Když odhlédneme od geopolitiky a soustředíme se čistě na technologii, je to, co způsobil čínský start-up DeepSeek, skvělá zpráva pro celé odvětví umělé inteligence. Shodli se na tom investor Dan Vořechovský a analytik J&T Banky zaměřující se zejména na technologický sektor William George Kubik v nejnovějším pořadu J&T BANKA Talks. „Výhodou jsou výrazně nízké náklady na trénování modelu, ale také jeho zcela nové fungování, které značně sníží energetickou náročnost modelů umělé inteligence,“ uvedl William George Kubik.
Panika. Tak by se dala jedním slovem popsat reakce nejen investorů, ale celého technologického sektoru na uvedení nejnovějšího modelu umělé inteligence od čínského start-upu DeepSeek. Za ním stojí čínský hedgeový fond High-Flyer, který minulý týden zveřejnil nejnovější verzi svého velkého jazykového modelu. Podle vlastních informací přitom tento model natrénoval za výrazně méně peněz, než kolik do podobně výkonných modelů museli investovat velcí hráči zejména ze Silicon Valley.
„Je jedno, jestli trénink takového modelu stál šest milionů dolarů, jak High-Flyer uvádí, nebo 60 milionů. Stále to je výrazně méně, než kolik stál GPT,“ uvedl v pořadu J&T BANKA Talks investor Dan Vořechovský. „Je to zejména důkaz toho, jakého skoku se dočkaly čínské technologie v posledních dvou letech. Výhodou pak také je, jak tento model funguje. Zatímco GPT vlastně neustále aktivuje veškeré parametry, což je energeticky náročné, DeepSeek jednotlivé okruhy zájmu rozdělil tak, že když po modelu požadujete nějakou konkrétní věc, aktivuje jen daný okruh. To je opravdu revoluční počin,“ dodal Vořechovský.
Kubik: Vydělat na tom může celý trh
Kvůli celkově nižší ekonomické i energetické náročnosti model DeepSeek pravděpodobně přinese ohromné změny do celého ekosystému, který se kolem AI v posledních třech letech vybudoval a nadále buduje.
„Já bych to označil za evoluci celého toho systému. Našla se cesta, která bude mít smysl pro všechny. Myslím, že to na investice nebude mít větší vliv, protože snížení nákladů umožní investovat do rozvoje nikoli jednoho, ale třeba pěti modelů najednou,“ domnívá se analytik J&T Banky William George Kubik. „Nižší náklady pak umožní tyto investice provádět i mnohem menším firmám, které by si to dříve nemohly dovolit. Jejich počty pak nebudou násobně vyšší, ale spíše desetinásobně,“ dodal Kubik s tím, že celkové potřeby výpočetního výkonu tak nejspíš neklesnou, ale nadále porostou.
Jaké investiční příležitosti přináší nové možnosti umělé inteligence? Jak se tato nová realita projeví v hospodaření dosavadních vítězů AI vlny v čele s výrobcem čipů Nvidia a Microsoftem? Jak se na investičních příležitostech podepíše obchodní válka mezi USA a dalšími státy? Nejnovější epizodu pořadu J&T BANKA Talks s investorem Danem Vořechovským a analytikem J&T Banky Williamem Georgem Kubikem si pusťte na svých oblíbených podcastových platformách.