S&P Global ruší v komoditních indexech zastoupení červnového kontraktu na ropu WTI

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Agentura S&P Global, která spravuje nejrozšířenější komoditní indexy (S&P GSCI Commodity Index), podle agentury Bloomberg dnes oznámila svým klientům, ať kompletně zruší svoje pozice z červnového kontraktu na ropu WTI a překlopí se do červencového kontraktu. Agentura S&P má obavu, že před splatností červnového kontraktu může opět cena ropy skončit v záporu, podobně jako tomu bylo u květnového.

Trh s ropu je neuvěřitelně rozbitý. Posledních 5 dní cena ropy WTI kolísá mezi 10-20 dolary a pohyb ropy o 25-30% v rámci jednoho dne se stal jakýsi nový normál. S nadsázkou dnes dokonce cena ropy přestává být „cena ropy“, tj. cena nejbližšího futures kontraktu. Přitom červnový kontrakt na WTI začal plnit funkci „ceny ropy“ minulý týden v úterý a už dnes ho trh přestává sledovat.

Přerolování „ceny ropy“ na červenec je motivovaná snahou „překročit“ následující 2 měsíce, kdy bude docházet k volatilnímu rebalancování trhu s ropou, když plné zásobníky povedou k tvrdému vypínání vrtů.  Takže cena ropy (jakákoliv) zůstane následující dny volatilní.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.