V červenci meziroční míra inflace vzrostla o 2 desetiny na 2,2 % r/r. Výsledek mírně překvapil, když se očekávala stagnace. Část analytiků čekala pokles inflace pod 2 %. Za nárůstem míry inflace stál primárně nárůst cen potravin, které mají v letošním roce velký vliv na konečný výsledek inflace.
Celkovou inflaci letos ovlivňují kolísavé ceny
Poslední měsíce mají na celkovou inflaci mimořádný vliv kolísavé ceny, jakou jsou ceny potravin a pohonných hmot. V červenci nárůst cen potravin (+0,3 % m/m) fakticky zvýšil celkovou inflaci o 2 desetinky. Vzhledem k sezónnímu vývoji cen zeleniny a ovoce ceny potravin v červenci obvykle klesají, ale letos tento sezónní vliv přebil nárůst cen masa. V meziročním srovnání jsou ceny potravin stále nižší (-3,2 % r/r), ale míra meziročního poklesu se zmenšuje (-4,2 % v červnu). Ceny potravin v meziročním srovnání by se postupně měly překlopit do mírného růstu, což by mělo posunout celkovou inflaci k úrovni 3 procent na přelomu roku.
Celkový obrázek se mění pomalu
Celkový obrázek inflačního prostředí se mění pomalu. Míra inflace letos kolísá v pásmu 2-3 %, když výkyvy míry inflace způsobují hlavně kolísavé ceny, jako jsou potraviny či pohonné hmoty. Celkový cenový vývoj se vůči předchozím třem rokům výrazně zklidnil, ale stále zůstává mírně zvýšený. Zřetelným indikátorem je nadprůměrný růst cen ve službách, který se drží poblíž úrovně 5 procent (4,9 % r/r v červenci). Na závěr roku se kvůli vlivu srovnávací základny míra inflace pravděpodobně vrátí k úrovni 3 procent a možná i mírně nad tuto hranici. Naplňuje se naše očekávání, že cesta k cenové stabilitě po předchozím inflačním šoku si vyžádá určitý čas. To může vést ČNB k větší opatrnosti při dalším snižování sazeb.
Pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci 2,6 % (10,7 % v roce 2023), což by byla nejnižší hodnota za posledních 6 let.
ČNB začne být víc opatrná
Vývoj inflace a předchozí snížení sazeb ze 7,00 % na 4,50 % nyní pravděpodobně povede centrální bankéře při snižování sazeb k větší opatrnosti. Na dalším zasedání (25. září) bude ČNB řešit dilema, zda sazby ještě snížit o 25 bazických bodů, nebo je nechat beze změny. Větší šance dáváme tomu, že sazby zůstanou beze změny (4,50 %). Na konci roku čekáme repo sazbu ČNB na úrovni 4,25 %.
Devizový trh v reakci na výsledky mírně vyšší inflace reagoval posílením koruny o 8 haléřů na měsíční maximum 25,18 CZK/EUR. Trh tlumí očekávání o dalším poklesu sazeb ČNB.