Komu patří autorství a co Češi nejčastěji sbírají?

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Komu patří autorství a co Češi nejčastěji sbírají?

V uplynulých dnech proběhl v New Yorku Christie’s Art+Tech Summit, v Paříži bude muset být zrušen první ročník veletrhu Design Miami a francouzský soud vydal důležité rozhodnutí především pro konceptuální umělce. U nás mezitím výtvarník Richard Loskot kandiduje na primátora Ústí nad Labem. A na závěr opět přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Richard Loskot kandiduje na primátora Ústí nad Labem

V české politice se čas od času objeví nějaká ta umělecká stopa. Jedna taková se teď možná chystá v Ústí nad Labem. O místo primátora se totiž přihlásil Richard Loskot (viz. úvodní foto), výtvarník, kterého si možná pamatujete i z loňského J&T Banka Art Index Pop-upu. Richard Loskot v Ústí působí dlouhodobě, vrátil se do něj po studiích v Mnichově a mimo jiné tu vede i ateliér tvorby ve veřejném prostoru na Fakultě umění a architektury. Nezbývá než doufat, že pokud ve volbách uspěje, zůstane mu stále čas na tvorbu. Loskot by totiž na české umělecké scéně dost chyběl.

Pařížský Design Miami se ruší

Tento podzim se v Paříži měly potkat dva nové veletrhy: Paris+, nová odnož pořadatelů věhlasného Art Baselu, a Design Miami/Paris. Druhý jmenovaný ale narazil na zásadní problém. Pařížská policie z obavy o bezpečnost odmítla schválit konání na Place de la Concorde. Organizátoři tak budou muset veletrh se sběratelským designem odložit a přijdou tak o atraktivní synergii s veletrhem Paris+, který se bude konat v původním termínu.

Christie’s Art+Tech Summit

Na konci července proběhl v New Yorku Christie’s Art+Tech Summit, konference, na kterou se sjíždí zástupci technologických gigantů i malých start-upů, aby se pobavili o budoucnosti umění. Mluvilo se hodně o sběru dat, zvyšování komfortu při online nákupech a různých obchodních příležitostech. Skvělé shrnutí teď nabízí vyčerpávající článek na ARTnews.

Cattelan tentokrát u francouzského soudu

Precedens, který bude důležitý pro budoucí spory mezi umělci, padl u francouzského soudu. Setkal se u něj kontroverzní italský výtvarník Maurizio Cattelan se sochařem Danielem Druetem. Ten vytvořil devět hyperrealistických soch, které dnes známe jako kultovní Cattelanova díla, včetně klečícího Hitlera nebo papeže Jana Pavla II. zasaženého meteoritem.

Druet žádal soud o uznání svého autorství těchto děl a finanční kompenzaci (za zhotovení devíti soch od výtvarníka už v minulosti obdržel dohromady přes 250 tisíc eur). Francouzský soud dal ale za pravdu všeobecnému přesvědčení odborníků, a totiž že autorství uměleckého díla nelze přičítat jeho zhotoviteli, ale otci myšlenky. Jednoduše nelze zaměňovat umění a (jakkoliv kvalitní) řemeslo. A zejména to platí u konceptuálního umění.

J&T Banka Art Report: Co Češi nejvíce/nejraději kupují

Jedním z milých překvapení prvního vydání J&T Banka Art Reportu byly odpovědi na otázku, jaké oblasti umění se sběratelé a další kupující nejčastěji věnují. Dosud jsme totiž v českém prostředí disponovali jedině daty z aukčního trhu, na kterém se u nás objevují převážně díla od 19. století přes modernu po poválečné umění, což značně zkresluje představu o zaměření českých sběratelů.

Ukázalo se, že na pomyslné první příčce v žebříčku nejčastěji sbíraných či nakupovaných děl je české současné umění. Má to své logické opodstatnění – české současné umění se stále pohybuje v dostupných částkách, nabízí vítaný benefit seznámení se s autorem a nehrozí u něj riziko falz. Tyto nákupy ale dosud unikaly statistikám, a tak se teprve teď ukazuje, s jakým gustem Češi holdují současnému umění.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.