Trh s uměním v minulých dnech zažil spoustu dobrodružství. Winston Churchill si za lidových 250 milionů korun připsal nový autorský rekord, Damien Hirst vstoupil do světa kryptoměn, umění se začalo prodávat prostřednictvím NFT a francouzský veletrh FIAC otevřel své digitální brány.
Francouzský veletrh FIAC probíhá online
Minulý týden se otevřely digitální brány francouzského veletrhu FIAC. Vzhledem k situaci se organizátoři poprvé rozhodli uspořádat ho výhradně prostřednictvím takzvaných online viewing rooms. V těch se prezentuje přes 200 galerií z 28 zemí světa, které až do neděle nabízejí k prodeji díla více i méně známých autorů. Ze slavných jmen tu najdete třeba Tracey Eminovou, Basima Magdyho, Nam June Paika, Cy Twomblyho nebo Gerharda Richtera.
Churchill má nový autorský rekord
O malbě marocké mešity Winstona Churchilla, které dala do aukce jeho dosavadní majitelka Angelina Jolie, jsem se tu už zmiňovala. Aukce proběhla, a to mimořádně úspěšně. Dílo se vydražilo za 8,26 milionu liber, v přepočtu tedy přes 252 milionů korun, a stalo se tak Churchillovým novým autorským rekordem. Jolie tak šikovně zhodnotila dárek, který dostala darem od svého tehdejšího manžela Brada Pitta. Malbu původně Churchill věnoval prezidentovi Rooseveltovi. Jeden z jeho synů ji v 60. letech prodal a desítky let ležela údajně ve skříni rodiny v New Orleans. Pak se obraz dostal do rukou slavného hollywoodského páru, a odtud už ten příběh znáte.
Umění ve světě blockchainu
Minulý týden přinesl do světa umění mimořádně specifické téma – umění jako NFT (non-fungible token). Jedná se o technologii na bázi blockchainu, díky kterému je možné zakoupit si nějaké digitální zboží pomocí unikátního tokenu. Jinými slovy jde o technologii, u které by málokdo očekával nějakou souvislost s uměním. A přesto se minulý týden podařilo zpěvačce a výtvarnici Grimes prodat 700 kopií jednoduché animace vesmírných cherubínů za více než 5 milionů dolarů. Minulý čtvrtek zase skupina art-tech nadšenců spálila na popel Banksyho tisk z roku 2006, který byl údajně vydražen u Christie’s za 33 tisíc dolarů, aby ho následně prodala právě jako NFT. Kdyby totiž existoval i jeho fyzický originál, byla by podle nich primární hodnota právě v něm.
Galerie na jachtách
Sběratelství existuje v mnoha formách a jedna z nich se začíná projevovat jako zajímavý trend, možná zejména pro nás z vnitrozemských států. Soukromé sbírky totiž nemusí být nutně vystavené v domácích rezidencích nebo soukromých galeriích, ale třeba i na jachtách. Některý sběratelé na takzvaných superjachtách ukládají díla ve výrazně vyšších hodnotách, než je samotná jachta. K tématu doporučuji článek na stránkách Robb Reportu.
Damien Hirst poprvé přijímá kryptoměny
Fin-tech je tématem i dnešní poslední novinky. Jeden z nejslavnějších žijících umělců Damien Hirst vstoupil do světa kryptoměn, když nabídl k prodeji sérii osmi tisků s názvem The Virtues (viz. úvodní fotografie). Na portálu Heni Leviathan za ně totiž lze zaplatit i kryptoměnou, konkrétně bitcoinem nebo etherem. Každý tisk měl cenovku 3 tisíce dolarů a nákup byl možný do středy. Zda některý sběratel skutečně platil kryptoměnou, není zatím jasné.