Dokud není konec, není konec: Oilers a dividendy Big Tech

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T Redakce



Dokud není konec, není konec: Oilers a dividendy Big Tech
#Trendy#Akcie#Byznys

Florida Panthers, která naštěstí pro český hokej vyřadila bostonské medvědy a díky tomu mohl David Pastrňák dle předpovědi legendární 68 rozhodnout finále pražského MS v hokeji, již vedla 3:0 na zápasy ve finále letošního Stanley Cupu poté, co v prvních zápasech eliminovala největší hvězdu Edmontonu Connora McDavida.


Parta kolem edmontonského kapitána srovnala sérii na 3:3. McDavid sice v šestém utkání nevystřelil na branku, ale jeho excelentní výkon v zápase číslo pět na Floridě nastartoval velký obrat, který jeho spoluhráči na domácím ledě dotáhli do bodu, kdy o vítězi rozhodlo poslední možné utkání, a přepsali tím historické tabulky.

Trochu to připomíná éru Olejářů v úvodu 80. let, kdy se nováčkem roku stala pozdější největší legenda NHL s číslem 99 Wayne Gretzky a nedlouho potom parta kolem Marka Messiera, Jari Kurriho, Esy Tikkanena a Paula Coffeyho v čele s 99 začala dominovat celé NHL. Nelze opomenout Granta Fuhra, kde současný gólman Oilers Stuart Skinner značně připomíná jeho příběh. Podobně jako v hokeji, ani ve světě velkých technologických společností není konec, dokud není konec.

Před pár týdny Alphabet oznámil, že začne vyplácet čtvrtletní dividendy, což mě přimělo zamyslet se nad dividendovou politikou velkých technologických společností obecně. Alphabet (GOOG) není jedinou významnou společností, která letos zahájila pravidelné výplaty. Meta oznámila svou první dividendu začátkem února. Apple, Microsoft a Nvidia vyplácejí pravidelné dividendy již mnoho let. Tesla zatím nemůže začít vyplácet dividendy, protože její volné peněžní toky byly v posledním čtvrtletí negativní.

Vyplácení dividend je dlouho považováno za znak zralé společnosti, jejíž vzrušující expanzní fáze je pevně za námi. Růst se zpomalil, takže jediný způsob, jak přilákat nové akcionáře, je nabídnout pravidelnou výplatu. Dividendy také signalizují, že společnost již neplánuje investovat všechny své peněžní toky do podnikání, protože marginální návratnost kapitálu není taková, jaká bývala.

Podíval jsem se na to, kdy Apple, Microsoft a Nvidia začaly vyplácet dividendy a za jak dlouho po jejich IPO se rozhodly tyto výplaty zavést. Průměrně trvalo Applu, Microsoftu a Nvidii 12 let, než začaly vyplácet dividendy. Podle tohoto měřítka byla Meta přesně na čas (11,8 let), zatímco Alphabet byl docela pozdě (19,7 let).

Posledním do party je společnost Amazon, která ani po 26,9 letech od svého IPO v roce 1997 (to jsem se poprvé dotkl klávesnice na burzovním terminálu) nezačala vyplácet dividendu. Mohlo by se tedy zdát, že po letošních krocích Alphabetu a Mety je právě tato společnost na řadě, ale já osobně si nemyslím, že to vedení společnosti potřebuje řešit.

Co na závěr? Při pohledu na poslední vývoj Nvidie, Applu a Microsoftu historie říká, že není třeba se obávat toho, že technologické společnosti vyplácejí dividendy místo toho, aby jenom vykupovaly akcie a reinvestovaly do svých podniků. Nic proti dividendám, sám je rád inkasuji, ale jen jsem chtěl upozornit na ten fakt, že růstovým akciím ještě kvůli dividendám není konec.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.