Začátek dubna bude i nadále ve znamení války na Ukrajině a o makroekonomickém vývoji, respektive jeho vlivu na dlouhodobé výnosy. Jakékoliv informace z jednání mezi Ukrajinou a Ruskem bezprostředně doléhají na trhy a jinak tomu nebude ani v dalším týdnu.
Trh se dívá s nadějí k dalšímu vývoji, ale postupné kroky jako požadované rublové platby za ruský plyn pozitivní nadšení výrazně mírní a spíše přináší nervozitu. Vedle válečného konfliktu na trhy stále výrazněji doléhá vývoj (růst) výnosů na státních dluhopisech, které se zvyšují kvůli inflačnímu tlaku a reakci centrálních bank na něj. Výraznější růst dlouhodobých sazeb negativně dopadá do valuací jednotlivých aktiv.
„I pro tento týden jsme nadále velmi opatrní s tím, že ukrajinský konflikt bude přinášet zvýšenou volatilitu a inflační vývoj může tlumit dlouhodobý zájem o vybrané investice obecně,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na pondělní podnikové objednávky za únor (oček. −0,6 po +1,4 % m/m), úterní ISM služeb za březen (oček. 58,6 po 56,5 bodu m/m) a středeční zápis z posledního jednání FOMC. V Německu se soustředí na středeční podnikové objednávky za únor (oček. −0,1 po +1,8 % m/m) a čtvrteční průmyslovou produkci za únor (oček. 0,2 po 2,7 % m/m).