Makro: Míra inflace v květnu klesla na 11,1 %

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
V květnu meziroční míra inflace propadla na 11,1 % r/r (12,7 % r/r v dubnu), což je nejnižší hodnota od ledna 2022 (9,9 % r/r). Za zpomalením inflace stál vliv bazického efektu, tj. současné ceny se srovnávají se zvýšenou základnou loňského roku. Jinými slovy, z inflace vypadává předchozí nákladový šok, který přinesla hlavně válka na Ukrajině. Zpomalení inflace bylo menší, než se očekávalo (oček. 10,8 %), hlavně kvůli vyššímu růstu cen potravin (+0,9 % m/m), kdy se v květnu korigoval hlubší propad za duben (-1,6 % m/m). Ovšem i tak kvůli vysoké srovnávací základně (+3,4 % m/m v květnu 2022) meziroční růst cen potravin zpomalil (14,5 % r/r vs. 17,3 % v dubnu). V květnu opět klesly ceny pohonných hmot (-3,9 % m/m) a jsou jednou z mála položek spotřebního koše s meziročním poklesem cen (-11 % r/r). Cenový vývoj u řady položek je sice stále zvýšený, ale postupně se stabilizuje, což se odráží v jádrové inflaci, která dokonce klesla na 1,5leté minimum (8,6 % r/r). Celková inflace by měla dál klesat a v červnu se může dostat těsně pod 10 procent. Celoroční průměrná inflace by měla být letos kolem 11 % (15,1 % v roce 2021), když na konci roku bude meziroční inflace kolem 8 procent. Hlavním rizikem nadále zůstává, že až odezní nákladové šoky (potraviny, energie), tak inflace v příštím roce nadále zůstane zvýšená kolem 4-5 procent.

Nadále očekáváme, že ČNB na dalším zasedání (21. června) ponechá úrokové sazby beze změny (7,00 %), ale část bankovní rady bude opět hlasovat pro zvýšení sazeb. Hlavním proinflačním rizikem zůstává plošný růst mezd. Úrokové sazby ČNB (7,00 %) by na současné úrovni mohly vydržet nejen letos, ale také i do začátku příštího roku. Koruna k euru kromě přechodných výkyvů na výsledky inflace trvale nereagovala a dál se obchodovala kolem 23,7 CZK/EUR.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.