J&T Family Office ve spolupráci s výzkumnou agenturou Perfect Crowd vydává již čtvrtý J&T Family Office Report. V něm se zaměřuje na to, jak čeští úspěšní lidé myslí na předávání majetku a co je pro ně v takové situaci důležité. O detailech hovořili v nejnovější epizodě podcastu J&T BANKA Talks ředitelka J&T Family Office Helena Svárovská a zakladatel agentury Perfect Crowd Jaroslav Cír. „Je to pro nás strašně důležitá práce. Kvůli přerušené tradici se snad i díky našemu výzkumu vrátí do rodinného podnikání to, co v něm vždy bylo až do první republiky,“ myslí si Cír.
V České republice pomalu odchází první generace zakladatelů úspěšných firem do zasloužené penze. A tak je otázka takzvaného nástupnictví mimořádně aktuální. Existuje řada možností, jak se s předáním firmy, nebo i celého rodinného jmění popasovat. A právě tomuto tématu se report věnuje. Lidé se při odpovídání na dotazník podle Heleny Svárovské, ředitelky J&T Family Office, většinou velmi otevřou.
„Díky tomu jsme zjistili, co je motivuje, ale také to, co je trápí. Patří k tomu zejména to, že při řešení nástupnictví se často otevírají velmi citlivé a bolestivé rodinné otázky, které mohou vztahy v rodině deformovat. Při řešení této otázky tak je potřeba stavit v první řadě komunikaci se všemi, kterých se to týká. Kombinuje se tu rodina s byznysem,“ říká Svárovská v nové epizodě podcastu J&T BANKA Talks.
Podle ní se navíc lidem, a to ani těm velmi úspěšným s jasným pohledem na byznys, často nechce přiznat, že také oni jsou smrtelní. Povědomí o nutnosti řešit nástupnictví se sice zvyšuje, stále ještě ale není na příliš vysoké úrovni.
Kellnerova smrt všemi otřásla
S tím souhlasí také Jaroslav Cír z výzkumné agentury Perfect Crowd, která pro J&T Family Office sbírala data a odpovědi od respondentů.
„První report vyšel před osmi lety a za tu dobu se rozhodně zvyšuje povědomí o nástrojích, které mohou lidé při řešení nástupnictví využít. Svou roli v tom hrají události, které nám připomenou nutnost tyto nepříjemné věci řešit. Takže velmi často jsme se v těch rozhovorech vraceli k tragickému úmrtí Petra Kellnera. To připomnělo řadě úspěšným lidem u nás jejich smrtelnost a nutnost řešit právě nástupnictví,“ připomněl Cír.
Report podle něj má vždy dvě hlavní linky. První nabízí odpovědi na stále stejné otázky týkající se právě předávání majetku a sleduje tak dlouhodobé trendy mezi úspěšnými.
„Zároveň se ale snažíme každý report něčím ozvláštnit. Vybereme proto jedno téma, které se toho týká, a na ně se ptáme detailněji. Tak to například jednou byly manželky podnikatelů a jindy zase děti a jejich připravenost na pokračování v rodinném byznysu,“ dodává Cír.
Jak čeští podnikatelé řeší předávání firem a majetku? Co pro ně v tuto situaci hraje nejdůležitější roli a čeho se naopak nejčastěji obávají? Na tyto a další otázky odpovídají Helena Svárovská a Jaroslav Cír v další epizodě J&T BANKA Talks o mýtech a faktech o předávání rodového majetku, kterou si můžete poslechnout na svých oblíbených podcastových platformách.