Turecko: Centrální banka prudce zvýšila sazby na 25 %

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Ve čtvrtek Turecká centrální banka nečekaně razantně zvýšila úrokové sazby o 750 bodů na 20leté maximum 25,0 %. Trh očekával zvýšení ze 17,5 % na 20,0 %. V červnu došlo k personální obměně ve vedení centrální banky a následně i obratu v měnové politice.


Ve čtvrtek Turecká centrální banka nečekaně razantně zvýšila úrokové sazby o 750 bodů na 20leté maximum 25,0 %. Trh očekával zvýšení ze 17,5 % na 20,0 %. V červnu došlo k personální obměně ve vedení centrální banky a následně i obratu v měnové politice. Turecká centrální banka zvýšila od června sazby ve 3 krocích z 8,50 % na současných 25,0 %. Navíc v prohlášení naznačila, že bude dál sazby postupně zvyšovat s cílem zkrotit vysokou inflaci (48 % r/r v červenci). Peněžní trhy očekávají, že centrální banka zvýší sazby do konce roku alespoň na 33 %. Turecká lira k dolaru prudce posílila o 5,3 % na 2měsíční maximum 25,8 TRY/USD. Šlo o největší posílení turecké liry za poslední 2 roky.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.