V prosinci meziroční míra inflace vzrostla o 2 desetiny na 3,0 % r/r, což byl lepší výsledek, než se čekalo (oček. 3,3 %). Za lepším výsledkem stál hlavně pokles cen potravin a alkoholu.
Inflaci vloni táhly služby
Za celý rok 2024 průměrná míra inflace dosáhla 2,4 % (10,7 % v roce 2023), což je nejnižší hodnota od roku 2018. Inflaci táhly nahoru ceny služeb, které za celý rok vzrostly v průměru o 5,1 %. Ceny zboží se zvýšily o 0,9 %.
V prosinci inflaci pomohly potraviny a alkohol
Celý loňský rok ceny potravin procházely velmi kolísavým vývojem. V prosinci ceny potravin klesly o 0,7 % m/m, což je mimořádný vývoj, protože obvykle v prosinci ceny potravin rostou (dlouhodobý průměr je +0,9 % m/m). K tomu se připojil i pokles cen alkoholických nápojů (-2,9 % m/m), pro které to byl pokles již čtvrtý měsíc v řadě. Tyto dva faktory tvoří hlavní část rozdílu celkové inflace vůči očekávání (3,0 % vs. oček 3,3 %). Ovšem v obou případech jde o kolísavé faktory, které se mohou korigovat. Navíc vývoj cen zemědělských výrobců na konci loňského roku naznačoval, že růst cen potravin by měl letos zrychlovat. Celkovou inflaci by také měla zvyšovat i velmi nízká srovnávací základna předchozího roku.
Klidnější vývoj cen bydlení
Podobně jako v listopadu, tak i v prosinci pokračoval relativně mírný vývoj cen bydlení. V prosinci růst nákladů vlastního bydlení (tzv. imputované nájemné) zůstal tlumený (1,7 % r/r), zrychlený růst cen nemovitostí se projevuje zatím jen mírně. Pro celkovou inflaci měl příznivý dopad i vývoj cen energií, když dál zpomalil růst cen elektřiny (8,0 % r/r vs. 9,2 % v listopadu) a prohloubil se pokles cen zemního plynu (-5,5 % r/r vs. -2,9 % v listopadu).
Růst cen služeb dál zvýšený
Celkový inflační obrázek se příliš nemění. Vývoj cen napříč spotřebním košem se postupně normalizuje, ale u některých částí je růst cen zvýšený. Takovým okruhem jsou stále ceny služeb, které se nadále drží nad úrovní 5 procent (5,1 % r/r v prosinci). Toto inflační riziko tak stále zůstává velmi silné a bude ovlivňovat celkovou inflaci i v letošním roce.
Míra inflace zůstane poblíž 3 procent
Vzhledem k srovnávací základně předchozího roku a současnému cenovému vývoji (ceny služeb) by se celková inflace v první polovině roku měla dál držet poblíž hranice 3 procent.
ČNB ještě zůstane opatrná
I přes lepší výsledek inflace za prosinec (oček. ČNB 3,3 %) se celkový inflační výhled nemění. Cesta k cenové stabilitě si po předchozím inflačním šoku vyžádá určitý čas, což bude podle našeho názoru brzdit ČNB v dalším uvolňování měnové politiky. Nadále považujeme za základní scénář, že na dalším zasedání (6. února) nechá ČNB sazby opět beze změny (4,00 %). V letošním roce čekáme, že další pokles sazeb ČNB bude velmi mírný a pozvolný.
Koruna v reakci na nižší inflaci (= vyšší šance na snížení sazeb) rázně oslabila o 15 haléřů na 25,20 CZK/EUR.