Spánek v lidském životě zabírá třetinu veškerého času a zásadně ovlivňuje celkové zdraví člověka. Jaký vliv má jeho kvalita na fungování organismu? Co se děje s naším tělem, když špatně spíme? Proč skoro každý z nás někdy zápasí s nočními můrami? Na tyto a další otázky odpovídá již devatenácté číslo magazínu Magnus.
Spánek je stav podobný smrti, kdy se člověk dostává do přechodové oblasti mezi naším světem a světem mrtvých. Čím jsme starší, tím víc se interval spánku zkracuje, jako bychom cítili, že všechno letí rychleji a nám se nechce ztrácet čas.
„Toto vydání magazínu Magnus by mohlo být průvodcem pro každého, kdo se chce naučit dobře spát a pozemské bytí si prodloužit. Pokud budeme spánek a sny vnímat jako svůj druhý život, můžeme toho mít před sebou ještě opravdu hodně. A vždycky je na co se těšit,“ říká ke zvolenému tématu senior editor magazínu Joachim Dvořák.
Seřiďte si biologické hodiny
Úvodní text Spěte sladcepřipravila Jitka Bušková, neuroložka s evropským certifikátem v oboru somnologie, která působí jako vedoucí oddělení spánkové medicíny v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech. „Spěte dostatečně dlouho, vstávejte pravidelně a ráno pusťte do místnosti co nejvíce světla. Už v té době totiž seřizujete své biologické hodiny na celý den a ovlivňujete i kvalitu nočního spánku,“ radí čtenářům.
Kde Praha zaspala
Velký rozhovor věnoval magazínu architekt a bohém Vít Máslo, který prozradil, co dává městům tvář a v čem Praha zaspala. Víta Máslo znají klienti J&T Banky jako tvůrce nového sídla banky v pražském Karlíně. Pro magazín se povedlo získat i příspěvek Jana Švankmajera, světoznámého filmového tvůrce, výtvarníka, režiséra a také člena surrealistické skupiny, což je pro toto téma klíčové.
Sny zachycené na fotografii
Magnus je tradičně vyhlášený svými kvalitními fotoeseji, čtenáři je najdou i v tomto čísle.Americká fotografka a režisérkaBarbara Peacock založila neziskovou organizaci, která učí umění znevýhodněné děti na Haiti a v Kambodži. Magazín představuje její aktuální projekt American Bedroom, v němž bez sentimentu nahlíží do soukromí ložnic obyčejných Američanů.
Chris de Bode je oceňovaný nizozemský fotograf a filmový režisér, který dokumentuje společenská a humanitární témata a pro Magnus vybral fotografie ze svého projektu Dreams, v němž sbírá a vizualizuje dětské sny po celém světě. Rens (14) z Nizozemí se narodil jako holka, ale vždy se cítil být klukem. Sní o tom, že se jím jednou stane. Blaise (12) z Haiti přežil ve své zemi ničivé zemětřesení. Zatím neví, jestli by bylo lepší být taxikářem, nebo Michaelem Jacksonem…
Nechybí ani pravidelné knižní a filmové tipy či informace o nové galerii Magnus Art. Příjemné čtení!