Data rozhodnou o budoucím rozhodování Fedu

2-minutové čtení
J&T specialista

#Ekonomika

Třetí únorový týden by se měl věnovat postupně končící výsledkové sezóně a makroekonomickým datům. Jak již bylo avizováno dříve, tak výsledková sezóna má již většinu velkých firemních jmen za sebou, a tak budou zveřejněná čísla jen pomyslně dotvářet celkový spíše neutrální obrázek, který však neobsahuje výrazně negativní scénář.

Vedle výsledkové sezóny bude trh sledovat makroekonomická data v čele s americkou spotřebitelskou inflací CPI za leden. Ta by měla vykázat opětovně pokles dynamiky růstu na 6,2 po předchozích 6,5 % r/r.

„Konečný výsledek bude podporovat spekulace o budoucím rozhodování Fedu a může ovlivnit trh oběma směry,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. 

Kofola zveřejní své výsledky 

Společnost Kofola ČeskoSlovensko zveřejní vybrané předběžné hospodářské výsledky za rok 2022 ve středu 15. 2. po zavření trhu. „Očekáváme, že společnost podobně jako loni zveřejní tržby, zisk EBITDA a jeho marži,“ konstatuje Milan Vaníček. Loňský rok se nesl ve znamení opačného vývoje tržeb a zisku EBITDA. Kofola opakovaně zdražovala své výrobky a naposledy očekávala, že za celý rok zvýší tržby meziročně o 19 %, z toho o 12 % cenami a o 7 % objemem dodaným na trh.

„Naše očekávání je v souladu s tímto odhadem a očekáváme za celý rok tržby 7,86 mld. Kč, o 18,5 % vyšší než předloni. Predikujeme zisk EBITDA 1,086 mld. Kč,“ uvádí Vaníček. Splnění cíle na dolní hranici intervalu (1,08–1,115 mld. Kč) již management indikoval na posledním konferenčním hovoru. Marže zisku EBITDA by měla klesnout meziročně ze 17,0 % na 13,8 %. „Firma může poskytnout i výhled na letošní rok, kde čekáme stagnaci EBITDA těsně nad miliardou korun. Především výhled by mohl určovat další směr ceny akcie,“ dodává Milan Vaníček.

Makroekonomický výhled 

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní data o spotřebitelské inflaci CPI za leden (oček. 6,2 po 6,5 % r/r), středeční maloobchodní tržby za leden (oček. +1,7 po −1,1 % m/m), průmyslovou produkci za leden (oček. +0,5 po −0,7 % m/m) a čtvrteční průmyslovou inflaci PPI za leden (oček. 5,4 po 6,2 % r/r).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.