Poslední prázdninový týden by měl ještě odpovídat letnímu obchodování, a tedy se obejít bez výraznějších zpráv. Investoři budou vyhodnocovat víkendové výroční zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole a zda nedojde k nějakým zajímavým odpovědím v průběhu zasedání.
Konec srpna pak bude ovlivněn technickým faktorem převážení indexů MSCI, které s sebou přináší zvýšený objem obchodování i vyšší volatilitu. „Obrazně by tak mohl být ukončen čas nižšího zájmu o obchodování v dovolenkovém období,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. V pátek pak budou na pořadu dne významná data z amerického trhu práce, která budou investoři analyzovat směrem k budoucnosti měnové politiky.
„Celkově jsme na vývoj během týdne neutrální a očekávali bychom pohyb do strany,“ uvádí Milan Vaníček.
Další čísla na domácím trhu
Na domácí scéně bude pokračovat výsledková sezóna za druhý kvartál 2023. Ve čtvrtek zveřejní svá čísla Kofola. Očekáván je provozní zisk EBITDA na 342 mil. Kč (+11,7 % r/r). Pro meziroční růst hovoří očekávaný 4,0% růst tržeb (cenový efekt) a pokles převáženě nákladů na energie. Očekáváno je potvrzení výhledu a oznámení dividendy, kde odhad činí minimálně 11,3 Kč/akcie (4,2% hrubý div. výnos). „Celkově by výsledky mohly být mírnou podporou pro akcie,“ připouští Vaníček.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na páteční měsíční data z trhu práce za srpen (oček. +165 po +187 tisících nových pracovních místech m/m) a ISM průmyslu za srpen (oček. 47,0 po 46,4 bodu m/m).
V Německu se soustředí na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za srpen (oček. 6,0 po 6,2 % r/r) a čtvrteční maloobchodní tržby za červenec (oček. +0,2 po −0,6 % m/m). V Číně se zaměří na čtvrteční PMI indexy v průmyslu (oček. 49,1 po 49,3 bodu m/m) a službách za srpen (oček. 51,0 po 51,5 bodu m/m).