Rekord českých aukcí a dortový flákanec Mony Lisy

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Rekord českých aukcí a dortový flákanec Mony Lisy

U nás se nemluví o ničem jiném než o rekordním prodeji Bohumila Kubišty, ve světě zase o Moně Lise, která dostala od podlého návštěvníka Louvru ránu dortem. Čím dalším žil minulý týden umělecký svět?

Nejdražší dílo na českých aukcích

Dílo Bohumila Kubišty se minulý víkend stala historicky nejdražším obrazem prodaným na českých aukcích. Malbu se staropražským motivem z roku 1911 (viz. úvodní foto) nabídla Galerie Kodl s vyvolávací cenou 25 milionů korun, ta se nakonec vyšplhala na rekordních 123,6 milionu korun. Dosavadní rekord poslední rok a půl drželo Divertimento II Františka Kupky s cenovkou 90,2 milionu korun. A co je na Kubištově díle tak mimořádného?

Bohumil Kubišta se řadí mezi naše nejvýznamnější autory, jakkoliv široké veřejnosti možná není tak notoricky znám. Kubišta navíc nežil dlouho, a tak nestihlo vzniknout mnoho děl. To, o kterém je řeč, je navíc jedno z vrcholných děl Kubištovy tvorby. Poprvé bylo zřejmě vystaveno v berlínské galerii Der Sturm na výstavě představující nejprogresivnější osobnosti tehdejší umělecké scény. Vystaveno bylo mnohokrát, nechybí v žádné zásadní publikaci o Kubištově díle a pyšní se i skvělou proveniencí. Zkrátka a dobře, má všechny předpoklady pro to, aby se o něj v aukčním sále sběratelé přetahovali.

Kopie orloje, nebo nejapný vtípek?

Nejen uměleckou bublinou, ale i mainstreamovými médii probublala tento týden jedna překvapivá kauza. Když se v roce 2018 rekonstruovala věž Staroměstské radnice, vznikla i kopie Mánesova kalendária na orloji. Pět let visela na orloji bez povšimnutí, dokud památkářům nepřišla stížnost Milana Patky z Klubu Za starou Prahu. Ukázalo se, že kopie není tak úplně kopií.

Akademický malíř Stanislav Jirčík totiž většinu postav prostě změnil. Některé se z mladých žen staly starými, jiné ženy se staly rovnou muži, liší se jejich vzhled, účesy, ale třeba i plemeno psa, které by snad mělo být přímo malířovým psem. Některé postavy se navíc mají podobat reálným osobnostem, na první pohled na kalendáriu například najdete podobiznu spisovatelky (a historičky umění) Kateřiny Tučkové. Reakce odborníků jsou různé – někdo hledá vysvětlení, někdo je jednoduše zhrozen a další to považuje za malířův podivný žert. Já se zatím bavím, ale předpokládám, že dojde k nápravě.

Mona Lisa dostala flákanec dortem

Sekuriťáci v Louvru tento týden zažili perné chvíle. Do galerie se totiž dostal mladý muž převlečený za starší ženu na invalidním vozíku a pokusil se poničit místní nejslavnější exponát – da Vinciho Monu Lisu. S výkřiky naznačujícími protest proti klimatickým změnám na dílo vrhnul a rozmazal dort. Monu Lisu naštěstí už roky chrání neprůstřelné sklo, které stačilo umýt a vyleštit, aniž by se mistrovskému dílu něco stalo.

Ostatně, není to poprvé, co se kolem Mony Lisy odehrává nějaké nekalé dobrodružství. Za posledních sto let byla ukradena, znovu nalezena, byl na ni vržen kámen, byla posprejována červenou barvou a naposledy v roce 2009 na ni byl hozen hrneček. K dortu ideální.

Ředitel Louvru obviněn z organizovaného zločinu

A Louvre podruhé. Bývalý ředitel nejslavnější pařížské galerie Jean-Luc Martinez byl obviněn z účasti na organizovaném podvodu při nákupu uměleckých děl a starožitností pro pobočku Louvru v Abú Dhabí a Metropolitní muzeum v New Yorku. Martinez byl v čele akviziční komise, která kousky do sbírek doporučovala, a přestože si byl vědom a byl upozorněn na jejich pochybný původ, k nákupu je doporučil.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.