Znovunalezený Tizian a kabelky podle Yayoi Kusamy

3-minutové čtení
J&T specialista

Znovunalezený Tizian a kabelky podle Yayoi Kusamy

Svět umění je zase o něco veselejší. Po dvaceti letech byl nalezen ukradený obraz renesančního malíře Tiziana, vydražena nová nejdražší fotografie na světě a vznikla nová kolekce kabelek, ve které se spojil módní dům Louis Vuitton a japonská umělkyně Yayoi Kusama. U nás se mezitím stále neúnavně (a zatím bezcílně) řeší československý pavilon v Benátkách.

Nejdražší fotografie světa

Svět má nový rekord za nejdráže vydraženou fotografii. Stal se jí ikonický snímek amerického surrealistického umělce tvořícího pod pseudonymem Man Ray. Fotografii s názvem Ingresovy housle jistě dobře znáte – zachycuje modelčina nahá záda, která zdobí „efa“ neboli otvory ve tvaru písmene F, které známe z houslí. Originál této fotografie v květnu vydražila newyorská pobočka Christie’s za 12,4 milionu dolarů. Fotografie se na trhu objevila už dřív za výrazně nižší částky, jednalo se ale o autorské kopie. Man Ray totiž vytvořil jediný originál, na kterém v temné komoře doplnil detail houslových otvorů. Originál následně znovu vyfotil, a tak vznikly další copy printy, jejichž hodnota je pochopitelně výrazně nižší.

cs-3.jpg

Jarní aukce European Arts

Minulý víkend se v Obecním domě konala tradiční jarní aukce pod taktovkou (nebo spíš kladívkem) European Arts. Největším lákadlem byli Hráči šachu Emila Filly, kteří se vydražili za 13,9 milionu korun (včetně aukční provize). Kromě Hráčů šachu překročilo milionovou hranici dalších patnáct děl, mezi nimi například Zátiší s lahvemi a ovocem Karla Černého. Malba se za posledních deset let objevila na trhu hned několikrát, nejprve v britském Sotheby’s a následně dvakrát v tuzemských aukčních síních. Jeho cena postupně stoupala a nyní si ho nový majitel odnesl za 3,1 milionu korun (včetně aukční provize).

Československý pavilon

V posledních týdnech se můj pláč na stavem československého pavilonu v Benátkách stal skoro pravidlem. A ani tento týden se bez tohoto tématu neobejdeme. Národní galerie totiž vyhlásila soutěž na český projekt pro bienále architektury, které se v Benátkách bude konat příští rok. Připomínám, že československý pavilon zůstává poničený po pádu stromu a nebude opravený ani příští rok. Národní galerie proto předpokládá, že se jí sejdou návrhy s novými cestami prezentace nezávislými na „na tradici jasně definovaného prostoru bienále“, ať už to znamená cokoliv. Koncepty mohou počítat s digitálním pavilonem před budovou pavilonu i s prostorem o 200 metrech čtverečních v objektu Arsenale. Těší mě, že po několika letech snad konečně nebude probíhat bienále bez naší účasti. Jen si říkám, jestli by nestálo za to ten pavilon konečně opravit.

Louis Vuitton meets Yayoi Kusama (again)

Módní dům Louis Vuitton ohlásil další spolupráci s kultovní japonskou umělkyní Yayoi Kusama (viz. úvodní foto, zdroj: Louis Vuitton). Navazuje tak na kolekci představenou přesně před deseti lety, přičemž tu novou nazývá příznačně „Druhou kapitolou“. Řada nových kabelek je inspirovaná motivem teček, který je pro tvorbu Yayoi Kusama zcela charakteristický. Louis Vuitton tak naplno využívá trendu kreativního spojení módy s výtvarným uměním. Ten trend sice známe už z hlubin 20. století, ani zdaleka se ale ještě nevyčerpal.

Ukradený Tizian nalezen po dvaceti letech

Italští karabiniéři vypátrali malbu renesančního malíře Tiziana, která byla ukradena před téměř 20 lety. Portrét neznámého muže s plnovousem byl ohodnocen částkou 7 milionů dolarů a řadí se tak mezi cennější Tizianova díla. Speciální jednotka karabiniérů zaměřená na kulturní dědictví dílo odhalila v regionu Piemont, kam mělo být převezeno na restaurování. Díky anonymnímu tipu byl obraz konfiskován a vyšetřování teď čelí dva švýcarští občané.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.