018 a 2023 vzrostl počet startupů o polovinu – z 2,8 tisíce na 4,2 tisíce firem. Počet zaměstnanců v tomto segmentu se zvýšil ze 110 na 160 tisíc v průměrném tempu růstu o 7 % ročně. I tak zůstává startupové prostředí doménou spíše menších firem – téměř dvě třetiny všech startupů mají méně než deset zaměstnanců. Nejrychleji rostla kategorie nejmenších firem do pěti zaměstnanců.

Startupy se zahraničním vlastníkem bývají v průměru více než dvakrát větší než ty české. Zatímco tuzemský startup zaměstnává v průměru 38 lidí, startup s mateřskou společností v zahraničí má v průměru 82 zaměstnanců. Většina těchto firem má původ v Evropě – nejčastěji ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu a USA.


Investice do startupů v ČR

Investice zaznamenaly pokles, aktivita však zůstala

V roce 2023 proběhlo v českém startupovém prostředí 97 investičních transakcí v celkové hodnotě 5,3 miliardy korun. Oproti rekordnímu roku 2022 to znamená pokles o 85 %, což souvisí s absencí velkých investičních kol a globálním útlumem investiční aktivity. I přes to si startupy dokázaly zajistit externí financování v řádu miliard.

„Pokles venture kapitálových investic ve světě v roce 2023 se promítl i do českého prostředí, nicméně startupům se i v těchto zhoršených podmínkách podařilo získat kapitál. To svědčí o jejich odolnosti a důvěře investorů v jejich dlouhodobý potenciál,“ komentuje Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Autoři reportu upozorňují, že se startupy postupně stávají výzvou i pro státní správu. Jejich specifické potřeby a dynamika budou čím dál častěji narážet na limity současného systému – ať už v oblasti regulací, pracovního práva, nebo daňových politik.


  • Počet startupů vzrostl mezi lety 2018 a 2023 o 50 %, z 2,8 tisíce na 4,2 tisíce firem.
  • Startupy vyplatily v roce 2023 na mzdách 130 miliard Kč, což představuje přes 5 % všech mezd v ČR.
  • Mzdy ve startupech jsou v průměru o 23 tisíc Kč vyšší než celostátní průměr – dosahují téměř 66 tisíc korun měsíčně.
  • V roce 2023 proběhlo 97 investičních kol v hodnotě 5,3 miliardy Kč.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.