Horkým tématem měsíce března je geopolitika se zaměřením na Ukrajinu. Prozatím nelze říci, zda dojde k nastolení příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, ale stále zřetelnější je výrazný dopad na zvýšení výdajů na obranu v rámci Evropy. Nervozitu na trh mohou přinést i další kroky Donalda Trumpa.
I v březnu se bude sledovat dění kolem celní politiky USA a kroky k dosažení míru na Ukrajině. Od 4. 3. platí nová 25% cla na Mexiko a Kanadu a dodatečná 10% cla na Čínu. Zmíněné země buď již podnikají, či rozmýšlí odvetná opatření. Zahájení obchodních sporů přes celní politiku USA může mít nepříznivé dopady na vývoj globální ekonomiky, ale i lokální dopady do vývoje inflace, resp. následně měnové politiky jednotlivých zemí. Tento faktor, pokud nedojde změny či k oboustranným dohodám, může přinést dlouhodobě negativní dopad do vnímání atraktivity nejen finančních aktiv.
Vedle zahájené „obchodní války“ se investoři budou soustředit na geopolitické dění. Donald Trump poměrně ostře vystupuje směrem k Ukrajině, což vnáší nervozitu nejen do obchodování na finančních trzích. Jedním z důležitých vývojů je rychlý přístup Evropy ke svému obrannému sektoru. Evropa i na popud Trumpa začíná prudce navyšovat výdaje do obrany, což se kladně projevuje na obranném sektoru. Toto je již déle trvající trend, který se kroky evropských politiků aktuálně potvrzuje.
„Jen připomínáme, že budou zřejmě ještě v březnu následovat další obranné summity, které by měly přinést konkrétní postupy a přislíbené rozpočty do zmíněného sektoru,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Měnová politika snad bez překvapení
Fed (19. 3.) pravděpodobně sazby nezmění a ve svém prohlášení se bude zřejmě více věnovat posledním krokům nové americké administrativy, tedy především nové celní politice a možnému dopadu na inflaci. „Očekáváme, že i z těchto důvodů zůstane Fed obezřetný a nebude spěchat s dalším uvolňováním měnové politiky. Trh sice zvýšil šanci na snižování sazeb v letošním roce, ale jen nepatrně. Bude zajímavé sledovat, jak se budou měnit očekávání na popud nadcházejícího zasedání,“ konstatuje Milan Vaníček.
ČNB (26. 3.) by rovněž měla ponechat sazby protentokrát beze změny na 3,75 %. Očekává se, že rétorika zůstane beze změny, tedy že sazby jsou stále restriktivní a ekonomika je v solidní kondici. Naproti tomu půjde obezřetnost směrem k vývoji v Německu a ve světě (celní politika USA) včetně geopolitického vývoje a s tím související vyšší výdaje na obranu i v ČR (vedle Evropy).
„Celkově neočekáváme, že by zasedání sledovaných centrálních bank mělo přinést nějaký výraznější impulz, který by měnil stávající strategie. Avšak nervozita spojená se zasedáními bude všudypřítomná,“ shrnuje Vaníček.
Pohled na akciové trhy
Únor letošního roku přinesl na akciové trhy poměrně divoký vývoj. Kombinace více faktorů – a tak to bývá vždy – vytvořila koktejl, který poslal akcie obchodované za „velkou louží“ dolů.
Prvním bodem je pokračující nejistota investorů ohledně výdajů na umělou inteligenci. Čínský DeepSeek ukázal, že Čína dokáže být konkurenceschopná, patent na AI tak nemají jen americké technologické společnosti. Informace, za kolik byl vyvinut a na jakých čipech běží, bych nepřeceňoval, pravdu se zde nedozvíme. Vzhledem k vysokým valuacím amerických „techů“ se tak investoři začali těchto akcií zbavovat, podpořeni vyjádřeními některých analytiků velkých investičních bank, že prostor pro růst letos již není velký. Část investorů začala rotovat z technologického sektoru do firem klasické ekonomiky, případně do státních dluhopisů.
„Přiznejme si, korekce přijít musela, ať si to zdůvodníme čímkoliv, tak to bylo, je a bude. Zde byla korekce umocněna nejistotou v zavádění cel, oznámených Donaldem Trumpem, a pozastavením snižování úrokových sazeb, když se FED právě obává, že tarify zvednou inflační tlaky ve Spojených státech. Proto jsou jakákoliv makročísla v USA investory bedlivě sledována a trh na ně reaguje velmi prudce. Nejlepší by bylo, kdyby vyšly vždy v rámci očekávání, ale nebývá to tak pokaždé,“ vysvětluje Michal Semotan, portfolio manažer J&T investiční společnosti.
Tento koktejl prostě změnil sentiment na negativní a ani velmi dobrá čísla většiny firem, včetně jejich výhledu, neposunula trhy nahoru. Naopak se prodávalo dál, např. Nvidie nebo Dell. „To signalizuje, že prodejní tlak může ještě pokračovat, ale buďme připraveni. Některé firmy se dostaly na zajímavé a některé na přijatelnější fundamentální valuace a já, nebo my, v našich fondech jsme připraveni portfolia dokupovat,“ upozorňuje Michal Semotan.
Letos se zatím daří evropským akciím, bankovní tituly po dobrých výsledcích doslova letí nahoru a i dříve zašlapané průmyslové společnosti, jako jsou Volkswagen či ThyssenKrupp, přidaly desítky procent. Jedním z důvodů, kromě jejich nízké valuace, může být víra investorů v konec války na Ukrajině. A i když to nevypadalo, že by řešení bylo blízko v posledních dnech února, tlak na zastavení konfliktu a mírová jednání bude pokračovat a snad letos válka skončí. To by znamenalo vzpruhu pro evropské akcie.
„Přesto jsme zařadili do našich portfolií jednu firmu, jejíž byznys v posledních letech i kvůli geopolitickým konfliktům dramaticky roste, má velkou zásobu objednávek a navíc není drahá. Jde o výrobce přístrojů pro noční vidění, společnost obchodovanou v Amsterdamu s názvem Theon,“ říká Semotan.
Na závěr zdůrazňuje, že letos očekává vyšší pohyby trhů oběma směry, evidentně to nebude tak jednoznačné jako dříve. Tarify, geopolitické tlaky, úroveň sazeb, to vše bude na akcie tlačit. „Ale v horizontu investicí do akcií to bude znamenat příležitosti k dokoupení, očekávám pokles sazeb v horizontu jednoho roku a více a pak začnou rotovat peníze z fixně úročených instrumentů do akcií o to více. Proto je potřeba akcie v portfoliu mít a jejich váhu postupně navýšit,“ dodává.
Březnový výhled
Výsledková sezóna za čtvrtý kvartál 2024 včetně solidních výsledků společnosti NVIDIA již proběhla a lze ji označit jako úspěšnou. O to více se budou sledovat další kroky nové administrativy USA v čele s výroky nového prezidenta Trumpa. Zahájení tzv. „obchodních válek“ (nová celní politika USA a odezva obchodních partnerů) bude v březnu jedno z horkých témat vzhledem k tomu, že pokud budou pokračovat (nově vůči Evropě) a dále se vyostřovat (odvetná opatření), může to přinést na trh výraznou nervozitu. Naopak jejich zmírnění či jejich úplné uvolnění by představovalo silný kladný impulz pro riziková aktiva.
Vedle toho bude dalším horkým tématem geopolitika se zaměřením na Ukrajinu, kde dochází k silným okamžikům. Prozatím nelze říci, zda dojde k nastolení příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, ale stále zřetelnější je výrazný dopad na zvýšení výdajů na obranu v rámci Evropy. Tedy jeden z kroků, který avizoval Donald Trump již delší dobu. Geopolitika tedy opětovně bude přinášet zprávy, které budou mít silný vliv na nejen finanční trhy.
„Celkově se tedy domníváme, že březen bude hodně o volatilitě a nervozitě plynoucí z nejistoty ohledně dalších kroků Donalda Trumpa na poli obchodním i geopolitickém. Zasedání sledovaných centrálních bank by protentokrát měla vyznít více neutrálním tónem, což by mělo jen podpořit očekávané neutrální vyznění celého měsíce,“ uvádí Milan Vaníček.
Pohled na fondy J&T očima portfolio manažerů
J&T DIVIDEND
V portfoliu jsme vybrali část zisků na Komerční bance, přikoupili jsme akcie RWE, zařadili do fondu Škoda DoosanPower (v rámci IPO), navýšili Sterling Infrastructure a Vale, nově máme v portfoliu po poklesu ceny Novonordisk a Theon (evropský výrobce přístrojů pro noční vidění). Uzavřeli jsme pozici na Hafnii z důvodu obav poklesu ceny. J&T Dividend zůstává během února téměř v zisku cca 1 %, od začátku roku činí zhodnocení více než 4 %. Hotovostní pozice se lehce navýšila k 8 %. K titulům s nejvyšší vahou v portfoliu patří tyto společnosti: Titan Cement, RWE, ČEZ, BT Group, Vistry, Exxon a Fortinet.
J&T FLEXIBILNÍ
Investovali jsme do dlouhodobých dluhopisů firem z potravinářského průmyslu – pivovarů Carlsberg a zpracovaných potravin Kraft Heinz. Realizovali jsme profit na bondech Fidurock, kde může hrozit call emitenta za cenu výrazně nižší, než je aktuální cena na trhu. Volnou hotovost zhodnocujeme na peněžním trhu. Modifikovaná durace portfolia se držela stabilní kolem 4,8. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl 4,12 %.
J&T BOND
Během února jsme nově koupili několik emisí delších splatností: pivovarnickou skupinu Carlsberg, potravinářskou firmu Kraft Heinz a farmacii Roche. Na primárním trhu jsme koupili dluhopis UniCredit a nový eurový zerobond J&T Securities. Navýšili jsme pětiletý americký státní dluhopis a vyměnili nezajištěný telekomTotal Play 2028 za zajištěnou emisi téže firmy splatnou 2032. Modifikovaná durace portfolia mírně vzrostla na 2,89. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 5,78 %.
J&T MONEY
V únoru jsme koupili emisi pivovarnické skupiny Carlsberg s proměnlivým kuponem a nový eurový zerobond J&T Securities. Navýšili jsme český státní dluhopis s variabilním kuponem a vyměnili nezajištěný telekomTotal Play 2028 za zajištěnou emisi téže firmy splatnou 2032. Mírně jsme také navýšili eurový bond KKCG 2029. Volnou hotovost ukládáme do depozit a repo operací. Modifikovaná durace portfolia byla stabilní ve výši 1,44. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl 5,66 %.
J&T Credit Opportunities
V únoru jsme koupili emise delších splatností: pivovarnickou skupinu Carlsberg, potravinářskou firmu Kraft Heinz a banku UniCredit. Mírně jsme navýšili pětiletý americký státní dluhopis a vyměnili nezajištěný telekomTotal Play 2028 za zajištěnou emisi téže firmy splatnou v roce 2032. Realizovali jsme profit na zbylé pozici Fidurock 2028 a po posílení CZK pod 25 za EUR rovněž na části dlouhé pozice v koruně. Modifikovaná durace portfolia se držela stabilní kolem 3. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 5,95 %.
J&T OPPORTUNITY
Dobrá výsledková sezóna ani pozitivní výhledy na letošek nedokázaly některé investory vyzvat k nákupům, právě naopak. Někdy byly reakce trhu negativní opravdu kvůli sentimentu, a ne díky číslům. Výrazně klesly naše akcie v portfoliu, jako jsou Dell a Cameco, ale i ČEZ, naopak se dařilo Volkswagenu, řeckým bankám a čínským akciím. Přikupovali jsme akcie Dellu, Vertivu, Uberu a Theonu, vzali jsme profit na BT Group, uzavřeli jsme pozice na ON Semi a snížili Qualcomm. Rozšířili jsme portfolio o ETF na kybernetickou bezpečnost. Za únor odepisujeme –3,5 %, od začátku roku tak fond je v minusu 1,3 %. Cash činí 7 %, hlavní tituly v portfoliu jsou ČEZ, Uber, Grand City P., Dell, DeutscheWohnen, Cameco a UBS.
J&T LIFE Stabilní
V průběhu února jsme několikrát rebalancovali portfolio a dokupovali fondy J&T Bond a J&T Flexibilní. Zbylé prostředky jsme umístili do depozit a repo operací, které byly kryty pokladniční poukázkou ČNB. Během měsíce fond vzrostl o 0,58 %.
J&T LIFE Konzervativní
V únoru jsme do výnosové složky přikoupili fondy J&T Bond, J&T Flexibilní a J&T Money II. V rámci růstové složky jsme navýšili pozici v J&T Dividend a J&T Opportunity. Volné prostředky jsme uložili na depozitum a do repo ČNB. Během měsíce fond vzrostl o 0,35 %.
J&T LIFE Dynamický
Naše akciové fondy, které jsou primárně exponované na americký trh, v únoru poklesly v tandemu s americkými indexy. Daleko více regionálně rozkročené dluhopisové fondy naopak rostly i díky většímu zastoupení Evropy, které se v únoru dařilo.
J&T LIFE Balancovaný
Naše akciové fondy, které jsou primárně exponované na americký trh, v únoru poklesly v tandemu s americkými indexy. Daleko více regionálně rozkročené dluhopisové fondy naopak rostly i díky většímu zastoupení Evropy, které se v únoru dařilo.
J&T NextGen
S technologickými akciemi došlo k prudké korekci i na kryptoměnách, naopak investoři hledali bezpečí v hodnotových akciích a amerických státních dluhopisech. Realizovali jsme ziskové pozice na Celsiusu, FCC, Excelisu, Potbelly, částečně Tripadvisoru, zavřeli jsme pozice na AMD, Micronu, Qualcommu a Porsche. Nově jsme do fondu nakoupili Permian Resources, Graham, Theon, BUG (ETF na kybernet. bezpečnost), NetxTracker, Deckers a Sun City Airlines. Navýšili jsme váhu Googlu, Vertivu, Nvidie, pokračovali v budování pozice na kryptu. Za únor odepisujeme z portfolia −7,17 % (kvůli vyšší expozici našeho portfolia na AI sektory), od začátku roku jsme v minusu 3 %. K našim největším pozicím patří Google, Itron, Nvidia, BUG, IBIT, UBER a UTI.
J&T CASH
Během února jsme nově získané finanční prostředky vložili do repo operací zajištěných pokladniční poukázkou ČNB a do bankovních depozit. Výkonnost fondu od zahájení činnosti činí 3,23 % p. a.
J&T RENTIER
V únoru jsme se účastnili primárního úpisu dluhopisů Carlsberg 3,5% / 2035. Doplnili jsme pozice v amerických státních bondech. Modifikovaná durace činila 3,7, výnos do splatnosti 5,9 % p. a. V akciové části jsme doplnili CTP LyondellBasell a Merck. Účastnili jsme se primárního úpisu Doosanu. Strategická alokace byla v prosinci 55 % akcií a 45 % dluhopisů.
J&T Realitních akcií a dluhopisů
V únoru jsme udržovali váhu stávajících akciových pozic díky novým investicím do fondu. Mezi největší pozice nadále patří Vonovia, Leg Immobilien a Grand City Properties. Výnos do splatnosti dluhopisové části činil 6,2 %, modifikovaná durace 2,6. Podíl akcií činil 60 %.