Ekonomiku ve 3Q zabrzdila domácí poptávka

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. HDP ve 3Q kleslo 0,2 % q/q (+0,4 % q/q ve 2Q/22) a tempo meziročního růstu HDP kleslo na 1,7 % r/r (+3,6 % r/r ve 2Q/22). Na domácí poptávku negativně doléhají faktory, jako je vysoká inflace, drahé energie a postupně také i vyšší úrokové sazby. Tyto vlivy kompenzuje obrat u zahraničního obchodu díky rozjezdu automobilového průmyslu po předchozích odstávkách. Hlavní brzdou HDP se ve 3Q staly domácnosti, které čtvrtý kvartál v řadě snížily své spotřební výdaje (-3,2 % q/q; -5,9 % r/r) a v meziročním srovnání z celkového HDP odmazaly výrazné 3 procenta. Pro nejbližší kvartály výraznější obrat ve vývoji nečekáme a slabá spotřebitelská poptávka zůstane brzdou ekonomiky. I přes určité ochlazení investice firem (+4,6 % r/r) stále pokračovaly v růstu a jejich celkový příspěvek k HDP podpořil i další nárůst zásob. Oživení výroby aut podpořilo růst exportu (+10,5 % r/r), který rostl poprvé po 6 kvartálech rychleji jak import (6,2 % r/r). Příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP byl následně masivních 3,6 procentního bodu.

Díky vývoji v první polovině roku očekáváme letos růst HDP kolem 2,5 % (+3,5 % v roce 2021). Pro příští rok očekáváme pokles HDP o 0,7 %. Výsledky nemají nový impulz pro měnovou politiku a nadále čekáme, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny na 7,00 %, a to i většinu příštího roku. Koruna na výsledky HDP výrazně nereagovala.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.