Makro: Předstihové ukazatele v průmyslu v dubnu na 3letých maximech

1-minutové čtení
J&T specialistaVe čtvrtek byl zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu za duben, který podle očekávání vzrostl na 3leté maximum 58,9 bodů (58,0 bodů v březnu). Hranice 50 bodů odděluje pásmo růstu (nad 50 bodů) a poklesu. Index ukazuje pokračující silné oživení průmyslu, kdy na vysoké úrovní zůstávají indikátory produkce a nových zakázek, firmy také nabírají nové zaměstnance. Průzkum firem v průmyslu také odhaluje rostoucí inflační tlaky. Indikátory cen vstupů i cen konečné produkce ukazují nejvyšší nárůst cen v celé 20leté historii průzkumu.

Podobný obrázek naznačují i stejné ukazatele průmyslu jinde v Evropě, kde se celkové indexy PMI dostaly na 25letá maxima (Německo, eurozóna) a naznačují rostoucí inflační tlaky.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.