V příštím týdnu bude pozornost upřena na středeční zasedání amerického Fedu, kde se očekává, že dojde k zahájení cyklu snižování sazeb. Naše projekce počítá se snížením o 25 bazických bodů 5,00–5,25 %. Velký důraz bude kladen na výhled.
„Trh je dle nás poměrně optimistický v očekávání snížení sazeb o 100 bazických bodů do konce roku. Jen připomínáme, že do konce roku budou včetně nadcházejícího zasedání již jen tři,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
V případě umírněnějšího výhledu samotného FOMC, tedy například snížení o 25 bazických bodů na každém zasedání, dá Fed trhu najevo, že nebylo potřeba reagovat ostřeji na tržní spekulace o možnosti ekonomické recese v USA.
„Takový výsledek by dle nás přijal trh pozitivně. Nicméně Powell může být i podobně opatrný jako ECB a vyjádřit se nejasně s ohledem na průběžná makroekonomická data. Zde by pak záleželo, k čemu se trh více přikloní a jaká další vodítka Powell poskytne, ale očekávali bychom spíše obezřetnou tržní reakci,“ dodává Vaníček.
Převážení indexů
V Evropě dojde v pátek k převážení hned několika indexů včetně CECE, FTSE, DAX či PX. V rámci převážení CECE indexů dojde k vyřazení společnosti Primoco vzhledem k poklesu tržní kapitalizace. Celkově je s převážením indexů většinou spjat zvýšený objem i volatilita.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní maloobchodní tržby za srpen (oček. −0,2 po +1,0 % m/m), úterní průmyslovou produkci za srpen (oček. +0,1 po −0,6 % m/m) a středeční zasedání FOMC (oček. −25 b. b.).
V Německu se soustředí na úterní indexy ZEW, které by měly vykázat zhoršení jak v hodnocení současné situace, tak v očekávání. V Číně se zaměří ještě na víkendová data z průmyslové produkce za srpen (oček. 4,7 po 5,1 % r/r) a maloobchodních tržeb za srpen (oček. 2,5 po 2,7 % r/r).