ČNB rozhodla o ukončení úročení povinných minimálních rezerv (PMR) s platností od 5. října tohoto roku. Následovala tak Evropskou centrální banku, která ke stejnému kroku přistoupila již koncem července s účinností od 20. září. V současné době jsou banky v ČR povinny držet v rámci PMR 2 % z primárních závazků a jsou úročeny repo sazbou ČNB (nyní 7 %). Samotný výpočet je však složitější jak ohledně stanovení závazků, na které se PMR vztahují, tak ohledně samotné výše, jakou musí banka v určitém období držet.
Ke konci června byly povinné minimální rezervy držené u ČNB ve výši 120 mld. Kč. Při účinnosti zrušení úročení od října tohoto roku, 7% sazbě letos a průměrné 5,5% sazbě příští rok (odhad České bankovní asociace) by to znamenalo pro celý sektor negativní dopad 2,1 mld. Kč v tomto roce a 6,6 mld. Kč v příštím roce. Zisk celého sektoru se pak pohybuje kolem 100 mld. Kč.
Komerční banka již vydala tiskovou zprávu, v které uvádí, že výše rezerv pro současné období (7. září až 4. října) je stanovena na 19,6 mld. Kč a úrokový příjem se tak při aktuální sazbě sníží o 115 mil. Kč měsíčně. To znamená snížení očekávaného celoročního zisku o přibližně 2 % letos a o přibližně 7 % v příštím roce.
Vzhledem k tomu, že ČNB jen následovala ECB, která stejný krok učinila již dříve, očekáváme v souhrnu podobný relativní dopad do čistého zisku jak pro české banky Monetu a KB, tak pro Erste Group, která je přítomna na více trzích v rámci střední a východní Evropy.