Rockaway Blockchain otevřený podílový fond = investice do digitálních aktiv

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceRockaway Blockchain otevřený podílový fond = investice do digitálních aktiv

Rockaway Blockchain Fund, největší evropský investiční fond zaměřený na investice do blockchainu a digitálních aktiv s cílovou hodnotou 100 milionů dolarů, zakládá otevřený podílový fond, který umožní investovat do světa finančních služeb budoucnosti ještě většímu okruhu investorů. Od dubna letošního roku je možné do fondu nově investovat i prostřednictvím J&T Banky.


Rockaway Blockchain otevřený podílový fond (RBOPF) vzniká s jediným účelem – investovat do Rockaway Blockchain Fund (RBF). RBOPF svojí strukturou a výší investice umožňuje kvalifikovaným investorům investovat do digitálních aktiv už od 1 milionu CZK, čímž umožní do RBF investovat širšímu okruhu investorů.

“V poslední době se jasně potvrzuje, že blockchain, kryptoměny a obecně digitální aktiva mají fundament ať už jako nové investiční aktivum, a nebo jako technologie, která digitalizuje finanční služby, a tím je dělá globálně přístupnější, levnější a rychlejší. Jasně se to ukazuje na výkonnosti našeho portfolia i zájmu investorů o něj,” říká Viktor Fischer, zakladatel a Managing Partner týmu Rockaway Blockchain Fund.

RBF vznikl loni v červnu a po jedenácti měsících má od investorů převážně z Česka, Švýcarska, Velké Británie a USA vybráno už přes polovinu cílové částky. Fond zatím nainvestoval do celkem 28 blockchainových startupů a VC fondů, které se zaměřují na investice do DeFi (decentralizované finance). 

Z portfolia vyčnívá několik akvizic v čele s pěti takzvanými jednorožci, což jsou společnosti s valuací přes jednu miliardu dolarů. Mezi ně patří projekty 1inch, který agreguje decentralizované burzy pod jednu střechu a umožňuje uživatelům získat nejlepší cenu ze všech těchto burz, Opium, který umožňuje decentralizovanou obdobu tradičního obchodu s finančními deriváty, nebo blockchainový operační systém Solana. I díky nim na konci března vykazovalo celé portfolio zhodnocení přes 800 procent.

“Přibližně třetina blockchainových projektů pochází z Evropy, přitom v Evropě chybí velký institucionální investor. S Rockaway Blockchain Fund máme dlouholeté vztahy, vyměňujeme si dealy, analýzy a já už teď můžu říct, že je to lídr mezi VC firmami,” říká zakladatel TechCrunch a jeden z prvních investorů fondu Michael Arrington.

„Digitální technologie a rozrůstající se online svět vytváří mnoho nových trendů, které s sebou přináší také zajímavé investiční a obchodní příležitosti. Rádi proto umožníme našim klientům do takových příležitostí investovat. I když jsou fondy kvalifikovaných investorů svým nastavením určeny pro užší veřejnost vnímáme je také jako příležitost blíže se s technologií seznámit a dlouhodobě ji sledovat. Věříme, že si blockchainové platformy svoji cestu k investorům najdou,” říká Alena Tkáčová, Obchodní a provozní ředitelka J&T Banky, která od dubna umožní investovat do Rockaway Blockchain otevřený podílový fond i svým klientům.

“Podobný investiční produkt v Česku a na Slovensku dosud chyběl a věříme, že oblast digitálních aktiv má do budoucna velký potenciál,” dodává Ondřej Horák, výkonný ředitel investiční společnosti AMISTA, která bude mít na starosti obhospodařování a administraci RBOPF.

Na raketovém růstu blockchainových projektů se výrazně podílí probíhající digitalizace finančního světa, která k DeFi přivedla více uživatelů a urychlila prolínání tradiční finančního systému se světem decentralizovaných financí. “Urychlila se adopce nových technologií, lidé dávají přirozeně přednost levnější, rychlejší a jednodušší možnosti nákupu dolarů nebo převodu peněz než s využitím tradičních bank. A DeFi není nic jiného, než finanční služby bez právníků a bank,“ říká Fischer a připomíná, že na rozdíl od kryptoměn, DeFi projekty generují reálné cash flow, mají stabilní obraty a rostoucí počet uživatelů.

Tým RBF investuje do technologie blockchainu už od roku 2018. Fond má v zádech silný a zkušený tým s rozsáhlou sítí kontaktů a portfolio, které už více než dva roky překonává růst trhu digitálních aktiv. Sponzorem RBF a hlavním investorem je Rockaway Capital, přední evropský investor v oblasti digitální ekonomiky.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.