Čeští dolaroví milionáři potvrzují svou roli investorů, bohatnou především na akciích a private equity investicích

3-minutové čtení

Čeští dolaroví milionáři potvrzují svou přeměnu z podnikatelů na investory. Hlavním zdrojem jejich bohatství jsou investice, zejména ty do podnikání v podobě akcií, private equity fondů či korporátních dluhopisů. Ačkoliv jsou v predikcích na další období pozitivní a věří, že i v dalším roce, se jim povede dobře, současnou ekonomickou situaci u nás hodnotí obezřetně. Pod vlivem globálních změn a trendů mění investiční chování a hodlají využít nabízených příležitostí zejména v oblasti energetiky a zbrojního průmyslu. Vyplývá to ze čtrnáctého ročníku unikátního průzkumu J&T Banka Wealth Report 2024, který mapuje postoje a investiční chování českých a slovenských dolarových milionářů. 


Nejzajímavější zhodnocení očekávají čeští dolaroví milionáři od akcií. V reakci na předpokládaný pomalejší růst akciových trhů dvě třetiny (69 %) z nich plánují navýšit podíl hodnotových a dividendových titulů na úkor těch růstových. Akcie představují pro dolarové milionáře téma ke konverzaci a z jejich portfolia jsou tou složkou, kterou tráví nejvíce času, zajímají se o ně denně. Inspiraci na zajímavé akciové příležitosti získávají od bankéře či poradce, případně z investičních zpravodajů či doporučení investičních bank. Při investici do akcií zvažují perspektivu odvětví, dividendový výnos a historii vyplácení dividend, ziskovost firmy, její konkurenční výhody a samozřejmě také, zda se jedná o obor, kterému rozumí.

Rok od roku atraktivnější z hlediska výnosu jsou vnímány investice do private equity fondů. Investice do podnikání táhnou nejen svými výnosy, ale i možností podílet se na růstu firem a současně možností investovat po boku úspěšných byznysmenů. Za poslední tři roky role private equity v růstu jmění výrazně posílila – v Česku ze 14 % na 21 % a na Slovensku z 9 % na 20 %. Rozhýbává se také nemovitostní trh. Třetina (34 %) českých dolarových milionářů očekává zajímavé zhodnocení od stavebních pozemků, u rezidenčních nemovitostí je to 24 % dotázaných. Vedle tuzemska vlastní nemovitosti ve středomoří (Itálie, Španělsko, Chorvatsko) a v tomto regionu plánují i nadále investovat.

Tradiční konzervativní nástroje, jako jsou termínované vklady a státní dluhopisy, vnímají z hlediska očekávaného zhodnocení čeští dolaroví milionáři jako méně atraktivní. „Pokračující pokles úrokových sazeb České národní banky snižuje atraktivitu fixně úročených aktiv. Pokles očekávání zhodnocení tak logicky zaznamenaly zejména termínované vklady a státní dluhopisy. Změna sazeb je natolik silným impulsem pro změnu investičního chování, že ji vnímají nejen bohatí, ale i běžní střadatelé z řad obecné populace,“ komentuje výsledky Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Omezení investic do státních dluhopisů, dokud nenabídnou lepší poměr rizika a výnosu, plánuje 80 % českých dolarových milionářů.

Podobnou situaci lze pozorovat u korporátních dluhopisů. „U korporátních dluhopisů stále přetrvává atraktivita díky kupónovým platbám, které se u českých emisí pohybují kolem 7 až 8 %. Tento výnos umožňuje solidní návratnost na několik let dopředu. Nicméně klesající úrokové sazby postupně snižují výnosy u nových emisí, což může odradit investory hledající dlouhodobé zajištění vyšších výnosů,“ dodává Petr Sklenář.

O průzkumu J&T Banka Wealth Report

Průzkum probíhal mezi srpnem a zářím 2024 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Perfect Crowd. Cílem průzkumu bylo zmapovat investiční chování a životní styl českých a slovenských dolarových milionářů, tedy osob, jejichž disponibilní majetek má hodnotu alespoň 1 milion amerických dolarů. Do průzkumu se zapojilo 404 respondentů z řad dolarových milionářů (277 Čechů a 127 Slováků). Data byla sbírána prostřednictvím online dotazníků. Kvalitativní pohled doplnily hloubkové rozhovory s 29 respondenty (18 v České republice, 11 na Slovensku).  

Kompletní výsledky průzkumu J&T BANKA Wealth Report 2024 naleznete na www.wealthreport.cz