Akcie a cestovní ruch

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Michal jako portfolio manažer spravuje dva akciové fondy, primárně řeší tedy akcie, prezentuje názory na investování a utváří pohled investiční společnosti na trh. Jeho práce je důležitá hlavně pro klienty, kterým se stará o majetek, ale samozřejmě také pro banku jako takovou. 


Akcie a cestovní ruch

Akcie ze sektoru cestovního ruchu patřily k těm nejpostiženějším během pandemie covidu. Omezení zavedená právě v souvislosti s koronavirem doslova zmrazila tento silně rostoucí segment a vrátila ho o několik let, někdy skoro desítky let, zpět.


První oživení nastalo loni na podzim, kdy se objevily zprávy o účinných vakcínách proti koronaviru. Nicméně zimní vlna útočícího viru opět zasela ne zrnko, ale doslova zrna pochybností, jak to dále bude. Za sebe musím říct, jsem optimista. Očkování postupuje slušným tempem ve velké části zemí, včetně Česka, a tak máme naději, že se lidé budou vracet k cestování.

Vidíme to již okolo sebe – chceme jezdit, létat, poznávat nové země, a to i za cenu omezení ve formě testů, respirátorů. Ano, nebude to tak rychlé, jak jsme si mysleli. K předcovidovým úrovním to má daleko a bude trvat několik let, než se vrátíme na čísla z roku 2019. Ale situace se zlepšuje, hotely se začínají plnit, letadla začínají více létat. Vybral jsem pro vás dvě možnosti, na kterých se snažíme „akciově svézt“ na obnově turistického průmyslu.

První akcií je letiště Flughafen Wien. Z mého pohledu je to návrat ke kořenům, k situaci v 90. letech či na přelomu století. Toto letiště opět používají cestující nejen z Rakouska, ale díky své poloze i Slovenska, Polska, Česka – vždyť z řady míst je to sem blíže než na pražskou Ruzyň. Samo letiště není nijak výrazně zadlužené, i se slabou poptávkou ze začátku letošního roku by mělo letos dosáhnout kladného provozního zisku, a pokud půjde oživení tak, jak čekáme, příští rok i vygeneruje nějakou hotovost.

Jako druhou možnost ke zvážení v tomto sektoru nabízím ještě jeden titul – Airbnb. Akcie přišla na trh loni na podzim (ne právě ideální období), přesto byla poptávka obrovská a cena akcie vystoupala během pár měsíců na skoro dvojnásobek. Pak přišla jarní vlna covidu a hurá zpět dolů. Z mého pohledu je Airbnb nový fenomén, změna v pohledu ubytování, která bude pokračovat. Zvláště v dnešní době dá člověk rád přednost soukromí apartmánu, bytu, před gigantickým hotelovým resortem. Ano, ne všechny destinace pofrčí, turisté ve městech se objevují jen pomalu, ale lokality vázané na přírodu, jako jsou hory a moře, zažívají návrat poptávky. A kus koláče, co původně patřil hotelům, ukousne Airbnb a já chci být u toho. Jeho tržby v následujících letech porostou v desítkách procent a na to my sázíme!


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.