Dění na světovém trhu
V uplynulém týdnu, který byl v USA zkrácený o pondělní svátek, se investoři soustředili na výroky nového amerického prezidenta D. Trumpa nejen u příležitosti jeho pondělní inaugurace. Z evropského hlediska jedno z nejvíce sledovaných témat byla celní politika. Ta prozatím z úst D. Trumpa nezazněla přímo směrem k Evropě, což byl jistý utěšující signál. Na druhou stranu zaznělo mnoho jiných témat jako vystoupení USA z Pařížské klimatické dohody a Světové zdravotnické organizace či omezení rozvoje obnovitelných zdrojů energie v USA a další. Celkově šlo dosavadní prohlášení označit za očekávaná a tím pádem trh nějak výrazně nerozkolísala. Vedle komentářů D. Trumpa investoři sledovali probíhající výsledkovou sezónu za 4Q24, která pokračovala v relativně pozitivním gardu jako například silné výsledky společnosti Netflix. Pozitivní vyznění výsledkové sezóny a neutrální vliv prohlášení D. Trumpa znamenaly pokračující zájem investorů o riziková aktiva. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 poskočily výše o 2,0 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 se posunula výše o 1,1 % t/t. Domácí index PX hlavně díky akciím ČEZ přidal solidních 2,6 % t/t na 1885,5 bodu.
Společnosti na BCPP
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš opět zopakoval, že by chtěl vykoupit podíly minoritních akcionářů ČEZu. Na nákup podílu by pak chtěl využít peníze ze samotné společnosti. Z našeho pohledu se jedná spíše o politické prohlášení, které jen potvrzuje dřívější postoj Andreje Babiše k možnosti odkupu akcií ČEZu, a v ceně akcií jsou již podle našeho názoru tyto názory zaceněny. Akcie ČEZu zakončily týden na 1060 Kč (+6,3 % t/t).
Společnost Philip Morris ČR (PM ČR) oznámila, že v rámci investice do rozšíření výrobního závodu v Kutné Hoře oznámené v červnu 2023, bude nově vyrábět nikotinové sáčky známé jako ZYN, které neobsahují tabák, ale pouze nikotin farmaceutické kvality získaný z tabáku. Výrobky ZYN jsou součástí portfolia bezdýmných produktů stejně jako produkty IQOS a jsou od ledna tohoto roku v prodeji i v České republice. Z našeho pohledu však není aktuálně zcela jasné, zdali v rámci plánovaného rozšíření kutnohorského výrobního závodu budou rovněž vyráběny náplně do bezdýmných zařízení IQOS, což měl být dle našeho předpokladu původní záměr, nebo bude pouze docházet k výrobě nových produktů ZYN. Titul zakončil pátek na 17200 Kč (+1,7 % t/t).
Podle hlášení pro Českou národní banku prodala německá společnost Plath Corporation svůj 5% podíl na akciovém kapitálu Primoca. K prodeji došlo již 16. 11. a hlášení neuvádí důvod prodeje či kdo je nabyvatelem podílu. Prodej podílu podle nás souvisí s rozvázáním obchodní spolupráce mezi Primocem a společností Plath, o čemž se zmiňuje kvartální zpráva Primoca ke 3. čtvrtletí 2024. Dále v audiorozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl generální ředitel a zakladatel Primoca Ladislav Semetkovský, že cílem společnosti je letos vyrobit cca 70 bezpilotních letadel. V horizontu 3 až 5 let by pak společnost mohla díky novému závodu v Písku vyrábět až 250 letadel ročně. Odhadujeme, že za loňský rok firma dodala okolo 26 letadel, a nárůst na 70 by tak byl na více než dvojnásobek. Podotýkáme, že v rozhovoru nezaznělo, jaké konkrétní zakázky chce firma letos realizovat. Titul zakončil páteční seanci na 900 Kč (0,0 % t/t).
Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byl ČEZ (1060 Kč, +6,3 % t/t). Management představil/zopakoval mimo jiné investiční plán na prodloužení životnosti svých aktiv. Poptávka po titulu se mohla rekrutovat rovněž z opětovného prohlášení A. Babiše o jeho pohledu na minoritní podíly v ČEZu, tedy na možný odkup minorit v případě, že by ANO kontrolovalo vládu a Poslaneckou sněmovnu. Podporou mohly být i v poslední době lehce rostoucí ceny elektřiny, ale zde nedochází k výrazným výkyvům oproti poslednímu období (95 EUR/MWh). Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byl Gevorkian (-2,2 % t/t na 270 Kč). Akcie se obešla bez výraznější zprávy. Zmíněný pohyb lze označit za techniku.
Výhled na příští týden
Poslední lednový týden bude o zasedáních centrálních bank (Fed a ECB), výsledkové sezóně a dalších možných krocích z dílny D. Trumpa. Ve středu by měl Fed ponechat základní úrokové sazby beze změny a zopakovat obezřetný výhled závislý na průběžných makrodatech. Tento scénář by mohl připomenout trhu jen pozvolně klesající sazby, což by se mohlo propsat do vyšších tržních sazeb a následně do opatrnějšího přístupu investorů k rizikovým aktivům. Čtvrteční ECB by naopak měla pokračovat ve snižování sazeb a současně tento trend potvrdit i ve výhledu. Sledovat se tak bude, jak moc agresivní bude holubičí tón. Nižší úrokové sazby, i když z důvodu horšího makroekonomického výhledu, by měly rizikovým aktivům pomoci. Výsledková sezóna bude mít před sebou jeden z nejdůležitějších týdnů, kdy představí svá čísla například firmy jako Meta, Tesla, Apple, Microsoft, Visa a další. Příští týden pravděpodobně významně naznačí, jak se bude pohlížet na celkové vyznění výsledkové sezóny za 4Q24. Samozřejmě úzce sledované budou rovněž případné komentáře či rovnou kroky D. Trumpa, kde se čeká mimo jiné na konkrétní vyjádření ohledně korporátních daní. Jen připomínáme, že předvolební kampaň obsahovala mimo jiné slib o snížení firemních daní. Celkově bychom na příští týden očekávali jistou obezřetnost před středečním zasedáním Fedu, které může doprovázet nervozita a tlak na růst tržních výnosů. Nicméně dále budou významné firemní výsledky, které mohou určit náhled na sezónu 4Q24.
Z domácích zpráv se zaměříme na zahájení výsledkové sezóny za 4Q, kdy v pátek předvede svá čísla Moneta. Na úrovni čistého zisku očekáváme 1 480 mil. Kč (+20 % r/r). Za celý rok 2024 by pak měl čistý zisk dosáhnout úrovně 5,7 mld. Kč, meziročně o 10 % více a nad výhledem managementu (5,6 mld. Kč). Očekáváme 10 Kč/akcii návrh na hrubou dividendu (7,1% hrubý div. výnos). Výhled na čistý zisk 2025 by mohla banka zvýšit na 5,5 mld. Kč z 5,3 mld. Kč. Celkově by zveřejněná čísla měla být pro trh neutrální.
Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční zasedání FOMC (oček. sazby beze změny), čtvrteční HDP za 4Q24 (oček. 2,6 po 3,1 q/q anualizovaně) a v průběhu týdne to budou data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, které by měly vykázat drobné zlepšení ve všech segmentech, čtvrteční HDP za 4Q24 (oček. 0,0 po -0,3 % r/r), páteční maloobchodní tržby za prosinec (oček. 0,0 po -0,1 % m/m) a odhad spotřebitelské inflace CPI za leden (oček. beze změny 2,6 % r/r). V Číně se zaměříme na pondělní PMI v průmyslu (beze změny 50,1 b m/m) a služeb (oček. beze změny 52,2 bodu m/m) za leden.