Týdenní komentář

4-minutové čtení
J&T specialistaDění na světovém trhu

Uplynulý týden patřil sledovaným centrálním bankám. Fed ve středu podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny (5,00 - 5,25 %), když je předchozích 10 zasedání v řadě opakovaně zvyšoval. I přes tuto změnu se Fed snažil vyslat signál, že ještě nemusí být na vrcholu cyklu zvyšování sazeb, ale naopak je možné další zvýšení sazeb o 25-50 bazických bodů ve zbytku roku. Snižování bilance zůstalo beze změny na 95 mld. USD měsíčně. Potvrzení pravděpodobné další nutnosti zvyšování sazeb v USA trhy nejprve znejistělo, ale toto zakolísání bylo do konce týdne nahrazeno nákupním apetitem. Čtvrteční ECB zvýšila úrokové sazby o 25 b.b., hlavní sazba se posunula na 4,00 %. Tón prohlášení i tisková konference prezidentky ECB Lagardeové naznačily, že se ECB přiblížila svému vrcholu zvyšování sazeb. Pravděpodobné je ještě jedno zvýšení sazeb na dalším zasedání (27. července), ale pak je již další růst sazeb nejistý. I když se ECB dostane na vrchol sazeb, tak následné rychlé snižování sazeb není pravděpodobné. ECB zopakovala, že zrychlí pokles své bilance, když od července úplně přestane reinvestovat splatné dluhopisy v rámci programu APP. Ani ECB nedodala holubičí výhled, ale i tento scénář již investoři zacenili do svých projekcí. Centrální banky přišly s očekávanými scénáři, což investoři ocenili přinejmenším z krátkodobého pohledu příznivě.

Konkrétně pak USA měřeno indexem S&P 500 zakončilo týden zhruba o 3,2 % výše t/t na 4436 b. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 zakončila o 1,66 % t/t výše na 468 b. Domácí index PX zakončil týden na 1323,6 bodech, tj. +1,18 % t/t.

 

Společnosti na BCPP

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že v 1. kole veřejné nabídky akcií, jež bylo vyhrazeno pro stávající akcionáře, bylo upsáno 110 268 akcií v celkové hodnotě 49,62 mil. Kč. Upisovací cena byla 450 Kč/akcie, což bylo dopředu stanoveno. V úpisu bylo možné upsat jednu novou akcii za každých 5 akcií již držených. To při podílu bratrů Kasových v Pilulce 34,8 % znamená, že mohli upsat až 172 tis. akcií. Celkový upsaný objem 110 tis. akcií tedy znamená, že tohoto práva nevyužili naplno. Nyní probíhá druhé a veřejné kolo úpisu (8. – 22. 6.), v němž mohou upisovat všichni investoři bez omezení za cenu 450 – 550 Kč/akcie. Akcie má do ukončení nabídky pozastavené obchodování.

 

Allwyn International reportoval výsledky za první tři měsíce tohoto roku. Na konsolidované bázi vzrostly celkové tržby o 80 % r/r na 1 647 mil. EUR a očištěná EBITDA o 28 % na 347 mil. EUR. Za růstem je pokračující organický růst a výrazný dopad konsolidace nových akvizic, konkrétně provozovatele britské loterie Camelot UK a Camelot Lottery Solutions group, která provozuje loterii v Illinois (USA). Na srovnatelné bázi, po očištění o tyto akvizice by byl růst tržeb 17 % a růst EBITDA 20 %. Zadluženost měřená poměrem čistého dluhu k očištěné EBITDA pak ke konci kvartálu dosahovala 1,2x (ke konci roku 2022 byla na úrovni 2,2x). Společnost opět představila velmi silná čísla, což v kombinaci s nízkým zadlužením považujeme za pozitivní zprávu z pohledu obchodovaných dluhopisů.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byl díky silné páteční závěrečné aukci Philip Morris ČR (17 280 Kč, +3,6 % t/t). Titul se obešel bez konkrétní firemní informace. V rámci bankovních titulů bylo vnímáno pozitivně rozhodnutí ČNB ohledně snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy o 25 b.b. od 1. 7. 2023. Naopak nejvíce klesajícím titulem mimo Colt CZ (554 Kč, -3,82 % t/t), jenž byl ovlivněn obchodováním bez nároku na dividendu, bylo TMR (-1,94 % t/t na 505 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pohyb připisujeme technickému vývoji.

 

Výhled na příští týden

Příští týden bude hned v pondělí ovlivněn svátkem v USA, což přinese velmi vlažný začátek v případě pondělního obchodování. Po zbytek týdne budou investoři rozebírat poslední zasedání Fedu a ECB a více je přenášet do svých rozhodování. Absence výraznějších impulzů i významnějších makroekonomických dat bude pravděpodobně znamenat i nevýrazné obchodování, co se objemu i směru vývoje týče.

 

Ve čtvrtek bude zasedat domácí ČNB, kde se změna sazeb opět neočekává (7,0 % 2T-Repo). Nelze vyloučit, že si ČNB opětovně ponechá mírně jestřábí rétoriku. Současně by měla být potvrzena ochota bránit domácí korunu při výraznějších výkyvech. 

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na data z trhu nemovitostí (stavební povolení či zahájené nové stavby) a na pravidelná čtvrteční týdenní data z trhu práce.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.