J&T BANKA Art Index 2017: Skoro stejných 100

4-minutové čtení

Unikátní žebříček popisující vývoj současné výtvarné scény, J&T BANKA Art Index, již počtvrté připravila J&T Banka ve spolupráci s portálem Art+. Potenciální sběratelé a investoři zvažující nákup současného umění, tak mají opět možnost zorientovat se na současné výtvarné scéně a seznámit se s těmi, kteří se z více než 1500 umělců dostali do první 100.

Letošní ročník jednoduše řečeno potvrdil závěry předchozích ročníků. V první desítce došlo k obměně pouze jednoho jména, na dalších příčkách však došlo k posunům o deset i více míst. Ve stovce těch nejlepších jsou letos také čtyři nováčci. Na prvním místě se opět umístil Jiří Kovanda. Pokud bychom však zohlednili jen body získané za loňské výstavy, umístil by se na druhé příčce, předčila by ho Eva Koťátková. Je tak dost možné, že už příští rok by se pořadí celkového indexu mohlo změnit a žačka by na prvním místě vystřídala svého učitele.

Nováčkem v první desítce je Josef Bolf. Poprvé se tak mezi prvních deset dostal umělec, kterého lze bez váhání označit za malíře, i když vedle malby pracuje také v jiných médiích. Stejně jako pro ostatní na předních příčkách platí, že aktivně vystavuje doma i v zahraniční. Vedle pražské galerie Hunt Kastner jej mezi své kmenové umělce počítají ještě galerie Dukan v Paříži a Arthobler v Curychu.

Skokanem roku se stal Roman Štětina, který si polepšil o 35 příček. K velkému posunu mu pomohla účast na putovním bienále Manifesta, které se loni konalo v Curychu. Vedle Štětiny se jej zúčastnil také Matyáš Chochola, do kurátorského výběru se pak z českých umělců dostali ještě Jiří Skála a Jiří Thýn. Dvaatřicetiletý Jaromír Novotný, který v aktuálním indexu figuruje na 35. příčce je jedním z nejzajímavějších současných malířů. Za „Skokana“ jsme jej označili již loni, kdy se posunul z 90. na 53. místo. I když letos ten skok nebyl tak výrazný, je jasně vidět, že o jeho dílo roste zájem.

Kompletní přehled letošních výsledků na: www.magnusart.cz

 

O J&T Banka Art Indexu

Pro účely letošního J&T Banka Art Indexu bylo bodováno více než 700 výstav doma i v zahraničí, kterých se zúčastnilo přes 800 umělců narozených po roce 1950. Propojením s databází ART+, která eviduje aukční prodeje, se celkový počet sledovaných umělců rozšířil na víc než 1500.

Poměrně malý počet výraznějších změn, zejména mezi prvními třiceti až padesáti jmény, se odvíjí od konstrukce indexu, který zohledňuje výsledky za posledních deset let. Důsledkem je poměrně velká setrvačnost, kdy ani roční absence výstavních aktivit pro umělce nemusí nutně znamenat propad v celkovém umístění. Je třeba též připomenout, že zatímco první Jiří Kovanda má skoro třikrát tolik bodů co desátý Josef Bolf, rozdíl mezi padesátým a stým místem je pouhých 30 procent.

První stovka vykazuje značnou stabilitu i z hlediska obecných charakteristik týkajících se věku a pohlaví. Téměř dvě třetiny zastoupených autorů se narodily po roce 1970. Umělci narození v 70. letech zároveň představují početně nejsilnější skupinu (45 procent), na ostatní dekády připadá vždy necelá pětina jmen. Počet autorů narozených v 80. letech se během čtyř let zvýšil z patnácti na osmnáct. Počet žen se ve stejném období snížil ze čtyřiadvaceti na osmnáct. Preferovaným médiem nadále zůstává malba, se kterou v nějaké formě pracují více než čtyři desítky umělců.

Jako každý index je i J&T Banka Art Index zjednodušeným popisem velice komplexní situace. Nelze automaticky klást rovnítko mezi umístěním v indexu a uměleckou kvalitou díla. Vysoké umístění neznamená nutně, že daný autor je významnějším umělcem než někdo, kdo se umístil níže či kdo se do první stovky vůbec nedostal.

 

Magnus Art

Magnus Art je jedinečná platforma J&T Banky na podporu umění, která vznikla citlivou kombinací umu a jmění. Podporujeme projekty, které kultivují jedince i společnosti, propojujeme úspěšné, odvážné, talentované a svou generací občas nepochopené osobnosti. Jsme partnerem Ceny Jindřicha Chalupeckého, Galerie Rudolfinum, Moravské galerie v Brně, Slovenské národné galérie a středoškolské soutěže Máš umělecké střevo?. Zároveň jsme iniciátorem J&T Banka Art Indexu a podpořili jsme vydání jedinečných knih Mezera, Proč obrazy nepotřebují názvy?, Obsese a Průvodce neklidným územím. V posledních třech letech budujeme sbírku Magnus Art, slouženou z děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která mapuje vývoj současného umění na území na České republiky.

 

Ročenka