Pravidelný týdenní komentář k trhu

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.Dění na světovém trhu

Uplynulý týden byl o amerických makrodatech a o firemních výsledcích. Výsledky americké spotřebitelské inflace (CPI) za leden nepříjemně překvapily s výsledkem 3,1 % r/r (3,4 % v prosinci) vs. oček. 2,9 % r/r. Stále nadprůměrný zůstával růst cen služeb 5,4 % r/r. Trendově se inflační vývoj zklidnil, ale data naznačují, že návrat k udržitelně nízké inflaci (2,0 %) bude vyžadovat delší čas. Tento výsledek přijaly akciové trhy nepříznivě. Pomyslnou pomocnou ruku podaly trhu firemní výsledky, které pokračovaly v pozitivním překvapování. V pátek pak byla zveřejněna průmyslová inflace v USA (PPI), která rovněž trhy nepotěšila s +0,9 vs. oček. +0,6 % r/r. Vyšší inflační data trh interpretoval jako opoždění zahájení cyklu snižování sazeb Fedem, což se nepříznivě odráželo na investorském sentimentu. Lepší firemní výsledky pak mírnily tento sentiment. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden poklesem o -0,3 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 překvapila růstem o 1,2 % t/t. Domácí index PX následoval Evropu, a hlavně díky finančním titulům přidal 2,5 % t/t na 1489,4 bodů, tedy nejvýše od roku 2008.

 

Společnosti na BCPP

Kofola zveřejnila výsledky za 2023. Provozní zisk EBITDA byl 1,25 (+12,6 % r/r) vs. oček. trhu i samotné společnosti 1,26 mld. Kč. Díky zlepšení výkonnosti v r. 2023 se Kofola podle gen. ředitele Janise Samarase mohla vrátit k předkrizovým plánům, což se projevilo především oznámením akvizice Pivovary CZ Group. Při začlenění akvizic firma očekává pro letošní rok růst tržeb o cca 25 %, z čehož 7 % by mělo být organického původu. Zisk EBITDA společnost očekává ve výši 1,55 – 1,80 mld. Kč, tj. ve střední hodnotě 1,675 mld. Kč (+34 % r/r). Kofola měla na konci roku zadlužení čistý dluh / EBITDA 2,3x a plánuje letos zůstat pod úrovní 3x i po načerpání akvizičního financování. Představenstvo nadále počítá s meziročně nezměněnou dividendou na akcii za r. 2023 ve výši 13,5 Kč (5% hrubý div. výnos). Titul zakončil týden na 271 Kč (-0,4 % t/t).

 

Náhradní schůze držitelů dluhopisů CSG 8,00/2028 schválila změnu emisních podmínek tak, že se dluhopisy nově stávají zajištěnými. Změnu navrhl emitent Czechoslovak Group na základě toho, že plánuje získat nové financování v zahraničí určené k akvizici firmy Kinetic (část Vista Outdoor), u něhož může být vytvořeno zajištění aktivy. Aby se dluhopisy CSG 8,00/2028 následně neocitly v nevýhodném postavení, vytvoření zajištění je postaví na roveň s dalšími zajištěnými dluhy emitenta. Konkrétní formu zajištění společnost zveřejní zhruba do konce 2. kvartálu 2024. Agentem pro zajištění byla na schůzi zvolena společnost ČSOB Asset Management, a.s. Ta bude zastupovat zájmy držitelů dluhopisů při uzavírání mezivěřitelské dohody s dalšími věřiteli společnosti. Vytvoření zajištění hodnotíme pozitivně.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byla podruhé v řadě Komerční banka (847 Kč, +6,9 % t/t). Komerční banka nadále profitovala z již v předchozím týdnu zveřejněných solidních čísel za 4Q23 a především výší hrubé dividendy 82,66 Kč (9,8% hrubý div. výnos) a plánem vyplatit celý čistý zisk i za rok 2024. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne bylo Primoco (-4,6 % t/t na 1050 Kč). Titul se obešel bez kurzotvorné informace, a tak docházelo k technickému vybírání zisků po uvedení titulu na hlavní trh burzy.

 

Výhled na příští týden

V pondělí bude dění na finančních trzích ovlivněno zámořským svátkem, a tudíž se dá očekávat pozvolný start do nového týdne. V průběhu týdne se budou sledovat firemní výsledky jako například středeční NVIDIA. Vedle výsledků pak středeční zápis z posledního zasedání FOMC. Připomenutí relativně jestřábího zasedání a pravděpodobně oddálení zahájení cyklu snižování sazeb v USA může na trh přinést obezřetnou náladu, která se může projevit ve vybírání zisků.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu a na čtvrteční pravidelná týdenní data z trhu práce. V Německu se zaměříme na páteční indexy IFO, kde se očekává lehce slabší hodnocení současné situace, ale lehký optimismus v očekáváních.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.