Týdenní komentář

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  



Dění na světovém trhu

Finanční trhy v druhé polovině týdne reagovaly na velmi výrazný finanční stimul, kterým se čínská vláda a centrální banka snaží rozpohybovat finanční systém a přeneseně i ekonomiku. Tento stimul obsahuje celou paletu nástrojů, která má zlepšit kapitálovou vybavenost bank, také dodat systému další likviditu a obsahuje i přímé nákupy akcií a dluhopisů. Reakce trhů byla prudká, akciové indexy v Šanghaji a Šen-čenu postupně poskočily o 16 % t/t (CSI 300 Index), což byl nejvyšší týdenní nárůst akciových trhů v Číně za posledních 16 let. Tento pozitivní sentiment se postupně přelil i na akciové trhy v Evropě a částečně i USA. V Evropě tento týden proběhla další zasedání centrálních bank, které ve Švédsku (na 3,25 %), Švýcarsku (na 1,00 %), Maďarsku (na 6,50 %) i u nás (na 4,25 %) snížily úrokové sazby shodně o čtvrt procentního bodu. Domácí ČNB si pak nechala otevřené dveře k tomu, že může dál pokračovat v pozvolném snižování úrokových sazeb. Trh včetně kurzu koruny přešly zasedání ČNB bez větší reakce.

 

V souhrnu za celý týden si americké akciové indexy připsaly růsty kolem 1 procenta t/t a index S&P500 se dostal na nové historické maximum (nad 5750 bodů). V západní Evropě akciové indexy tento týden v průměru přidaly 3-4 % t/t. Domácí index PX v pátek uzavřel na hodnotě 1610 bodů (+1,4 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

V pondělí ráno pozitivně překvapila společnost Kofola, která představila výsledky za 2Q, které překvapily více úrovních. Zisk EBITDA vzrostl o 66 % r/r na 603 mil. korun díky rychlému růstu tržeb a meziročnímu poklesu cen sladidel a energií. Tržby meziročně vzrostly o 34 % díky organickému růstu i díky akvizici tří moravských pivovarů. Povodně by měly mít omezený dopad na celou skupinu a vedení společnosti očekává, že celoroční zisk EBITDA by mohl být u horní hranice původního odhadu, tj. okolo 1,8 mld. Kč. Akcie Kofoly v pátek uzavřely na úrovni 331 korun (+2,2 % t/t).

 

Index PX nahoru táhly především bankovní tituly na burze. Nejvyšší nárůst zaznamenaly akcie Komerční banky (+4,2 % t/t; 807,- Kč). Naopak mírný pokles vykázaly akcie Philip Morris ČR (-0,8 % t/t; 15 180,- Kč), což byl nejhlubší pokles týdne. V obou případech se pohyb udál bez zpráv.

 

Výhled

V příštím týdnu nás nečekají zasedání centrálních bank nebo významné politické události, ale týden bude poměrně bohatý na makroekonomická data. Z nich bude nejdůležitější změna zaměstnanosti za září v USA, která bude zveřejněna v pátek. Americký Fed v minulém týdnu snížil sazby o výrazných 50 bazických bodů na 4,75 – 5,00 %, když v posledních týdnech přenesl důraz z inflace na zaměstnanost. Ta totiž začala od léta vykazovat slábnoucí trend. Akciové trhy budou proto podle nás mimořádně citlivé na zveřejněné číslo ze zaměstnanosti, neboť špatný výsledek může zvyšovat pravděpodobnost recese v USA, a naopak výrazně lepší číslo může Fed brzdit v dalším snižování sazeb. Obě tyto varianty jsou přitom pro akciové trhy negativní. Akcioví investoři proto preferují spíše středně dobrý výsledek zaměstnanosti okolo očekávaných 130 tis. nových míst, který by eliminoval obě rizikové varianty. Trhy budou rovněž sledovat pokračující těsný souboj D. Trumpa a K. Harrisové o Bílý dům, v němž zatím ani jeden kandidát není jasným favoritem. Na výsledkovou sezónu za 3. kvartál budou akciové trhy naopak čekat až do dalšího týdne. Proto se domníváme, že budou akciové trhy během týdne spíše vyčkávat na páteční výsledky ze zaměstnanosti, a očekáváme proto po většinu týdne jejich neutrální směr.

 

Na domácím trhu zveřejní v pondělí Philip Morris ČR své konsolidované hosp. výsledky za 1. polovinu roku. Očekáváme, že navzdory stagnaci provozního výsledku společnost oznámí pokles čistého zisku na akcii z 602 Kč loni v 1H na 567 Kč letos, a to kvůli vyšší placené dani a menšímu úročení peněžních prostředků. Rovněž předpokládáme, že výsledky ukáží pokles objemů prodaných cigaret, což může spolu s nižším čistým ziskem přinést negativní tlak na cenu akcií.

 

Z pohledu makrodat budeme sledovat v pondělí indexy nákupních manažerů v Číně za září, a to jak v průmyslu (oček. 49,4 b. po 49,1 b.), tak ve službách (oček. 50,4 b. po 50,3 b.). V úterý se zaměříme na index nákupních manažerů ISM v USA za září, kde se u průmyslu čeká mírné zlepšení na 47,7 bodů ze 47,2. Ve čtvrtek budou následovat obdobné indexy ze služeb (oček. 51,5 b., beze změny). V pátek pak bude zveřejněna výše uvedená změna zaměstnanosti v USA, kde se očekává za září přírůstek 130 tis. pracovních míst po 142 tis. v srpnu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.