Zabavené ruské obrazy a nový ročník J&T Banka Art Indexu

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Zabavené ruské obrazy a nový ročník J&T Banka Art Indexu

Minulý týden vyšla aktuální ročenka trhu s uměním, a tak máme všichni na pár dní co číst. Čtení je to nadějné – aukční obrat v Česku loni dosáhl zatím rekordních 1,46 miliardy korun. Méně potěšující zprávy mám tentokrát pro ruské agresory. Minimálně jedno umělecké dílo se kvůli sankcím ze zahraniční zápůjčky do Ruska nevrátí.

Rekordní rok českého aukčního trhu

Minulý týden vydal server ART+ aktuální ročenku, která shrnuje, co se v uplynulém roce dělo na (nejen českém) trhu s uměním. Z dat vyplývá, že sběratelé na tuzemských aukcích loni nakoupili umělecká díla za 1,46 miliardy korun, a přispěli tak k dosud rekordnímu aukčnímu obratu. Nejedná se o žádné překvapení, Češi se ve strachu z inflace obracejí k umění a dobře dělají. Kromě toho se podle všeho i u nás začal projevovat trend, který jsme v uplynulých letech zaznamenali v zahraničí, a totiž čím dál častější vstup nových, mladých sběratelů a investorů.

cs-titulka2022.jpg

Nový ročník J&T Banka Art Indexu

V rámci ročenky ART+ byl zveřejněn i nový ročník J&T Banka Art Indexu. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1960, sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. A co se oproti loňsku změnilo? Sochařka Anna Hulačová se poprvé dostala mezi první desítku a za 5 let se jí tak podařilo přeskočit doslova celý žebříček. Povedlo se jí to mimo jiné i díky tomu, že během loňského roku patřila mezi nejvystavovanější české umělce a umělkyně jak u nás, tak v zahraničí. Řada umělců se v rámci žebříčku významně posunula, mezi nimi například Klára Hosnedlová, Marie Lukáčová nebo umělecká dvojice Anna Slama a Marek Delong, a šest jmen je mezi první stovkou vůbec poprvé.

Zabavené ruské obrazy

Finsko vydá Rusku umělecká díla, která minulý týden zabavilo místní ministerstvo zahraničí. Umělecká díla v celkové hodnotě 46 milionů dolarů byla původně zabavena v rámci mezinárodních sankcí uvalených na válečného agresora. Protože se ale jedná o umělecká díla zapůjčená v rámci formální zápůjčky mezi kulturními institucemi, vztahuje se na ně sankční výjimka.

Jinou situaci mezitím ohlásila Francie, která ve Fondation Louis Vuitton hostí výstavu Morozovových sbírek. Dvě z vystavovaných děl zůstanou i nadále ve Francii. Jedno z nich totiž patří ruskému oligarchovi Petru Avenovi, a vztahují se na něj proto sankce. Druhé bylo zapůjčeno z Dnipropetrovského muzea na Ukrajině a na žádost ukrajinské strany zůstane v bezpečí západní Evropy do té doby, než se situace uklidní.

Turner Prize zná letošní nominované

Prestižní britská Turnerova cena ohlásila čtyři letošní nominanty. Mezi nimi je Heather Phillipsonová, autorka monumentálního kopce šlehačky s třešničkou, který je aktuálně k vidění na londýnském Trafalgarském náměstí, dále fotografka Ingrid Pollardová, sochařka Veronica Ryanová a Sin Wai Kin, nebinární umělec z Kanady.

Turner Prize je zajímavé sledovat i perspektivou našich uměleckých ocenění, které v posledních letech mění svou podobu ve víře, že umělce mezi sebou nelze poměřovat. Podobnou historii má za sebou právě i britská Turner Prize. V roce 2019 si nominovaní přáli vzájemně nesoutěžit a cenu převzali jako kolektiv, v následujícím (prvním covidovém) roce se pořadatelé rozhodli místo ceny udělit 10 stipendií a loni se ceny sice udělovaly, ale mezi nominovanými byly pouze umělecké kolektivy. Letos se cena vrací do modelu čtyř nominovaných umělců a po 15 letech i do liverpoolské pobočky Tate.

Picasso ze sbírky Jamese Bonda

Květnová aukce hongkongské pobočky Christie’s láká na jednu mimořádně zajímavou položku - jednak se jedná o významnou malbu Pabla Picassa, jednak jeho majitelem nebyl nikdo jiný než Sean Connery. Connery začal umění sbírat v 80. letech a podle jeho syna je tato Picassova malba z roku 1969 spíše výjimkou – herec totiž údajně nebyl fanouškem Picassovy pozdní tvorby, kterou považoval za lajdáckou. To se o Mušketýrovi neboli Mužské bustě v rámu úplně říct nedá. Christie’s cenu odhaduje na 19 milionů dolarů a takticky dílo nabízí v Hongkongu, kde apetit po Picassovi sílí.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.