Bude Zajíc v Číně klidný či divoký?

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 


Bude Zajíc v Číně klidný či divoký?
#Ekonomika#Trendy

V neděli 22. ledna začne nový čínský rok, v rámci zvěrokruhu skončí rok Tygra a vystřídá ho Zajíc. Rok Zajíce má být tradičně ve znamení klidu, porozumění a souladu. Ovšem rázné ukončení tuhých restrikcí proti covidu-19 vyvolává otázky, zda skutečně půjde o proces plný klidu a souladu.

V roce 2022 byl globální makroekonomickou událostí jednoznačně agresivní boj centrálních bank se zvýšenou inflací prudkým zvyšováním sazeb. S nadsázkou lze říct, že se naplnila charakteristika roku Tygra, který má být ve znamení prudkých převratů a změn. I v tomto duchu na závěr prosince čínská vláda oznámila, že po 3 letech ukončuje drakonické restrikce proti covidu. Od 8. ledna 2023 skončily všechny karantény, testování, trasování a omezení na cestování po Číně i do zahraničí.

Naše zkušenosti z Evropy a USA naznačují, co můžeme očekávat v Říši středu. V první vlně se přetíží zdravotnický systém, současně se zadrhnou procesy a toky v ekonomice, protože velké množství lidí nebude v práci, ale budou nemocní. To první už delší dobu hlásí čínské nemocnice.

Souběžně s tím se uvolní spotřebitelská poptávka, která byla utlumena celé 3 roky. Čínské domácnosti mají v bankách o polovinu více vkladů, než měly na začátku roku 2020. Přibližně 3000 miliard jüanů (asi 450 miliard dolarů) připadá na vynucené úspory, které se mohou rychle rozpouštět. Tato poptávka může být impulzem nejen pro čínskou ekonomiku, ale i tu globální.

Čína je druhou největší ekonomikou světa, přičemž ve spotřebě komodit už je delší dobu číslo jedna. Stejně na tom byla v mezinárodní turistice. V roce 2019, tj. před covidem, do zahraničí vycestovalo 155 milionů Číňanů, kteří utratili ve světě 255 mld. dolarů. Nelze zapomenout, že Čína patří mezi dva hlavní obchodní partnery Německa, přitom poslední 3 roky německé exporty do Říše středu zaostávaly za svojí předchozí dynamikou. Obrat v tomto vývoji se může odrazit i v české ekonomice, protože Německo je náš hlavní obchodní partner.

Rozjezd čínské ekonomiky zlepšuje výhled pro růst a inflaci globální ekonomiky. Zvýšení čínské výroby může později zacelit výpadky v dodavatelských řetězcích a tlumit inflační tlaky, ale spíše až v příštím roce.

Pokud výsledkem bude letos relativně vyšší inflace a vyšší ekonomický růst, tak sázky na rychlé snižování úrokových sazeb u nás i jinde ve světě mají ještě menší šanci na úspěch, než měly dosud. Prudký start Zajíce v Číně jde proti tomu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.