Guvernér Rusnok čeká pozvolnější zpomalování inflace

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že v první polovině roku by inflace měla být kolem 10 % (v lednu byla 9,9 %) a až v druhé polovině roku by inflace měla postupně začít odeznívat. Ale poslední vývoj podle Rusnoka naznačuje, že zpomalování inflace bude pozvolnější proces, než se původně čekalo. Jedním z nových pro-inflačních faktorů je geopolitické napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které dál zvyšuje ceny energií a dalších komodit. Inflace se bude „viditelně“ vracet k cílové úrovni 2 procenta plus až během příštího roku. Guvernér Rusnok naznačil, že úrokové sazby ČNB budou dál růst, ale již by se neměly zvyšovat ve velkých krocích jako na podzim loňského roku.   

Celkově rozhovor a poslední makrodata (např. výsledky cen výrobců) potvrzují naše očekávání, že ČNB v březnu a květnu zvýší sazby vždy o 25 bazických bodů a 2T repo sazba se zvedne na 5,00 % (nyní 4,50 %). Na této úrovni se sazby udrží většinu roku a prostor pro případné snížení sazeb přijde až na závěr roku.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.