Převážení indexů může přinést zvýšený objem obchodování

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.


#Ekonomika

Poslední prázdninový týden by měl ještě odpovídat letnímu obchodování, a tedy se obejít bez výraznějších zpráv. Investoři budou vyhodnocovat víkendové výroční zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole a zda nedojde k nějakým zajímavým odpovědím v průběhu zasedání.


Konec srpna pak bude ovlivněn technickým faktorem převážení indexů MSCI, které s sebou přináší zvýšený objem obchodování i vyšší volatilitu. „Obrazně by tak mohl být ukončen čas nižšího zájmu o obchodování v dovolenkovém období,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. V pátek pak budou na pořadu dne významná data z amerického trhu práce, která budou investoři analyzovat směrem k budoucnosti měnové politiky.

„Celkově jsme na vývoj během týdne neutrální a očekávali bychom pohyb do strany,“ uvádí Milan Vaníček.

Další čísla na domácím trhu

Na domácí scéně bude pokračovat výsledková sezóna za druhý kvartál 2023. Ve čtvrtek zveřejní svá čísla Kofola. Očekáván je provozní zisk EBITDA na 342 mil. Kč (+11,7 % r/r). Pro meziroční růst hovoří očekávaný 4,0% růst tržeb (cenový efekt) a pokles převáženě nákladů na energie. Očekáváno je potvrzení výhledu a oznámení dividendy, kde odhad činí minimálně 11,3 Kč/akcie (4,2% hrubý div. výnos). „Celkově by výsledky mohly být mírnou podporou pro akcie,“ připouští Vaníček.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na páteční měsíční data z trhu práce za srpen (oček. +165 po +187 tisících nových pracovních místech m/m) a ISM průmyslu za srpen (oček. 47,0 po 46,4 bodu m/m).

V Německu se soustředí na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za srpen (oček. 6,0 po 6,2 % r/r) a čtvrteční maloobchodní tržby za červenec (oček. +0,2 po −0,6 % m/m). V Číně se zaměří na čtvrteční PMI indexy v průmyslu (oček. 49,1 po 49,3 bodu m/m) a službách za srpen (oček. 51,0 po 51,5 bodu m/m).  


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.