Otazníky nad da Vinciho autorstvím a Vánoce u Tiffanyho s Basquiatem

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Otazníky nad da Vinciho autorstvím a Vánoce u Tiffanyho s Basquiatem

Tento týden jsem o zajímavé novinky ze světa umění opravdu nouzi neměla. Kromě slibně rozjeté aukční sezóny u nás i v zámoří přináším zprávy o projektu pražské Vltavské filharmonie, jejíž návrhy začne připravovat 20 světových architektonických studií. Dynamický vývoj má i nekonečný příběh Leonardovy malby Salvatora Mundi, který možná není tak úplně Leonardův. A na závěr si odkryjeme trochu jiný adventní kalendář, než na který jsme zvyklí.

Dvacet světových architektů navrhuje Vltavskou filharmonii
Projekt nové budovy pražského koncertního sálu, takzvané Vltavské filharmonie, pokračuje dál. O účast v architektonické soutěži požádalo 115 architektonických studií z celého světa, z nichž porota vybrala 20, kteří teď mohou začít pracovat na svých návrzích. Nechybí mezi nimi ta nejvyhlášenější jména, jako třeba Norman Foster, David Chipperfield nebo Jean Nouvel. Ten už mimochodem jednu stavbu v Praze realizoval, a to komplex Zlatý Anděl. Z českých studií se do soutěže dostali Chybík + Krištof Architects, tentokrát ve spolupráci s nizozemským ateliérem Mecanoo, Petr Hájek Architekti a Šépka Architecti, kteří také spojili síly se zahraničním partnerem, a totiž španělským Mangado y Asociados. Stavba by měla začít v roce 2027 a na první koncert bychom se mohli přijít podívat v roce 2032.

Newyorská aukce současného umění hlásí rekordní výsledky
V New Yorku je aukční sezóna v plném proudu a Christie’s hlásí příjemný obrat 219 milionů dolarů ze své úterní večerní aukce současného umění. Mezi nejsledovanější položky patřilo dílo Jeana-Michela Basquiata z roku 1982, které si jediný zájemce odnesl za spodní hranici odhadu 40 milionů dolarů. Britský malíř Peter Doig překonal svůj dosavadní aukční rekord díky prodeji za 39 milionů dolarů a nechyběl ani umělec tvořící pod přezdívkou Beeple, kterého mnozí z nás poprvé zaregistrovali až při jeho letošním neuvěřitelném rekordním prodeji NFT. Tentokrát nabídl dílo existující i ve fyzickém světě a prodal ho za dost překvapivých 29 milionů dolarů. V aukci bylo jen 40 položek a při brouzdání aukčními výsledky se člověk nemůže ubránit srovnání s českými cenami.

Listopadové aukce v Česku
Podzimní sezóna se nevyhýbá ani českým aukcím a v druhé půli listopadu během dvou víkendů proběhnou hned tři významné dražby, a to aukčních domů European ArtsAdolf Loos Apartment and Gallery a Galerie Kodl. European Arts láká hlavně na surrealistickou malbu Hlava Aloise Wachsmana s vyvolávací cenou 7 milionů korun (viz. obrázek).

cs-waschman.jpg

 

Síň Adolf Loos Apartment and Gallery se přemístila do nového působiště, a totiž do proslulé restaurace pavilonu Expo na pražské Letné. Největším tahákem této dražby je teprve nedávno znovuobjevená malba Serenáda malířky Toyen, která startuje na 10 milionech korun. Nejdražší položka z nabídky Galerie Kodl je o něco méně tradiční. Jedná se o téměř kompletní soubor přípravných kreseb pro ilustrace šestidílné encyklopedie Člověk a Země z raných let Kupkovy tvorby. Pořídit si ho můžete od 25 milionů korun.


Prado tvrdí, že nejdražší obraz světa nevznikl da Vinciho rukou
Malba Salvator Mundi plní novinové titulky už od roku 2017, kdy ji aukční síň Christie’s vydražila za 450 milionů dolarů a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem v historii, kterým je dodnes. Od té doby (a vlastně už dlouho předtím) se mezi odborníky množí dohady, zda se jedná, nebo nejedná o dílo Leonarda da Vinciho. Co pár měsíců se v tomto příběhu objeví nová záplatka. Od vyjádření různých odborníků přes dohady o reálném kupci díla až po očekávání, zda se objeví na plánovaných výstavách. Na té v Louvru se před pár lety totiž obraz nakonec neobjevil. Údajně proto, že instituce odmítla žádost majitele vystavit dílo po boku Mony Lisy. Louvre přitom nechal vytisknout katalogy k výstavě včetně rozsáhlého restaurátorského reportu potvrzujícího pravost díla.
Tento týden ale přišla nová záplatka: madridské Prado nedávno otevřelo novou Leonardovu výstavu a jeho odborníci v doprovodném katalogu tvrdí, že by dílo nemělo být označováno za malbu Leonarda da Vinciho, nýbrž za práci jeho dílny, ač pod přímým vedením mistra. Celá kauza by se asi dala shrnout tak, že navzdory všem technologickým možnostem a nepřebernému množství odborníků si občas prostě nemůžeme být tak úplně jistí.


Vánoce u Tiffanyho letos s Basquiatem
Tiffany každoročně připravuje luxusní adventní kalendář se svými produkty a letos se opravdu překonal. Navazuje na svou novou kampaň, ve které kromě celebrit Jay-Z a Beyoncé vystupuje i plátno Jeana-Michela Basquiata z roku 1982 s názvem Equals Pi, které má shodou okolností barvu nápadně připomínající ikonickou „Tiffany blue“. Obraz byl 40 let v soukromé sbírce a podle všeho se jejím novým majitelem nestal nikdo jiný než Bernard Arnault, majitel skupiny LVMH, pod kterou značka Tiffany spadá.
Ale zpátky k adventnímu kalendáři – jedná se o dřevěný kabinet, jehož čelní stěnu zdobí zmíněná Basquiatova malba a ve 24 krabičkách najdete něco na hony vzdáleného čokoládkám s vánočním motivem. Kalendář se nabízí v limitované edici za 150 tisíc dolarů.

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.