Kvantové počítače přinesou technologickou revoluci, ale pro finanční instituce představují také významné bezpečnostní riziko. Český startup v oblasti kybernetické bezpečnosti Wultra získal 3 miliony eur od investičních fondů Tensor Ventures, Elevator Ventures a J&T Ventures na urychlení vývoje své unikátní technologie postkvantové autentizace. Ta chrání banky a fintechy před nadcházející vlnou kvantových hrozeb.
Investice přichází v době, kdy celosvětově rostou obavy ze zranitelnosti tradičních bezpečnostních metod. Kvantové počítače totiž budou brzy schopny prolomit kryptografii, která chrání miliardy finančních transakcí denně. Společnost Wultra, mezi jejíž klienty patří například Raiffeisen Bank International, Erste Group, OTP Bank nebo Global Payments, patří ke špičce v oblasti vývoje bezpečnostních autentizačních řešení, která jsou schopna odolat právě kvantovým útokům.
„Očekáváme, že během příštích pěti let nastane tzv. den Q, tedy okamžik, kdy se současné autentizační systémy stanou bezbrannými vůči útokům kvantových počítačů,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel a zakladatel společnosti Wultra, a pokračuje: „Finanční instituce budou muset jednat velmi rychle, aby ochránily svou infrastrukturu. Zmíněná investice nám umožní vyvíjet autentizační řešení nové generace a expandovat na klíčové bankovní trhy, které si uvědomují naléhavost těchto postkvantových hrozeb.“
Dvořákovi není oblast inovací rozhodně cizí. Hrál například klíčovou roli při budování Inmite, firmy vyvíjející mobilní aplikace, kterou v roce 2014 koupila společnost Avast. Na základě těchto zkušeností založil Petr Dvořák společnost Wultra, která se zaměřuje na finanční bezpečnost. Dnes Wultra nabízí softwarové i hardwarové autentizační zařízení pro mobilní zařízení, kterým důvěřují velké evropské banky.
Výroba výhradně v Evropské unii
Zatímco většina prodejů společnosti Wultra pochází z jejího softwarového řešení pro ověřování přes mobilní telefony, o její hardwarový autentizátor Talisman byl zaznamenán také velký zájem. Firmám po celém světě byly dodány tisíce kusů a Wultra zaregistrovala také desítky tisíc předběžných objednávek.
Aby byla zajištěna nejvyšší úroveň bezpečnosti a shody s přísnými regulacemi, jsou všechna zařízení Talisman vyráběna a montována v Evropské unii, přičemž finální výroba probíhá v České republice. „Náš hardwarový autentizátor reaguje na potřeby firemních a prémiových bankovních klientů. Je také v souladu s novými předpisy PSD3, které nařizují alternativní metody autentizace nad rámec autentizace přes chytré mobilní telefony,“ dodává Petr Dvořák.
Globální expanze a inovace
Investice ve výši 3 milionů eur umožní Wultře vývoj postkvantových autentizačních řešení a expanzi firmy do západní Evropy a jihovýchodní Asie. Firma plánuje v roce 2025 otevřít pobočku v Singapuru, aby mohla uspokojit rostoucí poptávku v tomto regionu. „Jihovýchodní Asie se pro nás stává jednoznačně klíčovým trhem. Finanční sektor v tomto regionu se velmi rychle vyvíjí a postkvantová autentizace se tam stává prioritou,“ vysvětluje Dvořák.
Do investičního kola se zapojil také investiční fond J&T Ventures, který Wultru poprvé podpořil v roce 2022. „Wultru jsme podpořili již v počátečních fázích, protože nás nadchla jejich technologie a rychlost růstu trhu, na kterém působí,“ říká Adam Kočík, partner J&T Ventures. „S rostoucí naléhavostí kvantových hrozeb pro finanční sektor má řešení společnosti Wultra předpoklady stát se základní bezpečnostní infrastrukturou pro banky a fintech firmy. Věříme, že firma nadále silně poroste a dovede celé odvětví do postkvantové éry.“