Makro: Maloobchodní tržby v červnu překvapivě stagnovaly

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Maloobchodní tržby v červnu meziročně stagnovaly (0,0 % r/r), což byl horší výsledek, než se čekalo (+3 % r/r). Sezónně očištěné tržby vůči květnu vzrostly o 0,2 % m/m a meziročně byly nižší o 2,0 %. Neočištěné výsledky pozitivně ovlivnily kalendářní vlivy, protože letošní červen měl o 2 pracovní dny navíc než vloni. Data ukazují, že oživení spotřebitelské poptávky pokračuje, ale není zcela hladké. V červnu vzrostly prodeje nepotravinářského zboží (4,1 % r/r), a to hlavně díky prodejům vybavení do domácností (+10 % r/r) a elektroniky (6 %). Ovšem tento vliv více než kompenzoval pokles prodejů potravin (-3,3 % r/r) a propad prodejů pohonných hmot (-8,4 % r/r). Pozitivním trendem bylo, že i přes ukončení karanténních opatření pokračoval vysoký nárůst prodejů přes internet (+28 % r/r).

Za celé 2Q maloobchodní tržby poklesly o 4,1 %. Za celý rok by maloobchodní tržby měly propadnout kolem 2 %.

Maloobchodní tržby včetně moto segmentu klesly v červnu o 3,7 % r/r, když prodeje aut propadly o 14 % r/r (-36 % v květnu).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.