Makro: Maloobchodní tržby drží stabilní tempo růstu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Růst spotřebitelské poptávky v srpnu dál pokračoval v solidním tempo, byť o něco nižším, než se očekávalo. Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a meziročně byly vyšší o 4,1 % r/r (4,0 % v červenci). Výsledky podpořily i sezónní faktory (+1 pracovní den vůči srpnu 2020) a sezónně neočištěné tržby vzrostly o 5,1 % r/r (oček. 7,5 %). Velkou část zklamání tvořila revize předchozích výsledků. Ve struktuře data naopak nepřinesly žádné překvapení. Nadále výrazně rostly prodeje nepotravinářského zboží (+11 % r/r) , solidně prodeje pohonných hmot (3 % r/r), naopak prodeje potravin (-1,5 % r/r) mírně klesly. Z hlediska formy prodeje nadále rostly dynamicky hlavně prodeje přes internet (21 % r/r). Vůči úrovni ze srpna 2019 byly maloobchodní tržby přes internet vyšší o 38 %. Pro letošní rok očekáváme nárůst celkových maloobchodních tržeb přes 5 % (-0,7 % v roce 2020). Spotřeba by měla být hlavní faktor růstu ekonomiky v druhé polovině roku.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.