Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích

Po krátké pauze se s radostí vracím s novinkami ze světa umění. Ty dnešní nemůžu začít jinak než naším J&T Banka Art Index Pop-upem. Kromě této přehlídky současného umění se ale během posledních týdnů dělo v kultuře plno dalších věcí, od personálních změn v českých institucích přes podvody s Banksyho NFT až po umění na lékařský předpis.

J&T Banka Art Index Pop-up hlásí úspěchy

Minulý týden proběhl druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu, výběru toho nejlepšího, co se aktuálně nachází v ateliérech našich současných umělců. Tentokrát jsme uměním obsadili šest bytů v činžovním domě na pražském Újezdě. Představili jsme tu 44 českých umělců a (budoucím) sběratelům ukázali, jak se dá s uměním žít v běžném interiéru. Z výsledku jsme s Annou Pulkertovou naprosto nadšené. Návštěvnost předčila všechny odhady a vyhoupla se přes 4300 lidí za pouhé čtyři dny výstavy. Radost máme i z prodejnosti, a to hned dvojitou. Jednak proto, že částka, kterou naši sběratelé vyslali směrem do uměleckých ateliérů, se blíží 3 milionům korun a zřejmě nadále poroste, jednak s potěšením konstatujeme, že se naši sběratelé nebojí ani náročnějších médií a nakoupili hned několik videí a multimediálních instalací.

Foto: Výstava J&T Banka Art Index Pop-up 2021, díla Patrika Hábla, Romana Štětiny a Petra Duba.

Umění na předpis

Belgičtí lékaři doslova předepisují umění. Tato alternativní „léčba“ je součástí nové studie o protistresové léčbě, kterou provádí bruselská nemocnice Brugmann. Pacienti, kteří se tohoto programu zúčastní, dostanou volný vstup do pěti bruselských kulturních institucí. Zkoumání vlivu umění na psychiku člověka je vůbec zajímavý fenomén se slibnými výsledky. Podobné studie probíhaly v předchozích letech už v Kanadě, a WHO dokonce zřizuje samostatný program věnovaný podpoře umění jakožto zásadní součásti psychické pohody.

Ermitáž bude obchodovat s NFT

Slavné petrohradské muzeum umění Ermitáž začíná obchodovat s NFT. Vytvořilo sérii digitálních obrazů inspirovaných díly ze svých sbírek, které nabízí ke koupi ve spolupráci s kryptoměnovou platformou Binance. Můžete si tak koupit vlastní Madonnu Litta od Leonarda da Vinciho či Giorgioneho Juditu. Aby se zachoval princip skutečné unikátnosti těchto digitálních děl, každé z NFT ponese zároveň podpis ředitele Ermitáže Michaila Borisoviče Piotrovského. Cena každého z NFT začíná na 10 tisících BUSD, tedy v přepočtu něco přes 200 tisících korun.

cs-leonardo-madonna-litta.jpeg

Foto:Leonardo da Vinci: Madonna Litta, zdroj: Ermitáž

ČR skupuje kubistický nábytek a keramiku

Ministerstvo kultury získalo tento týden svolení rozpočtového výbory sněmovny k odkupu sbírky Nadace českého kubismu. Ta zahrnuje řadu unikátních kousků nábytku a keramických interiérových doplňků ve stylu kubismu. Kubismus v architektuře a interiéru je přitom český unikát, v žádné jiné zemi se tento směr neprobojoval dál než k malbě a soše. Za sbírku český stát zaplatí 30 milionů korun a její část by měla být brzy k vidění v expozici Domu U Černé Matky Boží.

cs-leonardo-madonna-litta.jpeg

Foto:Kubistické vázy Pavla Janáka, zdroj: Nadace českého kubismu.

Personální změny v českých institucích

V českých kulturních institucích se během léta událo několik významných personálních změn. Ve výběrovém řízení na šéfkurátora/-ku Galerie hlavního města Prahy vyhrála Helena Musilová, kunsthistorička, která dosud tuto funkci zastávala v Museu Kampa. Po jejím odchodu z Musea Kampa ji nahradí Jan Skřivánek, kterého mnozí znáte jako bývalého šéfredaktora časopisu Art+Antiques a hlavně odborníka na trhu s uměním z portálu ART+. Poslední změna nastala v Brně, konkrétně na pozici ředitele Muzea města Brna, kterou bude nově zastávat Zdeněk Šolc, bývalý zástupce kastelána v moravských Valticích a vedoucí valtického Národního centra divadla a tance.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.