V tomto týdnu se investoři zaměří na téma vyjednávání obchodních partnerů s USA o novém obchodním modelu. Sledovat se bude hlavně vývoj s Čínou. Vedle toho se bude sledovat zasedání Fedu a výsledková sezóna.
Středeční Fed sazby nebude měnit, ale sledovat se bude komentář centrálních bankéřů, kteří zřejmě budou pokračovat v opatrnosti a obezřetném výhledu s ohledem na aktuální změny v celní politice USA. Fed bude stát před nelehkou otázkou kvůli pravděpodobnému ekonomickému útlumu a potenciálně zvýšeným inflačním tlakům. „V základním scénáři očekáváme ponechání stávající neutrální rétoriky s odkazem na další vývoj,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Výsledková sezóna bude pokračovat rušným týdnem a sledovat se budou společnosti jako Rheinmetall, Hensoldt, Enel, EDP a další. Avšak na tu jednu z nejdůležitějších firem NVIDII si budou muset investoři počkat až do 28. 5.
„Celkově očekáváme, že bude pokračovat volatilní týden s ohledem na zprávy kolem celní politiky USA, nervozitu bude vnášet i středeční Fed a výsledky by měly pokračovat s lepšími čísly, ale nejasným výhledem. Jen připomínáme, že i tento týden bude pro domácí trh zkrácený o čtvrteční svátek,“ dodává Milan Vaníček.
Pokračuje výsledková sezóna
Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. V pondělí zveřejní čísla za 1. kvartál Primoco. Zde se dá očekávat opětovně relativně slabý kvartál, jako tomu bylo ve 4. kvartálu 2024 vzhledem k absenci oznámení nových kontraktů. Ve čtvrtek pak představí výsledky za 1. kvartál CTP NV. Investoři se zaměří na obsazenost a výhled, resp. jestli se nějak firmy dotkne nová celní politika USA.
Predikce snížení sazeb
Ve středu (7. 5.) ČNB pravděpodobně znovu sníží sazby o 25 bazických bodů. „Avšak je vhodné podotknout, že očekávání jsou zhruba vyrovnaná, zda ke snížení dojde, či nikoliv. Současně očekáváme, že rétorika guvernéra Michla zůstane obezřetná vzhledem k budoucímu vývoji a ponechá si všechny možnosti dalšího pohybu v platnosti,“ uvádí Milan Vaníček.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na pondělní ISM služeb za duben (oček. 50,2 po 50,8 bodu m/m) a středeční rozhodnutí FOMC (změna sazeb se neočekává). V Německu se soustředí na středeční podnikové objednávky za březen (oček. 1,0 po 0,0 % m/m) a čtvrteční průmyslovou produkci za březen (oček. +1,0 po −1,3 % m/m).
V Číně se zaměří na data ze zahraničního obchodu, kdy by měla výrazně poklesnout míra růstu exportů a naopak více se prohloubit míra poklesu importů.