Zvyšování sazeb rozevřelo názorové nůžky

4-minutové čtení
J&T specialista


Pozornost investorů se vedle dobíhající výsledkové sezony zaměřila především na zasedání FOMC. Zápis z jeho posledního zasedání totiž potvrdil, že Fed plánuje další zvyšování sazeb.

Výrazně se však rozevřely názorové nůžky uvnitř měnového výboru, jakým tempem dál pokračovat. Zatímco jedna část členů se obává, že se inflační tlaky v ekonomice rozšířily natolik, že to bude nutit Fed k ještě razantnějšímu utahování měnové politiky než dosud. Druhá část členů tvrdí, že dosavadní zvyšování sazeb (75 b.b. v červenci a červnu) je příliš razantní a bude správné počkat a zjistit, jak se v ekonomice vyšší sazby projeví, a tedy i zpomalit tempo zvyšování sazeb.

„Trh se zprvu více zaměřil na holubičí poznámky, ale celkově pokračování měnové restrikce převzalo otěže ve zbytku týdne,“ komentuje dění na trhu Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu a dodává: „Výsledkovou sezónu v zámoří dotvářely hlavně maloobchodní řetězce, jejichž výsledky vyzněly smíšeně. Nechtěli bychom ale opomenout například sektor polovodičů, kde pozitivně překvapilo výhledem třeba Cisco. Potvrzení v pokračování měnové restrikce v USA dále lákalo na trh prodejce. Konkrétně pak USA prostřednictvím indexu S&P 500 odepsalo 1,0 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 v uplynulém týdnu ustoupila o 0,6 % t/t. Domácí index PX pod tlakem možných sektorových daní odepsal 3,2 % t/t na 1221,5 bodu.“

VIG zaznamenala růst pojistného napříč všemi segmenty a regiony

Pojišťovna VIG reportovala za druhé čtvrtletí tohoto roku 12% r/r růst hrubého předepsaného pojistného na 3,0 mld. EUR a zisk před zdaněním 154 mil. EUR (+24,4 % r/r). Růst pojistného VIG zaznamenala napříč všemi segmenty a regiony. Náklady na pojistná plnění pak rostly pomaleji než předepsané pojistné (+9,0 % r/r). Čísla na zisku před zdaněním překonala naše odhady (154 vs. oček. 139 mil. EUR). Vzhledem k přetrvávajícím rizikům spojeným s konfliktem na Ukrajině firma neuvedla výhled do konce roku. Titul zakončil týden na 565 Kč (-1,7 % t/t).

Nový titul na trhu Start

Český prodejce vlasové kosmetiky Bezvavlasy oznámil, že nabídne na trhu Start pražské burzy až 30 % akcií. Podíl budou prodávat současní jediní akcionáři a také zakladatelé společnosti Aleš Hudeček a František Novotný. Akcie budou nabízeny za 490 – 630 Kč/ks, přičemž výnos by mohl činit až 213,5 mil. Kč. Úpis bude probíhat od 18. srpna do 1. září. Dalších 5 % firmy upíšou v privátní části úpisu investor Jaroslav Šura, gen. ředitel společnosti Jaromír Muchka a specializovaný fond společnosti Starteepo, a to za cenu 490 Kč/ks. Současným akcionářům tak zůstane ve společnosti 65 %.

Společnost Bezvavlasy realizuje většinu tržeb přes internetové prodeje a byla by tak po společnosti Pilulka druhou e-commerce společností s akciemi na pražské burze. Společnost měla loni tržby 450 mil. Kč, zisk před odpisy EBITDA 41,4 mil. Kč a čistý zisk 32,6 mil. Kč. V r. 2026 plánuje znásobit tržby na 1,3 mld. Kč.

Pohled na pražskou burzu

Nejvíce rostoucí akcií týdne byl Avast (202 Kč, +3,3 % t/t). S tím, jak se blíží faktické vypořádání fúze s NortonLifeLockem, tak se přibližuje cena na trhu ceně vypořádání. Ta navíc s posilujícím dolarem ještě mírně roste vzhledem k tomu, že vypořádání je v amerických dolarech.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (572,4 Kč či -6,3 % t/t). Akcie negativně reaguje na jakoukoliv zmínku o možné sektorové dani na bankovní sektor. Navíc se nedařilo ani evropskému bankovnímu sektoru vzhledem k očekávanému zhoršení ekonomického výhledu v Evropě na pozadí rostoucích cen energetických komodit.

Centrální bankéři v centru dění

Předposlední prázdninový týden by se měl nést v poklidném tempu co se významnějších impulzů týče. Investoři se zaměří na sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole (25. - 27. 8.), kde se bude sledovat především páteční vystoupení Powella. Trh se bude věnovat jeho vyjádření k současnému nastavení měnové politiky Fedu a možné úvahy o ekonomickém vývoji nejen v USA. Neméně sledované budou i vystoupení dalších centrálních bankéřů/ek včetně zástupců ECB. V případě ECB nejsou zcela jasné její další kroky, a o to více mohou být zmíněné zprávy zajímavé. Celkově jsme na příští týden neutrální vzhledem k absenci výraznějších očekávaných impulzů.

Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červenec (oček. 0,6 po 2,0 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment dle univerzity v Michiganu na srpen (oček. 55,3 po 55,1 bodech m/m). V Německu se zaměříme na čtvrteční indexy IFO na srpen, kde se očekávání mírné zhoršení na všech úrovních.

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.