J&T Banka Wealth Report 2024: Potvrzeno. Investice hlavním zdrojem bohatství

8-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



J&T Banka Wealth Report 2024: Potvrzeno. Investice hlavním zdrojem bohatství
TrendyEkonomikaWealth report

Čeští dolaroví milionáři potvrzují svou přeměnu z podnikatelů na investory. Hlavním zdrojem jejich bohatství jsou totiž opět investice, zejména pak ty do podnikání v podobě akcií, private equity fondů či korporátních dluhopisů. V predikcích na další období jsou pozitivní – věří, že i v dalším roce se jim povede dobře. Současnou ekonomickou situaci u nás však hodnotí obezřetně. Ukázal to unikátní průzkum J&T Banka Wealth Report.


Českým i slovenským dolarovým milionářům se v uplynulých 12 měsících dařilo. Podle měření, která J&T Banka provádí už pět let, dokonce bohatli úplně nejrychleji. Za pozitivním vývojem jejich bohatství stojí především investice, a to zejména do akcií, korporátních dluhopisů či nemovitostí. „Do svých portfolií stále častěji řadí také private equity investice, které pro ně představují způsob, jak investovat s elitou byznysu,“ doplňuje Alena Tkáčová.

Výrazné očekávání zhodnocení mají od zlata, naopak vzhledem ke klesajícím úrokovým sazbám přestávají věřit ve zhodnocení u termínovaných vkladů a státních dluhopisů. K investicím do kryptoměn jsou stále skeptičtí.

Průzkum také ukázal, že bohatí do akcií nejen rádi investují, ale také si o nich povídají, a to napříč věkovým spektrem. „Z akcií se tak stalo oblíbené konverzační téma, které na rozdíl třeba od sportu či počasí nabízí větší komplexnost a propojení se širším společenským děním,“ upozorňuje Alena Tkáčová.

Inspiraci na zajímavé akciové příležitosti získávají od bankéře či poradce, případně z investičních zpravodajů či doporučení investičních bank. Při investici do akcií zvažují perspektivu odvětví, dividendový výnos a historii vyplácení dividend, ziskovost firmy, její konkurenční výhody a samozřejmě také, zda se jedná o obor, kterému rozumí.

I když jsou dolaroví milionáři pro nejbližší budoucnost na osobní úrovni optimističtí, v dlouhodobém horizontu jim dělá starosti řada hrozeb. „Obávají se například vysoké míry migrace v Evropě či nedostatku energie zapříčiněné prosazováním zelené politiky. Strach mají také z návratu inflace jako důsledku narůstajících schodků veřejného financování mnohých vyspělých zemí světa,“ vyjmenovává Tkáčová.


Jak dolarový milionář vypadá

I nadále jsou tuzemští dolaroví milionáři především ekonomicky aktivní muži, v průměru padesátníci (56 let v ČR, 53 let v SR). Jde zejména o podnikatele a vedoucí pracovníky či specialisty. Penzistů je mezi nimi zhruba 14 %.

Věkové rozpětí dolarových milionářů je velmi pestré. Nejde tedy o jednu generaci, ale hned o několik. „Nalezneme mezi nimi jak nástupce ve věku dvaceti let, tak novodobé podnikatele a startupisty ve věku kolem třiceti i zástupce polistopadových podnikatelů ve věku šedesáti, ale i osmdesáti let,“ popisuje Alena Tkáčová.

Homogenní je skupina dolarových milionářů i z hlediska pohlaví. I přes nepatrně narůstající zastoupení žen jde stále zejména o muže. Do budoucna lze však očekávat navyšující se podíl žen, což je dáno jednak nástupnictvím dcer do čela rodinných firem, jednak zastoupením žen na pozicích vrcholového managementu či v roli specialistek, které se do světa dolarových milionářů stále více propisují.


Původcem bohatství je práce

Hlavním původním zdrojem bohatství stávajících tuzemských dolarových milionářů je podnikání či odměny za pracovní výkon, jen výjimečně je původním zdrojem bohatství dědictví či peníze z podnikání rodičů či jiných členů rodiny. Současným zdrojem hlavních příjmů dolarových milionářů jsou bez rozdílu věku výnosy z finančních investic. U ekonomicky aktivních dolarových milionářů jsou dalším zdrojem právě příjmy z podnikání či zaměstnání. Dolaroví milionáři v důchodu pak za současný zdroj hlavních příjmů označují státní příjem – penzi a také výnosy z pronájmu nemovitostí. Ty mají společné i s mladými milionáři.


Wealth Report 2024 - dolarový milionář v kostce


Neusnout na vavřínech

Dolaroví milionáři chtějí být rozpoznáni pro svůj vlastní úspěch nikoliv pro své bohatství. Uvědomují si, že úspěch je kolektivní, a je tedy nutné naučit se spoléhat na ostatní. Aby neztratili motivaci a tah na branku, velmi často se obklopují aktivními a motivovanými lidmi, kteří je nutí být stále zapojení. Ve svém okolí preferují také lidi s nadšením pro technologie a podnikání.


Čistí hlavu a představuje příležitost k setkání

Řeč je o sportu. Prakticky všichni sportující dolaroví milionáři potvrzují, že jim sport pomáhá vyčistit hlavu. Dvě třetiny souhlasí s tím, že jim sport dal osobní disciplínu, která se hodí i v pracovním životě, a přibližně třetina dolarových milionářů proklamuje, že sport je pro ně společenskou příležitostí k setkávání.

Nejčastěji mají dolaroví milionáři zkušenosti s cyklistikou, nelze však říci, že by cyklistika byla sportem bohatých, spíše jde obecně o nejpopulárnější sportovní aktivitu napříč populací. Pokud bychom hledali sporty, které odlišují dolarové milionáře od obecné populace, pak to jsou sjezdové lyžování, tenis, golf, jachting a létání.


Dolarový milionáři ve světě investic

Dolaroví milionáři v Česku i na Slovensku se svým investičním chováním stále více podobají těm západním. Nejvíce je to patrné na akciích, které se z kdysi doplňkových investic staly jednou z hlavních součástí jejich portfolia. A jsou to právě akcie, od kterých v blízké době nejčastěji očekávají nejzajímavější zhodnocení.

„Akciové trhy budou bedlivě sledovat vývoj úrokových sazeb, k dalšímu snižování mělo docházet jak v Evropě, tak USA. Pokud se tato teze potvrdí, porostou akciové trhy dále nahoru, i přes nárůst v letošním roce. Investoři se nyní soustředí na americké menší společnosti, které budou nejvíce profitovat z možného snížení daňového zatížení v USA, a valuační rozdíly se tak přivírají. Tyto společnosti by mohly benefitovat i ze zavedení celních tarifů, které před volbami zmiňoval Donald Trump,“ vysvětluje Michal Semotan, portfolio manažer J&T Investiční společnosti, a dodává, že potenciál nadále vidí spíše u vybraných technologických akcií, které jsou nyní motorem růstu.

Na evropském trhu, který je nyní pod prodejním tlakem kvůli snížení ziskovosti řady exportérů, se nacházejí společnosti, jejichž valuace je investičně zajímavá, ale jsou pod negativním tlakem sentimentu. Z dlouhodobějšího pohledu však mají podle názoru Michala Semotana také potenciál a mohou se stát v příštím roce zajímavou příležitostí pro doplnění portfolia.

Průzkum ukázal, že rok od roku prokazují naši úspěšní vyšší investiční a finanční gramotnost. Nebojí se tak využívat příležitostí, které jim aktuální situace na trhu nabízí, a aktivně své portfolio proměňují. V reakci na pokles úrokových sazeb svou pozornost aktuálně navrací rezidenčním nemovitostem a stavebním pozemkům a naopak se odklání od termínových depozit, která už vysoký úrok neslibují.


Z nemovitostí vedou ty rezidenční

Pokles úrokových sazeb napomohl oživení zájmu o stavební pozemky a rezidenční nemovitosti, jejichž ceny opět pozvolna rostou. Patrná je také zvyšující se dynamika hypotečního trhu tažená zejména poptávkou po nemovitostech. Po dvou letech se tak nemovitosti vrací do hledáčku dolarových milionářů, i když oproti době extrémně nízkých úrokových sazeb jde o postupný návrat investičního zájmu. V zajímavé zhodnocení nemovitostí dnes věří přibližně stejný podíl dolarových milionářů jako v roce 2016. Jedná se však zejména o rezidenční nemovitosti, u komerčních nemovitostí už tak pozitivní nejsou.

Vývoj od pandemie covidu-19 do současnosti totiž rozevřel nůžky mezi fundamenty komerčních a rezidenčních nemovitostí. „U komerčních nemovitostí se začal měnit samotný model fungování – na kanceláře dopadl fenomén home office, který zvýšil laťku pro vybavenost a pohodlnost kancelářských ploch tak, aby motivovaly zaměstnance k návratu z domácí práce do firem. Na maloobchodní plochy zase dopadl rozvoj e-commerce, který některé nájemce vede k omezování pronajímaných ploch nebo způsobuje jejich větší fluktuaci,“ vysvětluje analytik Pavel Ryska. Tyto faktory vytvořily dodatečný faktor nejistoty pro investory do komerčních nemovitostí.

Naopak u rezidenčních nemovitostí k žádnému takovému otřesu nedošlo. Mezi roky 2022 a 2023 sice proběhla malá korekce v jejich cenách, ale od letošního roku se obnovil růst cen, který je poháněný především výrazně rostoucím objemem hypoték. „Toto prostředí, kde je nová výstavba nadále spíše omezená a proti tomu stojí rostoucí objemy hypoték, dává podle mého názoru prostor pro další střednědobý růst cen. Vedle toho stojí i svižný růst nájmů v posledních dvou letech. Obnovený růst cen bytů a nárůst nájmů tak mohou dohromady dávat smysluplnou tezi pro ty kupující, kteří mají zájem o byty coby investici za účelem pronájmu,“ dodává Pavel Ryska.


Korporátní dluhopisy lákají

Korporátní dluhopisy podle průzkumu i nadále představují atraktivní investici, když stále nabízí vyšší kupónové platby a mohou zajistit vyšší výnos i v budoucích letech. Za atraktivní je považují zejména starší dolaroví milionáři, kteří více tíhnou k uchování hodnoty svého majetku než k jeho zvyšování. Korporátní dluhopisy upřednostňují před těmi státními, přestože výnos ze státního dluhopisu nepodléhá dani, a tedy i díky tomu je nadvýnos korporátních bondů o něco nižší.

„V rámci evropského trhu je průměrný nadvýnos podnikového dluhopisu nad dluhopisem státním zhruba 3 %. To je o něco méně, než je historický průměr, ale na druhé straně jsou firmy v relativně dobré kondici. Rovněž přesun investorů z depozitních produktů způsobený poklesem úrokových sazeb bude podnikové dluhopisy nadále podporovat. Tato riziková přirážka je adekvátní situaci a od podnikových dluhopisů čekáme v dalších měsících vyšší zhodnocení než od bondů státních. Proto se závěry dolarových milionářů souhlasíme. Odlišné zdanění se na trhu odráží v relativních cenách a požadovaných výnosech a nepovažujeme jej za zásadní faktor,“ vysvětluje Martin Kujal, ředitel odboru Správy fondů J&T Investiční společnosti.

Jak ale Martin Kujal dodává, státní dluhopisy mají v každém portfoliu i nadále své místo jako vyvážení dalších, rizikovějších investic, např. akcií. Při některém budoucím propadu na akciových trzích (který bezpochyby jednou přijde) poslouží státní a jiné konzervativní dluhopisy jako vyvážení portfolia. Tuto službu nelze od výnosnějších, a tedy i rizikovějších podnikových dluhopisů očekávat.

Pro mladší dolarové milionáře je však zhodnocení korporátních dluhopisů jen málo atraktivní. Více ve svých portfoliích tak inklinují k rizikovějším aktivům, jako jsou akcie, private equity, či investicím do začínajících firem.

Při pohledu na obecnou populaci je patrné, že investování bere jako způsob uchování hodnoty nastřádaného majetku, nikoliv jako způsob, jakým svůj finanční majetek rozvíjet a znásobit. Na rozdíl od dolarových milionářů, kteří důvěřují především investicím do podnikání a lidské podnikavosti, mají lidé v obecné populaci tendenci věřit investicím do neživých aktiv, jako jsou zlato a drahé kameny. V touze po rychlém zbohatnutí mnohem více také důvěřují kryptoměnám.


Výsledkům letošního ročníku průzkumu J&T Banka Wealth Report jsme se věnovali i v jedné z epizod našeho pořadu J&T BANKA Talks.

Poslechněte si rozhovor s Jaroslavem Círem a Petrem Sklenářem na všech podcastových platformách.

J&T BANKA Talks - Wealth Report 2024

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.