Týdenní komentář

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  Dění na světovém trhu

Finanční trhy pokračovaly ve zvýšené volatilitě, kterou přinášely hlavně obavy z příliš prudkého utahování měnové politiky kvůli velkému zrychlení inflace. Na začátku týdne tyto obavy ustupovaly do pozadí a akcie rostly. Naopak ve čtvrtek nová data ukázala zrychlení americké inflace v USA na nové 40leté maximum (7,5 % r/r) a trend se obrátil. Trh nyní čeká, že Fed v březnu hned napoprvé zvedne sazby o půl procentního bodu. Na druhou stranu trh zatím nemění svoje očekávání, že Fed postupně zvedne svoje sazby jenom k úrovni 2 procent. Proto i přes nárůst se výnos 10letého amerického dluhopisu drží kolem 2,0 % a celkově se zvyšují hlavně výnosy u kratších splatností. Současně v pátek se prezidenta ECB Lagardeová snažila krotit očekávání, že se letos měnová politika bude v eurozóně příliš utahovat. Sentiment u evropských akcií během týdne zlepšila i dobrá výsledková sezóna, hlavně ze strany velkých evropských bank.

 

V souhrnu za celý týden si americké akciové indexy připsaly mírné růsty kolem 0,5 % t/t hlavně díky růstu z první poloviny týdne. Evropské akciové indexy si připisovaly zisky kolem 2-3 % t/t. Domácí index PX v pátek zavřel na úrovni 1468 bodů (+1,78 % t/t). Během týdne se index PX dostal i na nejvyšší úrovně od června 2008 (1482 b).

 

Pražská burza

Na pražské burze zavládla v uplynulém týdnu pozitivní nálada. V červeném zakončily v mezitýdenním srovnání pouze Pilulka (-3 % t/t na 1 600 Kč), která od začátku tohoto roku postupně koriguje ze svých maxim, a také Moneta (-0,5 % na 93,95 Kč), kde investoři v současné chvíli jen vyčkávají na další kroky v rámci akvizice Air Bank a navýšení kapitálu. Nejlépe se dařilo akciím TMR (+7,8 % na 765 Kč), u kterých je však vysoká volatilita dána hlavně nízkou likviditou. Dařilo se také ČEZu (+3,6 % t/t na 860 Kč), kde kromě přetrvávající vysoké ceny elektřiny k pozitivní náladě přispělo zvýšení cílové ceny od přední americké banky.

 

Komerční banka ve čtvrtek zveřejnila čísla za 4Q. Čistý zisk 4,2 mld. Kč výrazně překonal očekávání zásluhou vyššího růstu hlavních výnosových položek. Výhled pro tento rok počítá s dvouciferným růstem provozních výnosů, nicméně náklady by také měly růst rychleji než v minulosti (4-5 % r/r). Zklamáním pro některé investory může být návrh dividendy na dubnovou valnou hromadu ve výši 43,8 Kč (4,4% hrubý div. výnos), nicméně další dividenda ze zadržených zisků předchozích let je plánována na podzim po pravidelných zátěžových testech ČNB. Akcie zakončila týden na úrovni 989,5 Kč, což je o 1,4 % výše oproti předchozímu týdnu.

 

Avast (+1,2 % na 180,6 Kč) oznámil podrobnosti dokončení fúze s NortonLifeLock. Akcie Avastu se budou naposledy obchodovat na burze 23. 2., což bude také poslední obchodní den s nárokem na kompenzaci v tzv. hotovostní či akciové variantě od NortonLifeLock. Dále NortonLifeLock oznámil, že získal souhlas antimonopolního úřadu v Německu a ani regulátor ve Velké Británii nebude proti fúzi nic namítat.

 

Výhled

Po dalším nárůstu inflace v USA očekáváme, že toto téma zůstane pro trhy stěžejním i v příštím týdnu. Spekulace o výrazném zrychlení utahování měnové politiky v USA může dále podpořit zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu. Velká část trhu nyní počítá s rychlým zvyšováním úroků v USA (nejčastěji se čeká 7 zvýšení po 0,25 proc. bodu letos), ale zápis může dokreslit i názor vedení Fedu na tempo snižování bilance. Tento proces by mohl odstartovat již v létě. Domníváme se, že finanční trhy budou nadále přenastavovat svá očekávání ve směru rychlejšího růstu sazeb, což je potenciálně negativní pro ceny akcií. Proto máme na příští týden spíše opatrný výhled. Většina předních amerických společností již odreportovala své výsledky za r. 2021 a pozornost se přenáší do Evropy. Příští týden zveřejní výsledky firmy jako Airbus, Allianz, EDF či Nestle.

 

V úterý před otevřením trhu zveřejní Kofola ČeskoSlovensko vybrané hosp. ukazatele za loňský rok. Očekáváme, že tržby loni vzrostly o 5 % r/r na 6,48 mld. Kč, kdy společnosti pomohlo lepší zvládání lockdownů a také příznivější konec roku, kdy již nečelila zavřenému gastronomickému segmentu. Zisk EBITDA podle nás vzrostl o 8,9 % r/r na 1,122 mld. Kč, čímž by společnost splnila vlastní výhled 1,08 – 1,12 mld. Kč. Investory bude zajímat výhled na letošek, především pak zvládání nákladové inflace. Naším očekáváním je mírný jednociferný růst zisku EBITDA v letošním roce.

 

Z makroekonomické sféry budeme sledovat v úterý únorový index podnikatelské nálady ZEW v Německu (oček. 55,0 po 51,7 b.) a růst HDP eurozóny za 4Q21 (oček. +4,6 % r/r, beze změny). Nejdůležitějším číslem týdne však budou americké maloobchodní tržby ve středu za leden (oček. +1,8 % m/m po -1,9 %). Sledovat se bude ve stejný den také lednová průmyslová výroba v USA (oček. +0,4 % m/m po -0,1 %).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.