Čeští dolaroví milionáři bohatli nejrychleji za posledních pět let

4-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Čeští dolaroví milionáři bohatli nejrychleji za posledních pět let
TrendyWealth report

Za uplynulý rok 29 % českých dolarových milionářů zvýšilo své jmění o více než 10 %. Přes polovinu českých i slovenských dolarových milionářů dosáhlo zhodnocení svého majetku v rozmezí 2–9 %. Podle průzkumu J&T Banka Wealth Report 2024 stojí za pozitivním vývojem bohatství především investice, nadprůměrně dobrý rok na akciových trzích a solidní zhodnocení korporátních dluhopisů či nemovitostí.


Návrat ekonomického růstu, snížení inflace, zažehnaná energetická krize a klesající úrokové sazby jsou hlavními tahouny pozitivního hodnocení současné ekonomické situace v Česku zejména tuzemskou obecnou populací. „Dolaroví milionáři zklamaní nedostatečným naplněním vládních příslibů hodnotí situaci shodně jako loni, a jsou tedy i nadále obezřetní,“ říká Monika Veselá, vedoucí průzkumu Wealth Report.

Zatímco v Česku klesá skepse a opatrně se vrací optimismus, na Slovensku panuje pesimismus, a to jak mezi dolarovými milionáři, tak obecnou populací. Ta oproti loňsku jako by prohlédla a uvědomila si, že šlo pouze o předvolební sliby, nikoliv o realitu. Nárůst skepse a pesimismu tak souvisí zejména s obavami a otazníky ze směrování země pod současnou politickou reprezentací.

„Milionáři nevěří, že současné vedení státu provede kroky ke zlepšení upadající konkurenceschopnosti, ekonomické výkonnosti a podnikatelského prostředí,“ popisuje Veselá. Koneckonců poslední kroky vládní moci jdou přesně opačným směrem – nárůst daní a zavádění nových a zvyšování přerozdělování zdrojů pod nálepkou silného sociálního státu.


Deklarovaný optimismus se mění v pozitivní realitu

Na podzim loňského roku bylo možné v průzkumu mezi dolarovými milionáři detekovat známky optimismu. Už tehdy pouze jedno procento z nich očekávalo, že se jejich jmění během následujícího roku zmenší. Tento optimismus se pak v případě dolarových milionářů ukázal jako opodstatněný. Posledních 12 měsíců lze označit jako období růstu jejich jmění.

Čeští a slovenští dolaroví milionáři bohatli a bohatli nejrychleji od začátku měření, tedy za posledních 5 let. Za uplynulý rok tak vysokých 29 % českých a 27 % slovenských dolarových milionářů zvýšilo své jmění o více než 10 %. Přes polovinu českých i slovenských dolarových milionářů dosáhlo zhodnocení svého majetku v rozmezí 2–9 %.

Stabilním zdrojem jejich bohatství jsou příjmy z podnikání. „Za pozitivním vývojem bohatství však stojí především investice, nadprůměrně dobrý rok na akciových trzích a solidní zhodnocení korporátních dluhopisů či nemovitostí,“ vysvětluje Vratislav Svoboda, ředitel privátního bankovnictví J&T Banky.

Na růstu jmění dolarových milionářů se čím dál více podílí také private equity investice. Jejich role v růstu jmění za poslední tři roky posílila – v Česku ze 14 na 21 %, na Slovensku z 9 na 20 %. Zhodnocení o 10 % a více si připsali zejména mladší dolaroví milionáři, kteří jsou již tradičně aktivnějšími akciovými investory. Čtyři z deseti dolarových milionářů vděčí za růst svého jmění korporátním dluhopisům.

Do příštích 12 měsíců hledí čeští i slovenští dolaroví milionáři s ještě větším optimismem, než tomu bylo před rokem. Téměř tři čtvrtiny z nich očekávají nárůst bohatství, nejčastěji v rozmezí 2–9 % (57 % v ČR, 62 % v SR). Aktivní dolaroví milionáři vedle výnosu z vlastního podnikání či zaměstnání očekávají příliv bohatství z akcií či private equity investic. Milionáři-důchodci očekávají zbohatnutí od investic do dluhopisů a nemovitostí. Obecně pak platí, že čím mladší, tím optimističtější pohled zastává.


Mít přehled je potřeba

Dolaroví milionáři, možná ze skromnosti, popisují, že jejich jmění není zas až tak složité, a není tedy problém jej vyčíslit. Je to však dáno tím, že využívají nástroje, jak si o svém majetku udržet přehled. Nejčastěji, bez rozdílu věku, využívají excelovou tabulku, kam si zapisují hlavní části svého jmění a proměny jejich hodnoty, spíše okrajově volí specializovaný software. Do přehledu majetku pak běžně zapojují svého bankéře, v menší míře i firemní účetní. Patrný a do budoucna jistě narůstající vliv bude mít také zapojení správců majetku v podobě family office profesionálů.


Wealth Report 2024 - dolarový milionář v kostce


Dolarový milionář a společnost

Češi jsou obecně solidární národ, a pokud je potřeba, rádi pomohou. Podle Světového indexu velkorysosti v roce 2023 Česko mezi 120 zeměmi zaujímalo 13. příčku. Charita se tak pomalu, ale jistě zapisuje do každodenního života a stává se jeho samozřejmou součástí. Rozdíly tedy nejsou v tom, kdo přispívá, ale spíše v tom, jaké oblasti podporují.

Zatímco obecná populace se zaměřuje ve své pomoci častěji na nevinné a bezbranné, jako jsou děti a zvířata, dolaroví milionáři chtějí svými dobročinnými aktivitami častěji rozvíjet lidský kapitál. Podporují tak více mládežnický sport, vzdělávání, kulturu či nezávislou žurnalistiku. Zevrubně vzato by se dalo říci, že dolaroví milionáři svou pomocí velmi často suplují roli státu a pomáhají strategicky. Jejich přístup pak vystihuje známý citát: „Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu na celý život.“

Obecná populace volí spíše přístup dodatečné pomoci, velmi často tak pro svou dobročinnou aktivitu využívají snadno dostupné charity, například v retailových obchodech. Podíváme-li se na oblasti pomoci dle věku dolarových milionářů, u těch mladších je výrazně vyšší orientace na pomoc Ukrajině a zdravotní péči. Nejvíce pak investují do podpory vědeckých institucí a výzkumných grantů, mentoringu pro začínající podnikatele nebo nezávislé žurnalistiky.

„Zjednodušeně by se dalo říct, že mladší dolaroví milionáři podporují více vývoj ekonomiky v duchu velkých ideálů, zatímco ti starší svou pomocí řeší společnost a problémy kolem sebe,“ dodává Veselá.

Při mezistátním porovnání je patrné, že slovenští dolaroví milionáři svou pomoc více zaměřují na sociálně slabé rodiny. To může být dáno i více otevřenými sociálními nůžkami či silnější rolí náboženského vyznání na Slovensku oproti Česku. Dalším výrazným rozdílem je ochrana přírody, která je na Slovensku více preferována. Příčinou může být zvýšená potřeba chránit národní přírodní kapitál, který může být v určitých regionech a oblastech ohrožen.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.