J&T Banka Ostrava Beach Pro: největší beachvolejbalové hvězdy v Dolních Vítkovicích

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceJ&T Banka Ostrava Beach Pro: největší beachvolejbalové hvězdy v Dolních Vítkovicích
#Radosti#Úspěch

Špičkově obsazený turnaj beachvolejbalové světové tour míří do Dolních Vítkovic již po sedmé. Od středy 5. do neděle 9. června se na dvou písečných kurtech uskuteční J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024, v němž se na úrovni ELITE 16 o tituly i postup na olympijské hry utká 16 párů v obou kategoriích. Chybět nebudou ani Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří si účast v bojích o olympijské kovy zajistili loňským prvenstvím na světovém šampionátu. J&T Banka je opět generálním partnerem turnaje.


Tradiční ostravská zastávka světové série Beach Pro Tour je v letošním roce naplánována na úplný vrchol olympijského kvalifikačního období. Stejně jako v minulých letech se odehraje ve formátu ELITE 16. To znamená, že hlavní soutěž je určena pro 12 přímo nasazených týmů, které doplní čtyři nejkvalitnější páry šestnáctičlenné kvalifikace. Od prvního podání míče jde tedy opravdu o hodně.

„Největším tahákem turnaje budou letos úřadující světoví šampióni Ondřej Perušič a David Schweiner. Oni tedy do Ostravy táhli jako magnet tisíce fanoušků vždy a zatím pokaždé se dostali mezi čtyři nejlepší páry. Jejich úspěch na mistrovství světa v Mexiku je pro Český volejbal historickým milníkem. Ale ze sportovního pohledu má letošní ročník ještě jednu perličku – je totiž posledním podnikem před uzavřením olympijské kvalifikace pro pařížské hry. Tím pádem jeho prestiž už ani nemůže být větší a o poslední volná místa v Paříži se utkají ty nejlepší světové páry i české ženské jedničky,“ ujistil o sportovním významu vítkovického turnaje gestor beachvolejbalu Českého volejbalového svazu Vít Mařík. 

Pořádající národní federace má možnost žádat o divokou kartu pro nasazení do turnaje pro domácí pár. „Pro Barboru Hermannovou a Marii-Sáru Štochlovou může jít o rozhodující faktor v boji o olympiádu. V tuto chvíli se totiž nacházejí těsně pod čarou a samotná účast v elitní šestnáctce zaručuje vysoký bodový příděl. Každé vítězství pak jejich šance zvyšuje,“ vysvětlil Vít Mařík.

V Ostravě se už dvakrát radovali Norové Christian Sørum a Anders Mol nebo Brazilka Eduarda Duda Lisboa. Vikingové, jak se norskému páru přezdívá, i Duda s partnerskou Anou Patrícií drží první pozici v aktuálním světovém rankingu. „Pro letošní ročník jsme vybrali motto Je to o hvězdách, fanoušci v Ostravě totiž opět uvidí nejlepší světové týmy a zároveň i budoucí olympijské šampiony. A tím hlavním tahákem budou samozřejmě domácí hvězdy. Právě díky nim se fanouškům podařilo vykoupit vstupenky na víkend v rekordním čase a předstihu,“ řekl Marek Tesař z pořádající agentury Raul! 

„Velkým bonusem turnaje této kategorie je skutečnost, že ty nejšpičkovější týmy hrají už v kvalifikaci o postup mezi elitních 16 párů. Proto věřím, že diváci zaplní tribuny i na středeční kvalifikační souboje a skupinovou část ve čtvrtek a pátek,“ doplnil Marek Tesař.


J&T Banka Ostrava Beach Pro: největší beachvolejbalové hvězdy v Dolních Vítkovicích


Od čtyř hvězd po současný level Elite 16

V roce 2018, kdy se beachvolejbalová světová série do Dolních Vítkovic dostala poprvé, nesl turnaj označení čtyř hvězd. Vyšší úroveň měly pouze takzvané pětihvězdičkové Masters. „Já osobně a samozřejmě Moravskoslezský kraj jsme na vlastní kůži zažili, jak se kvalita i význam této akce rok od roku zvedá. Stačí se nakonec podívat na plné tribuny a rychlost, s jakou letos zmizely z pultů vstupenky na finálové dny. Tento sport má, řekl bych, festivalovou atmosféru a našemu regionu velmi sluší, když potkáváte nadšené fanoušky nejen z Čech, Moravy a Slezska, ale i ze zámoří. Vybavují se mi vlajky Brazílie, Austrálie nebo USA a samozřejmě sousedního Polska. Tato atmosféra je i vizitkou vedení Moravskoslezského kraje a je dobře, že přínos se vždy odrazil v pozitivním hodnocení celé akce mezinárodní federací,“ připomněl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství, mládež a sport Stanislav Folwarczny.

Ivo Enenklovi, řediteli J&T Banky Ostrava, utkvěla ve spojení s turnajem v paměti netradiční vzpomínka. „Přímo před Kavárnou Elektra jsem se před pár lety setkal se šikovnými beachvolejbalisty, kteří si na tramvajové zastávce pinkali s míčem. Přidal jsem se k nim a párkrát si taky pinknul. Ti dva kluci se vloni na podzim stali mistry světa. S Ondrou a Davidem to nejen mě, ale i fanoušky vždycky bavilo. A mě opravdu baví, že J&T Banka je u toho od začátku, takže byla součástí růstu turnaje od čtyř hvězd až po současný level Elite 16.“


Nová trofej pro vítěze

Pořadatelé pro 7. ročník sportovního svátku připravili několik novinek. Ve zvětšené fanzóně například vyroste pátý beachvolejbalový kurt pro veřejnost. Zásadní novinkou, o kterou se postarala PURPOSIA Group, je nová trofej pro šampiony, jejímž autorem je multiumělec a sportovní nadšenec Radovan Šťastný. Trofej tak spojuje vše, co beachvolejbal v Dolních Vítkovicích odlišuje od zbytku světových turnajů. „Budoucí vítězové a vítězky zvednou nad hlavy ‚pohár‘ z kovu, který představuje trubky typické pro Dolní oblast a beachvolejbalový míč, jenž byl vytvarován a svařen z kovových matic,“ popsal Jan Hasík unikátní dílo.


J&T Banka Ostrava Beach Pro: největší beachvolejbalové hvězdy v Dolních Vítkovicích

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.